Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram
Plastikas ķirurgija Plastiskā estētiskā ķirurģija Piena dziedzeru estētiskā plastiskā ķirurģija

Piena dziedzeru estētiskā plastiskā ķirurģija

Piena dziedzeru savilkšana (Mastopeksija) ir plastiskā estētiskā operācija, ar kuras palīdzību var novērst krūšu noslīdējumu, uzlabot to formu, atjaunot apjomu, palielināt izmēru, padarīt tās augstas un paceltas. No vienas puses, sieviešu krūšu formu un izmēru nosaka ģenētika, no otras – tas ir atkarīgs no ķermeņa komplekcijas, vecuma, svara izmaiņām, hormonālajām svārstībām, slimībām, kopšanas utt. Atsķirībā no citiem orgāniem, tās neaizsargā kauli un muskuļi, bet gan saistaudu un taukaudu slānis, kā arī āda. Šī “dabīgā krūštura” stāvoklis nosaka krūšu ārējo izskatu, kura galvenais ienaidnieks ir gravitācijas spēks. Kad “ārējais apvalks” izstiepjas, krūtis maina formu, zaudē tvirtumu un nokarājas.

  1. Pēc dzemdībām un bērna barošanas krūtis ir zaudējušas apjomu un ir noslīdējušas
  2. Noslīdējušas, formu un tvirtumu zaudējušas krūtis
  3. Krūtis ir zaudējušas formu svara straujas zaudēšanas dēļ
  4. Krūšu vecuma izmaiņas
  5. Krūtis ir palielinājušas un nokarājušās svara pieauguma dēļ
  6. Lieli, smagi un noslīdējuši piena dziedzeri rada fizisku diskomfortu
  7. Ģenētiski noteikts krūšu ādas tvirtuma zudums
  8. Plāni piena dziedzeri ar krūtsgaliem zem submammārās krokas
  9. Pagarinājušies piena dziedzeri ar izteiktām krūtsgalu areolām
  10. Krūšu un krūtsgalu asimetrija

Piena dziedzeru noslīdējums ir dabisks process, kuram lielā vai mazā mērā tiek pakļautas krūtis visa sievietes mūža garumā.

Ja noslīdējušas krūtis rada estētisku un fizisku diskomfortu – tas ir tiešs iemesls vērsties pie plastiskās ķirurģijas. Operāciju var veikt jebkura vecuma sievietēm, ar jebkuru krūšu izmēru, ja ir krūšu ptoze. Nepieciešams ņemt vērā: ja tuvākajā laikā jūs plānojat kļūt par māti, operāciju labāk atlikt, jo grūtniecība un barošana ar krūti nivelē operācijas rezultātu. Mastopeksija ir jāveic, ja jūs vairs neplānojat bērnus.

Vēlams veikt operāciju ar tādu ķermeņa svaru, kurā jums ir komfortabli dzīvot un pēc tam to uzturēt. Ja jūs esat noskaņota uz notievēšanu, tad operāciju labāk veikt pēc svara stabilizācijas. Atkarībā no piena dziedzeru stāvokļa, ādas elastīguma, saistaudu blīvuma, individuālās formas, svara un izmēra, tiks izvēlēta savilkšanas metodika. Ar ķirurgu var apspriest krūšu vēlamo izmēru un formu, kā arī noteikt jaunu krūtsgalu – areolārā kompleksa lokalizāciju.

Ideālās pretendentes piena dziedzeru savilkšanai ir veselas sievietes no 38 līdz 45 gadiem, kam  ir vēlamais bērnu skaits, ar relatīvi stabilu svaru un pietiekami elastīgu ādu.

Krūšu ptozes (mastoptozes) pazīme ir krūtsgalu – areolārā kompleksa noslīdējums zem submammārās krokas (ādas krokas zem krūtīm) līmeņa.

Operācijas būtība ir krūtsgalu – areolārā kompleksa pacelšana, krūšu ārējā izskata uzlabošana pateicoties krūšu normālā augstuma atjaunošanai un kontūru uzabošanai. Krūšu savilkšana bieži tiek papildināta ar citām estētiskās mammoplastikas metodēm (piena dziedzeru apjoma palielināšana).

Izšķir četras mastoptozes pakāpes.

Atkarībā no krūšu noslīdējuma pakāpes, var tikt izmantotas dažādas operācijas veikšanas tehnikas. Pēcoperācijas rēta ir atkarīga no mastopeksijas veida, kuru ir izvēlējies ķirurgs.

Periareolārā (cirkulārā) mastopeksija tiek veikta nebūtiska piena dziedzeru noslīdējuma gadījumā. Ir divi ķirurģiskās pieejas veidi: griezums virs areolas pusmēness formā – uz ādas virs areolas izgriešanas vai cirkulārā griezuma nostiepjošās sašūšanas rēķina. Krūtsgals tiek pacelts uz augšu un atradīsies augstāk par dažiem centimetriem. Griezums ap areolu – tiek izgriezta āda un daļēji samazināta pati areola.

 Vertikālā mastopeksija tiek veikta mērenas  pakāpes mastoptozes gadījumā. Griezumis ap areolu un vertikāls griezums zem krūtsgala no areolas līdz submammārajai krokai (krokai zem krūtīm). Ķirurgs izgriež ādas daļu, modelējot skaistus paceltus piena dziedzerus, pārvieto krūtsgalus uz augšu. Ir iespējams arī mainīt to lielumu un formu, kā arī krūšu izmēru. Šajā gadījumā tiek izmantoti implanti krūšu palielināšanai.

 T-veida mastopeksija ļauj īstenot maksimāli iespējamo korekciju, kad piena dziedzeru ptoze ir izteikta.  Griezums ap areolu, vertikāls griezums no areolas līdz krokai zem krūtīm un horizontāls griezums zem krūtīm – gar submammāro kroku. Operācijas rezultātā krūtis piepaceļas un to forma harmonizējas.

Caur griezumu ķirurgs veic audu pārdalījumu, liekās ādas likvidēšanu, krūtsgalu pārvietošanu jaunajā augstākajā pozīcijā.  Piena dziedzeru audi  tiek piešūti pie muskuļiem 2. – 3. ribu zonā, rezultātā krūšu forma kļūst pilnīga, un to  pozīcija – augsta. Griezumi tiek sašūti ar kosmētisko šuvju palīdzību izmantojot uzsūcošos vai parastos ķirurģiskos diegus. Uz operētajām zonām   tiek uzlikti pārsēji, pēc tam tiek uzvilkta kompresijas veļa.                   

Kā likums, operācija tiek veikta, lai gūtu stabiltu rezultātu uz daudziem gadiem.. Operācijas estētiskais rezultāts, diemžēl, nesaglabājas uz visu mūžu - gravitācijas ietekme, svara izmaiņas, grūtniecības, dabiskās novecošanās process (piena dziedzeru vecuma ptoze) veicina krūšu tālāku ptozi, apjoma zudumu, ādas izstiepšanos un krūtsgalu – areolārā kompleksa noslīdējumu. Pie šīm izmaiņām varētu būt nepieciešama atkārtota korekcija pēc 5 – 10 gadiem. Labākais un ilglaicīgākais mastopeksijas rezultāts ir sievietēm ar nelieliem piena dziedzeriem. Mastopeksijas un krūšu endoprotezēšanas apvienošanas gadījumā rezultāts saglabājas ilgāku laiku.

Pacientēm ar liela izmēra/apjoma piena dziedzeriem krūšu savilkšana tiek veiktā kopā ar ķirurģisko krūšu samazināšanu (redukcijas mammoplastika).

  • Slikti kontrolējama arteriālā hipertenzija
  • Subkompensēts cukura diabēts
  • Hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) ar izteiktu elpošanas mazspēju
  • Patoloģiska aptaukošanās (ĶMI >40)
  • Aktīvs hepatīts
  • Hronisks hepatīts ar aknu mazspēju
  • Sirds izsviedes frakcijas mērena samazināšanās
  • Hroniska nieru mazspēja, kam nepieciešama regulāra hemodialīzes veikšana.
  • Anamnēzē (mazāk par 6 mēnešiem): miokarda infarkts, insults, īslaicīga išēmiska lēkme, sirds išēmiskā slimība vai stentēšana
  • Perorālo antikoagulantu lietošana, kad nav iespējams tos aizvietot ar mazmolekulāriem heparīniem
  • Akūta vīrusa (t.sk. herpes) vai bakteriālā infekcija
  • Piena dziedzeru slimības, kas prasa papildus izmeklēšanu un specifisku ārstēšanu
Ilgums 1,5 – 3 stundas
Vispārējā kombinētā.

Stacionārā 1 – 2 dienas (pēc indikācijām). Diskomforts krūtīs un sāpju sajūtas agrīnajā pēcoperācijas periodā tiek remdētas ar atsāpinošajiem preparātiem. 3 – 4 mēnešus pēc operācijas ir pastāvīgi jānēsā kompresijas veļa. Līdz šuvju izņemšanai nav ieteicams veikt straujas kustības ar rokām, celt tās virs galvas, lai nepieļautu pārmērīgu šuvju nostiepšanos. Tās tiek izņemtas  pēc 10 - 14 dienām. 1 mēnesi aizliegts celt smagumus un nodarboties ar sportu. Pārmērīga sportiska aktivitāte līdz šuvju stabilizēšanās (pirmajos trīs mēnešos pēc mastopeksijas) var  novest pie to izstiepšanas un kosmētiskā efekta pasliktināšanās.

Tūska var saglabāties dažas nedēļas un pēc tam pakāpeniski pazūd.

Parasti piena dziedzeru dzīšanas process notiek nevienmērīgi, tāpēc kādu laiku tie, iespējams,  izskatīsies asimetriski. Tā ir normāla situācija. Var būt pazemināta krūšu jutība (atjaunojas 1 – 3 mēnešu laikā). Krūtis pieņem galīgo formu 8 – 12 mēnešu laikā pēc operācijas (individuāls

rādītājs). Pēcoperācijas rētu pamanāmība lielākoties ir atkarīga no pacientes audu reģenerācijas īpatnībām. Rētas ar laiku pieņem ķermeņa krāsu un kļūst praktiski nepamanāmas.

Izšķir divas komplikāciju grupas: agrīnajā un vēlīnajā pēcoperācijas periodā.

Sākumā pēc operatīvās iejaukšanās var rasties: sāpju sajūtas krūtīs, hematomas, zilumi, piena dziedzeru audu tūska, iekaisums šuvju uzlikšanas zonā, krūtsgalu jutības zudums. Lielākajā  daļā gadījumu šīs problēmas patstāvīgi pazūd rehabilitācijas perioda laikā.

Ādas un mīksto audu barošanās (trofikas) traucējumi sastopami reti un izpaužas kā ādas malu nekrozes vertikālā griezuma savienojumu vietās un areolu zonās, vertikālā un horizontālā griezuma savienojumu zonās. Katra komplikācija prasa diferencētu ārstēšanu.

Otra komplikāciju grupa rodas vēlīnajā pēcoperācijas periodā: redzamu rētu veidošanās, ādas kroku rašanās vertikālo rētu zonās, atkārtota mastoptoze, piena dziedzeru deformācija un asimetrija. Krūtsgalu un piena dziedzeru jutības samazināšanās (jutība parasti atjaunojas 1 - 6 mēnešu laikā pēc operācijas). Dažām pacientēm pazeminātas jūtības zonas var saglabāties visu mūžu.

Lai samazinātu pēcoperācijas komplikāciju iespējamību, ieskaitot arī estētiskās komplikācijas, rekomendējam vērsties pie pieredzējušiem plastikas ķirurgiem.


to top