Diagnostika un ārstēšana
Ādas morfoloģiskās struktūras sarežģītība, tās fizioloģisko funkciju plašs diapazons, negatīvi ietekmējošo faktoru dažādība nosaka ādas slimību daudzveidību. Mūsdienās medicīna pazīst vairāk nekā 2000 ādas slimību. Dermatoloģiskās slimības ir patoloģisks process, kas "izjauc" ādas, nagu un matu, arī gļotādas virsmas veselumu un traucē to funkcionēšanu. Ādas slimības, ar kurām nākas sastapties dermatologiem, ir ārkārtīgi neviendabīga slimību grupa. Tā var būt īstena ādas patoloģija, bet var būt arī dažādu cilvēka orgānu un sistēmu slimību dermatoloģiskā sastāvdaļa.
Mūsu klīnikā tiek veikta daudzpusīga/diferenciāla diagnostika un dažādu ādas problēmu ārstēšana.
- ādas iekaisuma slimības
pinnes, psoriāze, fotodermatozes, atopisks dermatīts (neirodermīts), ekzēma, rozācija (sārtās pinnes), sarkanā plakanā un sārtā ēde, vaskulīti, piodermija, seborejiskais dermatīts, ihtioze, eritrodermijas, dažādas pūšļu dermatozes un citas. - ādas infekciju slimības
herpes, papilomas vīrusa infekcija, folikulīts, impetigo, furunkuloze un citas. - ādas un nagu sēnīšu slimības
mikoze, keratomikoze, kandidoze, dermatomikoze, kandidamikoze, eritazma, daudzkrāsainā ēde (pitiriāze) un citas. - ādas alerģiskās slimības un “kosmētiskās nepanesības” sindroms
atopiskais dermatīts, alerģiskā nātrene, difūzais neirodermīts, kontaktdermatīts un citas. - pigmentācijas traucējumi
- ādas asinsvadu patoloģijas
- ādas jaunveidojumi
nēvusi, kondilomas, angiomas, lipomas, papilomas, kārpas un citas.
Ādas jaunveidojumu likvidācija
Krioķirurģija
Asinsvadu patoloģijas ārstēšana ar lāzeru
Mūsu āda – patiess visa tā atspoguļojums, kas ar mums notiek. Tā ir „audekls”, austs no dziļiem iekšējiem procesiem, kas risinās organismā. Ādai ir paaugstinātas „emocionalitātes” periodi, kad tā sāk kņudēt, sarkt, lobīties, iekaist un pārklāties ar „asinsvadu tīkliņu”. Vairākumam cilvēku, sākot ar 30 gadu vecumu, šis process ir ilgstoša rakstura – visas dzīves garumā. No ādas „kaprīzēm” praktiski vienlīdz cieš gan vīrieši, gan sievietes. Tas ir kosmētisks defekts vai slimība? Lai saprastu, ir jāzina asinsvadu patoloģijas rašanās iemesli un tās attīstības mehānismi. Nozīmīgs progress lāzermetodiku izstrādē, ļauj paskatīties uz šo problēmu no jaunām pozīcijām. No asinsvadu „raksta” uz sejas un ķermeņa var reizi un uz visiem laikiem atbrīvoties – efektīvi un droši.
Kas jūs satrauc?- Ādas tonusa pazemināšanās.
- „Asinsvadu tīkliņš” uz ādas.
- „Asinsvadu zvaigznītes” uz sejas un kāju ādas.
- Pigmenta plankumi.
- Grumbas.
- „Vīna” plankums.
- Kuperoze uz vaigiem.
- „Kafijas plankumi”.
- Dzimumzīme uz sejas.
- Lentigo.
- Seborejas keratoze.
Kad veikt procedūru?
Jebkura no uzskaitītajām problēmām – tā ir ādas patoloģija un vienlaikus estētisks defekts. Pašas par sevi asinsvadu zvaigznītes nav bīstamas veselībai, bet signalizē par to, ka asinsvadus nepieciešams nostiprināt. Vai ir jāatbrīvojas no tā, kas nedaiļo ārieni? Nešaubīgi, jā. Lēmums – jūsu rokās. Daži ādas defekti var kļūt par „bumbu ar laika degli”, tāpēc vizīte pie ārsta kļūst aktuāla, līdzko jūs atklājāt „kaut ko” uz ādas.
- Pēc statistikas rozaceja jeb „sarkanā” seja ir katram desmitajam Latvijas iedzīvotājam.
- „Asinsvadu zīmējums” – problēma, kas sastopama gandrīz 90% mūsu valsts iedzīvotāju. Sievietēm tā parādās vecumā līdz 30 gadiem – 8%, ap 50 gadiem – 41%, ap 70 gadiem – 72%. Vīriešiem šie rādītāji ir atbilstoši 1%, 24% un 43%. Teleangiektāzija – tie ir pārplīsuši asinsvadiņi un to perēkļu paplašināšanās (līdz 0,5–2 mm). Sastopami paplašināti venozie, kapilārie un arteriālie asinsvadi. Tiem ir noturīga sarkana krāsa un tie var būt: zirnekļveida („zvaigznītes”), kokveida („stumbrs ar paplašinājumiem”), līnijveida un punktveida. Lokalizējas uz kāju, sejas ādas, retāk uz ķermeņa. Tādas ādas patoloģijas pamatfaktori: ģenētiskā predispozīcija, hormonālās „vētras”, infekciju slimības, ādas slimības, saules stari, siltuma ietekme, radioaktīvais starojums, traumas, ķirurģiskie griezieni.
- Sievietēm asinsvadu tīkliņa attīstību provocē dažādi hormonālie traucējumi. Lai pārliecinātos, ka šis veidojums nav varikozes vai citas saslimšanas priekšvēstnesis, labāk pakonsultēties ar flebologu. Hormonālie asinsvadu tīkliņi bieži rodas pēc aborta, grūtniecības, olnīcu cistas, miomas, klimaksa, hormonālo kontraceptīvu lietošanas. Šie preparāti izraisa asinsvadu patoloģiju, ja jūsu hormonālais fons un preparāta profils nesakrīt. Hormonālos kontraceptīvus ir jāpiemeklē kopā ar ginekologu, nevis pēc draudzeņu padoma! Teleangiektāzijas diagnostikā obligāti ir jāpiedalās ginekologam. Viņš pārbaudīs jūsu hormonālo fonu un ginekoloģisko saslimšanu esamību. Ir noteikts, ka trešdaļai sieviešu asinsvadu paplašināšanās pirmoreiz parādās grūtniecības laikā. Dažreiz daļa šo asinsvadu patstāvīgi pazūd 3.–6. nedēļā pēc dzemdībām. Ir gadījumi, kad paplašināti ādas asinsvadi ir kāda no daudz nopietnākas saslimšanas izpausmēm. Ārsta uzdevums – atklāt cēloni un nozīmēt adekvātu ārstēšanu.
- Kad paplašinās daudz dziļāk izvietotie asinsvadi, saslimšanai sāk piemist globāls raksturs, kura nosaukums – kuperoze. Tā lielākoties raksturīga cilvēkiem ar gaišu ādu. Ādas jūtīgums – noslieces uz kuperozi faktors. Šīs īpašās uzņēmības dēļ tāda āda atbild uz kaitīgām ārējām iedarbībām ar dedzināšanas sajūtu, durstīšanu, niezi, dažreiz ar apsārtuma rašanos vai iekaisumu. Tamlīdzīgi apsārtumi ir viendabīgi, tiem nav izteiktu robežu, un tie parādās uz vaigiem, deguna, pieres vai zoda. Saslimšanas sākotnējā periodā apsārtums un dedzināšanas sajūta var būt pagaidu. Kā sekas, asinsvadi paplašinās un zaudē elastību: apsārtums kļūst pastāvīgs un iegūst intensīvāku nokrāsu, bet diskomforts pastiprinās. Kuperoze biežāk rodas sievietēm, nekā vīriešiem. Bet pēdējiem to provocē asas vai pārāk karstas barības lietošana uzturā, alkohols, smēķēšana, krasas temperatūru maiņas. Vīriešu ādas uzbūvei piemīt dažas īpatnības. Tā ir mazākā mērā pakļauta novecošanai, bet tai piemīt tendence uz poru paplašināšanos, hiperkeratozi un kuperozi (asinsvadu zīmējuma palielināšanās), kas kopumā var kļūt par vēlīnās aknes iemeslu. Ārsta uzdevums ir atklāt cēloni un likvidēt izteikto asinsvadu parēzi.
- Apmēram pēc 35 gadiem uz muguras var parādīties mazi brūni pleķīši ar raupju virsmu, bet pēc 40 gadiem pleķi parādās arī uz citām ķermeņa daļām. Tā ir seborejas keratozes jeb saules keratozes izpausme. Agrīnā stadijā tos sauc par „vecuma plankumiem”. Ar gadiem tie palielinās. Jebkurš brūns plankumiņš, kas parādījies uz sejas un ķermeņa pēc 30 gadiem, nepazudīs, tas var augt un sabiezēt. Labākais risinājums – atbrīvoties no šīm „rotām”.
- Melazma, hloazma – brūnas vai kastaņbrūnas krāsas plankumi uz pieres, vaigiem, lūpām, deguna vai apakšdelmiem – pigmenta sintēzes kontroles traucējumu rezultāts. Bieži rodas sievietēm uz hormonālo svārstību fona, kas ir saistītas ar grūtniecību, pretapaugļošanās un hormonālo līdzekļu lietošanu, kā arī no pārliekas sauļošanās.
- Pirms procedūras mēs iesakām veikt kompleksu apskati pie ginekologa (sievietes), androloga (vīrieši), kā arī konsultēties ar endokrinologu, lai savestu kārtībā savu hormonālo fonu.
Kontrindikācijas
Pirmsvēža stāvokļi, jebkādi iekaisuma procesi un ļaundabīgi jaunveidojumi paredzētajā apstrādes zonā, infekciju saslimšanas, cukura diabēts, asinsrites traucējumi, nopietnas sirds–asinsvadu saslimšanas, sistēmiskas saistaudu saslimšanas, psoriāze, atopiskais dermatīts saasinājuma stadijā, epilepsija. N.B. „Asinsvadu zvaigznīšu” likvidēšanas procedūru ieteicams veikt pēc konsultācijas ar flebologu, lai izslēgtu vēnu saslimšanu un procedūras kontrindikāciju iespējamību.
Mūsu klīnikā
Teleangioektāzijas, „vīna plankumi”, vēnu paplašinājumi, asinsvadu „zvaigznītes”, angiomas, hemangiomas, kuperoze, rozaceja, dažādi ādas pigmenta veidojumi – lentigo, „kafijas plankumi”, seborejas keratoze – ir tieši tie ādas defekti, ar kuriem tiek galā „asinsvadu” lāzeri. Visu ādas patoloģiju redzamo pazīmju novēršanai tiek izmantoti (saskaņā ar norādēm) kompānijas Asclepion Laser Technologies GmbH lāzeri QuadroStar+ un MeDioStarХТ.
Procedūra
QuadroStar+ Asclepion lāzers ļauj ātri un vienmērīgi likvidēt lielus patoloģisko veidojumu laukumus. Tiek sasniegts unikāls kosmētisks efekts ar minimālu pacienta diskomfortu. Lāzerkoagulācija: stars „iziet” caur ādu, to absorbē asins hemoglobīns, tas pārveidojas siltumā, kas aizlodē asinsvada redzamo daļu. Īpaši efektīvi QuadroStar+ Asclepion lāzers cīnās ar rozaceju. Svarīgi zināt, ka ne visi lāzeri, kas paredzēti asinsvadu patoloģiju likvidēšanai, ir vienlīdz efektīvi. Izvēloties klīniku, kas piedāvā lāzerprocedūru, labāk izvēlēties to, kas izmanto pēdējās paaudzes lāzerus. Kāpēc? Tie nodrošina optimālu efektīvai ārstēšanai nepieciešamo parametru savienojumu (jaudu, garumu, impulsa ilgumu un stara diametru). Tāpēc ārsts var veikt jebkāda tipa un diametra asinsvadu koagulāciju. Jaunās paaudzes lāzeri ir aprīkoti ar atvēsināšanas sistēmu – nevar rasties ādas apdegumi. Tie iedarbojas nesāpīgi – procedūras komfortablums ir garantēts. Pēc procedūras uz ādas paliek neliels apsārtums, kas pāriet pēc 20–24 stundām. Virspusējai asinsvadu patoloģijas korekcijai mēs izmantojam lāzeru MeDioStarХТ (saskaņā ar norādēm).
Anestēzija
Nav vajadzīga. Tiek izmantota efektīva atvēsināšanas sistēma. Atsāpinošais krēms tiek uzklāts paaugstinātas individuālās jūtības gadījumos.
Efektivitāte un drošība
Precīza, paredzama, droša iedarbība uz patoloģijas perēkli, iedarbības dziļuma kontrole ar datoru – lieliska ārstnieciskā rezultāta garantija, praktiski, rehabilitācijas perioda neesamība.
Pigmentplankumu, tetovējumu un permanentā grima noņemšana ar lāzeru
Pēc statistikas, katrs otrais cilvēks agrāk vai vēlāk sastopas ar dažādām ādas problēmām. Viena no tām, neatkarīgi no dzimuma un vecuma, ir ādas pigmentācijas traucējumi. Melanoze vai hiperpigmentācija ir viena no aktuālām dermatoloģijas problēmām. Pigmenta plankumi var parādīties uz jebkuras ķermeņa vai sejas zonas. Tie nerada nopietnus draudus veselībai, neietekmē darbaspējas un dzīves kvalitāti. Protams, var samierināties ar šāda veida ādas nepilnībām, bet, labāk būtu noskaidrot pigmenta plankumu parādīšanās cēloņus un atbrīvoties no tiem.
Kas jūs sarūgtina?- Pēc pārslimota smaga herpes vīrusa uz augšlūpas ir parādījušies pigmenta plankumi un neizzūd jau vairākus gadus.
- Pigmenta plankumi parādījušies grūtniecības laikā.
- Pigmenta plankumi uz sejas un muguras parādījušies pēc akne.
- Parādījusies hiperpigmentācija pēc ķīmiskā pīlinga.
- Liekas, ka ādai ir tieksme uz pēctraumatiskās pigmentācijas rašanos. Jebkādas traumatiskas iedarbības (pīlings, skrubis) padziļina problēmu - pigmentācija pat pastiprinās.
- Cenšos atbrīvoties no pigmenta plankumiem jau sen - veicu pīlingus, maskas, lietoju speciālus krēmus un serumus. Ziemā tie ir redzami mazāk, bet simtprocentīgi nepazūd. Vasarā - atkal parādās un to tonis kļūst intensīvāks.
- Pastāvīgi lietoju hormonālos kontraceptīvus. Pārtraucu tos lietot, bet pigmenta plankumi parādās tāpat.
- Neveiksmīgi izdarīts permanentais grims - no tā labāk atbrīvoties pavisam nekā veikt korekciju.
- Reiz „kompānijas pēc" izdarīju tetovējumu, tagad ļoti vēlos to likvidēt.
- Par ādas pigmentāciju atbild šūnas - melanocīti. Tie producē galveno pigmentu - melanīnu, kas piešķir ādai toni. Melanīna daudzums var mainīties dažādu - iekšēju vai ārēju - faktoru ietekmē. Kad notiek šādas izmaiņas, uz atsevišķām ādas zonām melanīna pigmenta daudzums izstrādājas vairāk nekā nepieciešams - parādās hiperpigmentācija, t.i., precīzi iezīmējušies melanocītu uzkrājumi. Tie iekrāso ādu krāsu diapazonā no gaiši dzeltenas līdz tumši brūnai. Vasarrraibumi, melazmas, hloazmas, plankumi pēc iekaisuma, difūzā hiperpigmentācija... Hiperpigmentācijas dažādība ir plaša. To medicīniskā klasifikācija ir sarežģīta.
- Ādas krāsas perēkļveida izmaiņas var būt ģenētiskas izcelsmes. Uz to ir tieksme gaišākai ādai, tādēļ vasarraibumi vairāk sastopami cilvēkiem ar rudiem matiem vai gaišu ādu. Tie parādās melanīna pastiprinātas sintēzes rezultātā, bez palielināta melanocītu skaita. Vasarraibumi - tas ir jaunības rādītājs. Tuvāk 35 - 40 gadiem tie pakāpeniski „izzied", to skaits samazinās, bet solīdākā vecumā tie var pazust pavisam. Kas ir svarīgi -vsarraibumi nekad nav kādas slimības sekas un nesignalizē par iekšējo orgānu darbības traucējumiem.
- Pigmenta plankumi var liecināt par organisma vielmaiņas izmaiņām, ginekoloģiskām un endokrinoloģiskām saslimšanām, kuņģa - zarnu trakta, nieru, aknu, aizkuņģa dziedzera darbības traucējumiem.
- Ādas dabīgās krāsas izmaiņas ietekmē arī dabīgā hormonālā fona izmaiņas sievietēm (grūtniecība/laktācija/menopauze), kā arī ilgstoša hormonālo kontraceptīvu lietošana, nepamatota dažu ārstniecības līdzekļu lietošana. Vēl viens iemesls - hipovitaminoze. A, C un PP vitamīna deficīts pastiprina melanoģenēzi.
- Kosmētikas pārmērīga lietošana, kā arī smaržas, kuras ir izgatavotas uz atsevišķu ēterisko eļļu bāzes, var izprovocēt pigmenta plankumu veidošanos. Pēc dažām kosmētiskām procedūrām, kuras tika veiktas neievērojot tehnoloģiju, arī ir iespējama šāda ādas reakcija.
- Bieži ir vērojama ādas hiperpigmentācija pēc iekaisuma procesa, īpaši pēc akne, un posttraumatiskā hiperpigmentācija - pēc jebkādas mehāniskas traumas.
- Pigmenta plankumi - pārmērīgas insolācijas , t.i.nekontrolētas aizraušanās ar mākslīgo iedegumu (solārijs), vai pārmērīgas atrašanās saulē - sekas. Ultravioletais starojums intensīvākais un bīstamākais ir no pl.10.00 līdz 16.00.
- Novecošanās - hiperpigmentācijas parādīšanās pamatiemesls. Šūnas „gados" zaudē spēju kontrolēt pigmenta melanīna ražošanu - melanocītu skaits palielinās un tie izplatās pa ādu nevienmērīgi. Vidējā un brieduma vecumā pigmentācijai ir pakļauti 80% sieviešu. Vecuma pigmentācija - tas ir savs noteikts vecuma slieksnis plus ultravioleto staru iedarbība. Lokalizācija - sejas āda, plaukstas, augšdelmi, dekoltē zona, muguras augšējā daļa.
Kad veikt procedūru?
Ja jūs neesat vienaldzīga pret savu veselību, tad vajadzētu rīkoties prātīgi: pie hiperpigmentācijas perēkļu parādīšanās pierakstieties uz konsultāciju pie ārsta. Kā rāda prakse, vizīte pie dermatologa parasti tiek saistīta ar problēmas estētisko pusi - tas ir ādas defekts, kas pamanāmi bojā ārējo tēlu un sagādā pacientam psiholoģisku diskomfortu. Pacientiem bieži vien nav zināšanu par ādas šāda veida reakcijas iespējamiem iemesliem. Vienmēr jāatceras: āda ir mūsu veselības indikators.
Pirmais solis uz ādas stāvokļa uzlabošanu ir tās diagnostika. Speciāls aprīkojums ļauj novērtēt visus tās parametrus un saņemt detalizētu informāciju par epidermas, dermas un ādas taukaudu strauktūru, kā arī par tās biezumu, elastību utt. Nākamais solis - diagnostiskās izmeklēšanas kompleksa programma. Šī ir iespēja noteikt veselības stāvokli kopumā, noteikt patoloģiskos cēloņus un izstrādāt individuālu efektīvu ārstēšanas taktiku. Gandrīz 85 - 95% diagnožu gadījumu apstiprina klīniskie izmeklējumi. Lai ārstēšana būtu optimāla, bieži vien ir nepieciešama vairāku profilu speciālistu kooperācija: dermatokosmetologa, endokrinologa, ginekologa, gastroenterologa, terapeita... Dažos gadījumos ir nepieciešama onkologa konsultācija. Kādēļ? Zem pigmenta plankumiem var maskēties ļaundabīgi ādas jaunveidojumi. Hiperpigmentācijas terapija vienmēr ir kompleksa - ir svarīgi atbrīvoties ne tikai no kosmētiskajiem defektiem ar estētiskās medicīnas palīdzību, bet arī izslēgt jaunu to parādīšanos.
Precedents, kad ādā ir pigments - kosmētiski iekrāsots, šodien nav retums. Runa iet par permanento grimu (tetovējums), estētisko dermopigmentāciju, mākslas tetovējumu. Pieprasījums pēc šāda veida procedūrām, diemžēl, izaicināja vairumu „speciālistu", kuriem nav pamata teorētisko zinašanu, nepieciešamo iemaņu un pieredzes. Neprofesionālisma un novecojuša aprīkojuma sekas ir bēdīgas: nevienmērīga acu zīmuļa līnija, izkropļota acu forma, nepareizas formas un krāsas uzacis, zīmējuma asimetrija, sasķobīta lūpu kontūra utt. Satrauktās sievietes ir spiestas meklēt kvalificētāku meistaru, lai steidzami veiktu korekciju vai... pieņem lēmumu atbrīvoties pavisam no nekvalificēti veiktā permanentā grima. Galvenais šādos gadījumos ir: nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus - pret klīnikas un speciālista izvēli nepieciešams izturēties maksimāli nopietni.
Šobrīd tetovējumi ir daudziem - tos veic jauneties, sievietes vidējā un pat brieduma vecumā. Bet...tetovējumu bums pamazām pāriet. Arvien vairāk cilvēku vēlas atbrīvoties no „gleznām" uz ādas. Statistika liecina - vairāk kā 37% nožēlo, ka pakļāvuši sevi šādam eksperimentam.
Pacientiem, kuri ir izlēmuši likvidēt pigmenta plankumus, jau neaktuālo tetovējumu vai neveiksmīgi izdarīto permanento grimu, kā likums, ir spēcīga motivācija, bet ir arī bailes, ka pēc procedūras paliks neglītas rētas. Šāds uztraukums nav pamatots - ārstu arsenālā ir pieejamas estētiskās medicīnas modernās tehnoloģijas. Pacients saņem kosmētisku rezultātu, kas nepārspēj nevienu citu metodi.
Lāzera tehnoloģiju būtība - selektīva (punktveida vai frakcionēta) iedarbība uz šūnām, kurās atrodas krāsviela vai ir paaugstināts melanīna daudzums. Lāzera tehnoloģijas izvēle, attiecīgi, gaismas viļņa garums un intensitāte, tiek noteikta pēc ādas stāvokļa un individuālām īpatnībām, plankuma/krāsvielas izvietojuma zonas, tā veida, izmēra, krāsas intensitātes, izvietojuma dziļuma, asinsvadu izvietojuma, dziļuma u.c. parametriem.
Zināšanai
Izvēloties klīniku, kas piedāvā lāzera procedūras, labāk dot priekšroku tai, kuras arsenālā ir pēdējās paaudzes daudzfunkcionālie selektīvie lāzeri. Kādēļ? Pirmkārt, vienas patoloģijas vai kosmētiskā defekta ārstēšanai bieži ir nepieciešams izmantot dažādus lāzerus. Otrkārt, joprojām tiek izmantoti lāzeri, kuri nelabvēlīgi iedarbojas uz apkārtējiem audiem, pārkarsējot tos. Tādā gadījumā neizbēgami rodas apdegums un pēc tam posttraumatiska rēta. Risinot vienu problēmu pastāv risks iegūt citu. Jaunās ģenerācijas selektīvie lāzeri spēj nodrošināt parametru optimālu kombināciju, kas ir nepieciešama efektīvai ārstēšanai (jauda, impulsa garums un stara diametrs). Ādas pigmenta/krāsvielas selektīvās iznīcināšanas metode ļauj ārstam tikt galā ar jebkura tipa, izmēra un izcelsmes plankumiem, panākt pilnīgu to likvidāciju un novērst rētaudu veidošanos. Precīza, paredzama iedarbība uz patoloģisko perēkli, datorizēta kontrole, apkārtējo audu bojājuma neiespējamība, ātra sadzīšana - šīs detaļas ir lieliska ārstnieciskā un kosmētiskā rezultāta garantija. Mēs vēlreiz aicinām jūs ar pienācīgu uzmanību izvēlēties klīniku un speciālistu.
Kontrindikācijas
Hronisku saslimšanu paasinājumi, akūtas infekciju slimības, asinsreces traucējumi, iekaisuma process/mehānisks bojājums/ ļaundabīgs jaunveidojums potenciālajā apstrādes zonā, atopisks dermatīts paasinājuma stadijā, psoriāze, grūtniecība, laktācijas periods, hormonatkarīgā bronhiālā astma, cukura diabēts, saistaudu sistēmiskās saslimšanas, pagājušas mazāk nekā 2 nedēļas pēc ķīmiskā pīlinga veikšanas, nosliece uz pārmērīgu rētošanos (keloīdās rētas).
Mūsu klīnikā
Pigmenta plankumu, tetovējumu, permanentā grima likvidēšanas procedūras veic ar vienu no mūsdienu pašiem avangardiskākajiem lāzeriem - Vācijas kompānijas Asclepion Laser Technologies rubīna lāzeru TatooStar R, kuram ir nevainojama reputācija medicīnisko lāzera tehnoloģiju tirgū. Zinātnieku inovatīvā koncepcija ir izmainījusi pašu starojuma padeves sistēmu un maksimāli pilnveidojusi lāzera iedarbību.
Lai koncentrētu enerģiju ļoti mazā objektā (melanīna pigmenta vai krāsvielas daļiņā), TatooStar R izstaro ļoti īsus (nanosekunžu) impulsus Q-Switched režīmā ar ļoti spēcīgu jaudu. Šāda impulsa enerģija rada superviļņus, kurus selektīvi absorbē (uzsūc) pigmenta veidojumi (ādas melanīns, tetovējuma vai permanentā grima krāsvielas), sadalot tos pa fragmentiem - mikrodaļiņām. Pie tam, apkārtējie audi netiek bojāti, tas notiek bez pārkarsēšanas vai koagulācijas riska. Pigmenta/krāsvielas molekulārā struktūra tie sadalīta, to mikrodaļiņas tiek izvadītas no organisma caur limfatisko sistēmu. Ar TatooStar R palīdzību ārsti ir guvuši iespēju efektīvi likvidēt dažādus pigmenta plankumus, permanentā grima pigmentus-krāsvielas, profesionāli izdarītus tetovējumus, kas izvietojas epidermā, kā arī amatieru tetovējumus, vecus profesionālus tetovējumus, krāsvielas granulas, kas parasti atrodas dermā. Pie TatooStar R pielietošanas rētu veidošanās iespējas ir minimālas!
TatooStar R būtiski atšķiras no citām lāzera sistēmām. Zinātnieki ir apgādājuši lāzeru ar frakciju uzgali, kurš ļauj apstrādāt lielus ādas laukumus vienā ārstniecības seansā. Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika ir vienīgā Baltijā, kuras rīcībā ir šāda veida lāzers. Pacientes var rēķināties ar maksimālu komfortu, prognozējamu estētisko rezultātu un īsu rehabilitācijas periodu.
Procedūras ilgums
Atkarīgs no pigmenta veidojuma/tetovējuma blīvuma/dziļuma, atrašanās vietas, krāsas, kā arī krāsvielas tipa/kvalitātes. Parasti tas ilgst apmēram 30 - 40 minūtes.
Procedūru skaits
Pie pigmentācijas traucējumiem nepieciešamas vidēji 3 - 5 procedūras ar 4 - 6 - 8 nedēļu intervāliem (pēc indikācijām). Šajā laikā notiek ādas atjaunošanās. Pie ādā ievadītas mākslīgās krāsvielas - nepieciešamas 6 - 12 lāzera procedūras. Ja pamata pigmentu veido metālu (dzelzs, titāna) oksīdi, tad var būt nepieciešami vairāk par 20 apstrādes seansiem. Vidēji vienā seansā tetovējums kļūst gaišāks par 15 - 50%. Procedūru skaita nepieciešamību nosaka individuāli. Ādas pigmenta izbalēšana notiek pakāpeniski - atkarībā no lāzera stara iedarbības rezultātā notiekošās melanīna/krāsvielas sadalīšanās. Ārstnieciskais efekts pēc katra seansa pastiprinās. Ādas reģenerācija notiek 2 - 3 nedēļu laikā.
Anestēzija
Parasti nav nepieciešama. Pacientiem ar zemu sāpju slieksni piedāvā lokālu anestēziju (atsāpinošu krēmu), it īpaši, ja ir nepieciešams apstrādāt lielu ādas laukumu.
Pēc procedūras
Procedūra tiek izdarīta ambulatori, tādēļ netiks traucēts jūsu dzīves ierastais ritms..
Ja ir tikušas mākslīgi ievadītas krāsvielas (tetovējumu, permanentā grima gadījumā), uzreiz pēc lāzera iedarbības āda iegūst bālganu toni. Neliela tūska iespējama 1-3 dienas. 3-5 dienas apstrādāto vietu nepieciešams smērēt ar speciālu gēlu vai krēmu (pēc indikācijām). Dažreiz nepieciešams uzlikt sterilu pārsēju. 10-14 dienu laikā izveidojas blīva brūna krevelīte, kura pēc neilga laika pati atdalās..
Pēc ādas pigmenta plankumu apstrādes pigments iegūst vēl piesātinātāku brūno toni. Šis efekts saglabājas apmēram 3 nedēļas, pēc kā parādās ādas viegla zvīņošanās un pigments kļūst gaišāks. Turpmāk šo ādas zonu nepieciešams sargāt no tiešajiem saules stariem un lietot saules aizsargkrēmu ar SPF 50-60..
Nepieciešams dienā izdzert 1-2 litrus ūdens, lai uzlabotu pigmenta/tetovējuma mikrodaļiņu drenāžu no organisma caur limfatisko sistēmu. Fragmentāro daļiņu „izskalošanās" process no organisma notiek bez apstāšanās dažas nedēļas. To izvadīšanas ātrums ir atkarīgs no apmaiņas procesu intensitātes dermā un epidermā katram cilvēkam individuāli..
Pēc lāzera iedarbības uz ādu, pirmās nedēļas laikā nav vēlams to traumēt, lietot kosmētiskos līdzekļus vai grimu, gulēt karstā vannā, apmeklēt sporta zāli, pirti vai saunu, veikt masāžu.
Komplikācijas- Dispigmentācija. Hipopigmentācijas parādīšanās saistīta ar lāzera viļņa garuma pielietošanu. Vairumam pacientu tā ir īslaicīga parādība, un 4 - 12 mēnešu laikā pilnībā izzūd. Hiperpigmentācijas intensitāte ir saistīta ar pacienta ādas tipu - tumšādainiem pacientiem uz to ir lielāka nosliece. Saules aizsargkrēmu lietošana ar augstu aizsardzības faktoru palīdz novērst komplikācijas. Dažreiz ir nepieciešams papildus nozīmēt medicīniskus preparātus.
- Strukturālas izmaiņas vai rētošanās. Īslaicīgas strukturālas izmaiņas izzūd 1 - 2 mēnešu laikā. Intervāla pagarināšana starp procedūrām, līdz 10 - 12 nedēļām, ievērojami samazina pastāvīgu strukturālu izmaiņu risku.
- Alerģiska reakcija uz tetovējumu pigmentu sairšanas produktiem. Lāzers neizvada no ādas pigmentu, bet gan pārvērš to tā (tai skaitā arī ķīmiski), lai organisms jau patstāvīgi varētu tikt galā ar tā iznīcināšanu. Daži izveidojušies ķīmiskie savienojumi var izraisīt sistēmisku alerģisku reakciju. Gadījumā, kad šāda reakcija tiek pamanīta, turpināt tetovējuma likvidēšanas procedūras ar lāzeru nerekomendē!
- Insolācija (pārmērīga sauļošanās) var izprovocēt recidīvu. Iedegšana uzreiz pēc lāzera procedūrām veicina melanīna reģenerācijas paātrināšanos, rezultātā rodas atkārtota hiperpigmentācija (ādas zona kļūst ievērojami tumšāka).
- Ārstējošā ārsta rekomendāciju neievērošana.
Galvas ādas slimību un matu izkrišanas ārstēšana
Kāpēc mati kļūst nespodri, sausi, lūst un sāk izkrist? Matu augšana ir palēninājusies un izskatās nepievilcīgi. Eksperti apgalvo: iemeslu tam ir daudz. Viens ir skaidrs – kad mati kļūst plāni, trausli un nedzīvi, tas nozīmē, ka matu folikulas nedarbojās produktīvi. Ko darīt, ja speciālie šampūni, maskas, krēmi, emulsijas, ekstrakti, zāļu novārījums, vitamīni, masāža ir izmēģināti, bet rezultāts ir tālu no vēlamā. Šādai situācijai ir risinājums, kuru piedāvā medicīnas zinātne – jauna rezultatīva pieeja matu izkrišanai – PRP-terapija.
Kas jūs uztrauc?- Mati aug ļoti lēni.
- Mati ir sausi, nedzīvi un palikuši ievērojami plānāki.
- Ļoti stipri lūst un pūkojas.
- Katru rītu uz spilvena atrodu izkritušus matus.
- Ļoti sausa galvas āda.
- Alerģiska reakcija pēc matu krāsošanas vai ilgviļņiem (āda ir apsārtusi un niez).
- Mati ir kļuvuši nespodri un izkrīt.
- Zvīņveidīgi sarkani pleķi uz galvas ādas, mati sākuši strauji izkrist.
- Galvas matainajā daļā parādās pliki ādas laukumi.
- Galvas āda lobās.
- Ļoti taukaina galvas āda un blaugznas.
- Hronisks stress – sākuši izkrist mati.
- Ar vecumu sākuši izkrist mati.
- Mati sākuši sirmot.
- Matu gali ir sašķēlušies.
Kāpēc mati zaudē savu skaistumu un dzīves potenciālu?
Sāksim no sākuma, kā saka senie zintnieki – „ab ovo" – no paša sākuma. Katram veselam matam , taisnam vai lokainam, jābūt elastīgam, pārklātam ar nelielu tauku daudzumu, bagātu pigmentāciju, ar mitruma daudzumu, ka arī visā to garumā jābūt vienāds biezums bez bojājumiem. "Mati ir mūsu bagātība, kurus uztveram kā absolūtu, pašu par sevi saprotamu vērtību, bet zaudējot krītam panikā," – teica franču fiziologs Klods Bernārs. Viņa pamatojums nav zaudējis spēku, bet ir aktuāls arī šodien. Nekas mūsu dzīve nenotiek tāpat vien bez iemesla, visam var atrast izskaidrojumu. Ja mati vienmēr ir bijuši problemātiski (plāni, trausli, sausi un lūstoši), visticamāk tas ir ģenētisks faktors. Matu augšanas ātrums/ struktūra, plikpaurības iespēja ir iedzimtības faktors. Mata saknes sīpoliņi ir ģenētiski noteikti un svārstās no 100 līdz 150 tūkstošiem. Diemžēl līdz ar gadiem to nepaliek vairāk, drīzāk otrādi. Ir dati, ka sievietēm no 40 līdz 50 gadiem var izkrist līdz 20% matu. Anomāla matu izkrišana (plikpaurība) skar 35% vīriešu pēc 30 gadiem un gandrīz līdz 50% pēc 40-50 gadiem. Kopumā matu izkrišana var skart visus neatkarīgi no vecuma. Jāsaprot, ka matu izkrišana ir cieši saistīta ar veselības problēmām.
Mati pārstājuši augt, kļuvuši nespodri, plānāki, krīt acīm redzami ārā? Slikto matu stāvokli var provocēt psiholoģiski faktori. Sevišķi bīstams ir stiprs/ patstāvīgs psihoemocionāls stress, hronisks nogurums, bezmiegs. Patstāvīga trauksmes sajūta vai pārdzīvots šoks, var novest pie pāragru sirmu matu parādīšanos, kā arī veicināt pastiprinātu matu izkrišanu. Jūs būsiet pārsteigti uzzinot, ka uz matiem sliktu ietekmi atstāj stipra tēja, kafija, ja Jūs regulāri dzerat vairāk kā 4 krūzītes dienā. Sliktu ietekmi vēl uz mūsu matu struktūru/kvalitāti atstāj ātrais dzīves temps. Daudz tiek strādāts, maz gulēts, izjūtam psiholoģisku/fizisku pārslodzi un pavisam esam aizmirsuši par svarīgāko – atpūtu. Vēl viens no matu izkrišanas iemesliem ir nepilnvērtīgs, nesabalansēts ēdiens, jo trūkst vērtīgo vielu, kas sekmētu matu augšanu – vitamīnu, mikroelementu, aminoskābju. Ir pierādīts, ka uz matu izskatu nelabvēlīgi atsaucas ekstremālas diētas. Straujš svara zudums veicina matu sīpoliņu atrofiju. Ja sieviete vai vīrietis ļoti īsā laikā zaudē 10% - 15% no ķermeņa svara, visdrīzāk, tas novedīs līdz olbaltumvielu trūkumam un minerālu disbalansam. Jebkura ekstrēma diēta dos negatīvu efektu Jūsu matiem un nagiem.
Matu kvalitāti var iespaidot jebkura infekcija (akūta/hroniska), vielmaiņas traucējumi, hroniskas slimības, hormonālie traucējumi, pārslimotas traumas, zāļu nepamatota lietošana, ilgstoši lietotie hormonālie preparāti utt. Kuņģa un zarnu trakta, aknu, nieru, žults ceļu un endokrīnās sistēmas traucējumi iespaido matu augšanu, tie zaudē spīdumu, kļūst sausi, lūstoši, nedzīvi vai otrādi – ļoti taukaini, ka arī pastiprināti izkrīt. Matu izkrišana ar sīpoliņu ir nopietna slimības pazīme. Ievērojami palēnināt matu augšanu un veicināt to izkrišanu var dermatoloģiskas saslimšanas (psoriāze, ekzēma, seboreja). Mati var kļūt plānāki, vai lēnāk augt, ja galvas āda netiek pietiekami apgādāta ar tai nepieciešamām barības vielām.
Ja mati viegli lūst vai parādās šķelšanās pazīmes, tas nozīmē, ka ir bojāta matu struktūra. Nepatikšanu iemesls ir mata vidējās daļas struktūras bojājums, kas var būt iedzimts vai arī iegūts. Pazaudēt kuplo matu sakārtojumu var pēc mehāniskām, termiskām un ķīmiskām pārslodzēm (krāsošanas, matu žāvēšana/veidošanas ar karsto gaisu, ķīmiskie ilgviļņi). Sliktu iespaidu uz matiem atstāj patstāvīga matu fēnošana ar karstu gaisu un stipru fiksācijas līdzekļu lietošana. Ja mati katru dienu tiek uzkasīti, veidojot matu sakārtojumu, it īpaši, ja tiek lietota metāla ķemme vai rupja ar asiem galiem, kā arī nekvalitatīva ķemme. Nopietnu kaitējumu matiem var nodarīt šampūni, kuri nav derīgi Jūsu matu tipam, jo nojauc matu hidrolipīdo apvalku, kuru veido tauku dziedzeru sekrēcija uz galvas matainās daļas. Rezultātā mati zaudē mitrumu un kļūst sausi, plāni, distrofiski, viegli lūst. Ir frizūras, kuras ir iekļautas melnajā sarakstā. Tās ir dažādās " afrobizes", dredi, " Babetu" versijas, tajā skaitā arī harizmātiskās britu dziedātājas Eimijas Vainhausas stila frizūras, kā arī tautā dēvētās "zirga astes".
Populārais trends: matu pieaudzēšana – arī ir kaitīga matu struktūrai. Ievērots, ka vairākums ir norūpējušies par griezumu, ieveidošanu, frizūras veidošanu nekā regulāru galvas ādas kopšanu. Cilvēki ir pārsteigti uzzinot, ka matu izkrišanas iemesls var būt galvas ādas un mata sīpoliņa nepietiekama apgāde ar skābekli un barības vielām.
Kā jau iepriekš rakstījām, nopietns iemesls bažām ir strauja matu izkrišana un matu palēnināta augšana. Normāls matu augšanas ātrums ir 10-13 mm līdz 15 mm mēnesī un izkrišana no 60 līdz 125 matiem mēnesī. Šie standarti nosaka dabīgo atjaunošanās procesu. Izkrīt tie mati, kuru dzīves cikls ir beidzies. Normālos apstākļos viņiem vajadzētu ātri nomainīties. Ja mati izkrīt vairāk nekā normālos apstākļos, Jums noteikti jāpievērš tam pastiprinātu uzmanību un jāgriežas pie profesionāla ārsta. Plikpaurības iestāšanās ir acīmredzama, ja mati praktiski neaug, kļūst acīmredzami plānāki, līdzīgi pūkām un izkrīt.
Zināšanai- Šodien 40% no sievietēm mazākā vai lielākā mērā izkrīt mati, vīriešiem šis procents ir ievērojami lielāks. Reālajā dzīvē cilvēku, kuriem ir nosliece uz plikpaurību, ir daudz vairāk - tikai daļa no tiem šādā situācijā griežas pie speciālista. Ja agrīnajā plikpaurības stadijā netiek veikta ārstniecība, tad process ir neatgriezenisks.
- Trihologi un dermatologi – speciālisti, kuri profesionāli nodarbojas ar matu izkrišanas problēmām un plikpaurību, atzīmē, ka šī problēma pēdējā laikā ir ieguvusi globālu raksturu. Visās valstīs ir vērojama drūma statistika. Aptuveni trešā daļa no pasaules iedzīvotajiem cieš no dzīves cikla/atjaunotnes traucējumiem un apmēram 50% ir nosliece uz matu pārmērīgu izkrišanu. Jāpiezīmē, ka alopēcija ir novērojama jau stipri jaunākiem cilvēkiem. Evolūcijas zinātnieki paredz, ka tuvākajā perspektīvā cilvēce var kļūt plikām galvām, ja katrs cilvēks individuāli nerūpēsies par savu matu veselību.
Kad vērsties pie ārsta?
Jebkuras novirzes no statusa "veseli mati" ir pataloģijas pazīme. Ja Jūs nezināt visaptverošu informāciju – kādi faktori ir noveduši Jūs pie matu izkrišanas – ir bezjēdzīgi kaut ko iesākt. Jebko, ko Jūs darīsiet, var būt bez rezultātiem vai sniegt īslaicīgu vajadzīgo efektu. Iesakām griezties pie speciālista, ja Jums rūp savu matu veselība vai ir radušās aizdomas par problēmām saistībā ar matu pastiprinātu izkrišanu, trauslumu vai plikpaurību. Lai identificētu pataloģijas cēloņus, ir nepieciešama kompleksa diagnostika, kuru var veikt tikai medicīniskajā iestādē. Speciālista konsultācija kļūs ļoti svarīga, ja Jums ir radušās problēmas ar galvas ādu, kuras nevar atrisināt ar tautas metodēm vai kosmētiskajiem, ārstnieciskajiem preparātiem, kuri nopērkami aptiekās bez receptes. Gribam Jūs pabrīdināt, kavēšanās apmeklēt kvalificētu speciālistu vēlāk izpaužas ilgstošā ārstēšanā un var aizkavēt rezultāta ātrāku sasniegšanu. "Kāpēc?" – Jūs jautāsiet. Jo vairāk ir bojāta mata sakne, jo grūtāk ir atjaunot tās struktūru un mata pavedienu, kā arī normalizēt dabisko ciklu. Lai ieraudzītu reālus, taustāmus rezultātus, būs nepieciešams laiks. Cerēt un paļauties uz tūlītēju situācijas atrisināšanu ir veltīga. Kompleksā diagnostika ir plaša pārbaude, kura ietver sevī apmeklējumus pie dermatologa, trihologa, terapeita, neiropatologa, endokrinologa, ginekologa (sievietēm), androloga (vīriešiem). Vēlams apmeklēt arī otolaringologu, stomatologu. Katrs no speciālistiem novērtēs ādu, asinis, refleksus, infekciju perēkļus, imunitāti, endokrīno sistēmu utt. Kanādas zinātnieki iesaka vīriešiem, kuriem ir parādījusies plikpaurība, regulāri apmeklēt urologa speciālistu, lai pārbaudītu prostatas dziedzera darbību. Pilnā matu pataloģiju diagnostika (kompleksā/diferencētā), kā arī jebkuras citas saslimšanas diagnostika, sākas ar anamnēzes apkopošanu. Svarīgu priekšstatu par matu un galvas ādas stāvokli sniedz rūpīga vizuāla pacienta apskate. Bieži vien problēmu var noteikt pēc klīniskās kartes, matu izkrišanas tipa, galvas ādas stāvokļa.
Trihoskopijas metode – tā ir galvas un matu izpēte ar trihoskopa palīdzību (speciāla kamera, kura parāda datus uz datora). Ārsts var konstatēt dažādas ādas izmaiņas galvas ādas struktūrā kā arī matā, noteikt augšanas fāzes, mata sīpoliņu blīvumu uz kvadrāta centimetru, kopējo matu skaitu uz galvas, izstīdzējušo, novājinātu matu daudzumu, novērtēt galvas ādas slimību pazīmes... Ar trihoskopa palīdzību var noteikt individuālu fizioloģisku matu izkrišanas normu diennaktī.
Digitālie trihoskani nosaka procentu atbilstību starp mata augšanas stadijām. Matu augšana notiek patstāvīgi nepārtrauktā ciklā – augšanā un atpūtā. Ja matu attīstības cikli saīsinās, tas nozīmē, ka viņi kļūst trauslāki, pakāpeniski zaudē pigmentu, spēku un izkrīt. Normālos apstākļos 80 - 90% matu atrodas augšanas fāzē. Ar fototrihoskopa palīdzību nosaka vidējo mata augšanas ātrumu, matu daudzumu, kuri atrodas augšanas stadijā un izkrišanas stadijā. Salīdzinot matu daudzumu dažādās fāzēs, var noteikt iespējamo alopēciju un uzveikt plikpaurību.
Matu spektrālā analīze vai mineralogramma ļaus apkopot informāciju par mikroelementu balansu organismā, veikt minerālvielu metabolisma diagnostiku, noskaidrot attiecību starp nepieciešamiem un toksiskiem mikroelementiem organismā, un pats svarīgākais – atklāt slēptākos matu izkrišanas cēloņus. Svarīgākais kritērijs, pārbaudot un novērtējot ādas stāvokli – tauku dziedzeru daudzuma un kvalitātes attiecības. Vizuālais ādas stāvoklis vienmēr norāda uz tauku dziedzeru darbību. Tieši pēc ūdens daudzuma nosaka matu tipu: sausi, normāli, taukaini, jaukti. Matu tips ir atkarīgs no ādas tipa. Mūsdienīgās ādas un matu diagnostikas sistēmas ļauj saņemt makro attēlus matam un galvas ādai uz monitora, datorizētās diagnostikas programmu nodrošinājums ļauj veikt precīzu analītisku apstrādi, kurā ietilpst: novērtēt mata sīpoliņa stāvokli, kutikulu, matu galu stāvokli, identificēt mata bojājumu pazīmes (mezgli, sabiezējumi, ielauzumi), noteikt pH līmeni (skābju un sārmu līdzsvaru), lai noteiktu tauku dziedzeru darbību, ādas mitrumu utt.
Matu slimības
Galvenie matu slimības cēloņi: androgēnā alopēcija, difūzā alopēcija (pakāpeniski izplatās), perēkļveidīga alopēcija (daļēja matu izkrišana), matu šķelšanās, seboreja, blaugznas, sirmums. Pati izplatītākā matu izkrišanas forma ir plikpaurība – androgēnā alopēcija. Viņa novērojama lielākai daļai vīriešu, kā arī daļai no sievietēm. Vīriešiem tā sāk progresēt jau jaunībā un ar gadiem turpina pieaugt. Sievietēm matu izkrišana ir mazāk izteikta un attīstās pēc 40-45 gadiem. Galvenās sieviešu sūdzības: nav vairs tik biezi/kupli, slikti aug, lūst. Androgēnās alopēcijas simptomi var būt palielināts galvas ādas tauku daudzums. Mati šādā gadījuma izskatās netīri, šķipsnas salīp, mati pārklāti ar taukainu spīdumu. Šīs alopēcijas veids parasti ir saistīts ar seboreju vai pinnēm. Starp tiem, kas vēršas pie ārsta ar difūzo matu izkrišanas problēmu, parasti ir cilvēki ar seborejas plikpaurību. Difūzā matu izkrišana parādās vīriešiem jaunībā (18-20 gados) un 30 gados viņiem jau ir plikpaurība. Matu izkrišana lokalizējas trijās zonās: virs deniņu abām zonām, galvas vidū. Matu atkāpšanās ceļi no deniņiem ar laiku paliek dziļāki un sāk saplūst savā starpā, vidū atstājot matu saliņu. Paralēli galvas vidū veidojās cita plikpaurības zona, kura pakāpeniski saplūst ar pakausi.
Pēdējos 20 gados ir sastopami seborejas gadījumi arī sievietēm. Neskatoties uz lielo matu izkrišanas daudzumu sieviete tomēr nekļūst plikpauraina – mati ir reti, bet pilnībā neizkrīt. Retos gadījumos ārsti sastopas ar intensīvu matu izkrišanu sievietēm: galvas vidū tik maz matu, ka spīd cauri galvas āda. Pie perēkļveidīgas alopēcijas izveidojas saslimšanas epicentrs – kails plankums. Sievietes cieš no matu izkrišanas bērna gaidīšanas laikā un pēc tam. Šīs neērtības ir saistītas ar reproduktīvās sistēmas izmaiņām un hormonu līmeņu svārstībām. Jebkuras izmaiņas estrogēna līmenī var iespaidot matu stāvokli. Matu izkrišanas biežākais iemesls – galvas ādas slimīgs stāvoklis (seborejas dermatīts) – ir tauku dziedzeru funkciju traucējumu sekas. Tauku dziedzeru pastiprināta darbība rada taukainu galvas ādu, āda lobās, niez, kļūst sarkana, parādās blaugznas. Izveidojušās uz galvas ādas plēksnītes traucē brīvi piekļūt gaisam, poras nosprostojas, mata sīpoliņš nevar brīvi funkcionēt, kas neizbēgami noved pie matu sakņu vājuma. Seboreja mēdz būt sausa, trekna, jaukta – jebkurš no šiem veidiem var novest pie matu izkrišanas.
Pati populārākā matu saslimšana ir matu šķelšanās (mati šķeļas pa vidu vai galos). Priekšlaicīga sirmu matu parādīšanās arī daudziem sagādā nepatīkamus brīžus. Daudzi vīrieši matu nosirmošanu uzskata par pašu par sevi saprotamu un nejūtas neērti, bet sievietes, savukārt, tūdaļ steidz krāsot matus. Pāragra sirmu matu parādīšanās nenozīmē, ka Jūs esat zaudējuši savu dabīgo matu krāsu. Par viņu atgūšanu vēl var pacīnīties. Par laimi, lielākā daļa iegūto matu slimību ir veiksmīgi ārstējamas. Pat pilnīgi ielaistos gadījumos var piemeklēt atbilstošu ārstniecību, ar kuru palīdzību var aizkavēt, novērst matu izkrišanas procesu.
Veidi, kā pārvarēt
Uz šo dienu plikpaurības likvidēšanai ir izveidota milzīga palīdzības industrija. Galvenā stratēģija – " kapitālais remonts" bojātiem matiem un reanimācija "mirstošajiem" matiem. Iedarbīgu metožu meklēšana notiek pastāvīgi. Šodien ir sakrāti arhīvu cienīgi arsenāli ar iedarbīgiem līdzekļiem, sākot no farmācijas, homeopātijas, tautas medicīnas. Ir izdomāta higiēna, īpašie skaistumkopšanas rituāli, daudz dažādu kosmētisko līdzekļu. Šajā pašā kategorijā ir polivitamīnu kompleksi, uztura bagātinātāji, manuālā tehnika, akupunktūra, mezoterapija, kolagēna terapija utt. Ar matu plikpaurību cīnās ar aparātu tehnoloģijām: elektroforēzi (ārstniecisko vielu ievadīšana galvas ādas bojātajā virsējā daļā), ultraskaņas iedarbību, gaismas terapiju, krioterapiju, ozona terapiju, siltuma terapiju, elektrostatistisko un vākuma masāžu. Ir izstrādāta plikpaurības ārstēšana ar zema līmeņa lāzera terapiju, biostimulāciju, tiek izmantota lāzera ķemme. Visjaudīgākā no visām terapijām ir matu transplantācija. Cilvēkiem, kuri saskārušies ar šo tēmu, saprot, ka starp visām piedāvātām ārstniecības terapijām brīnumlīdzeklis tomēr nav atklāts. Par tūlītēju rezultātu arī nevarētu runāt. Ārstniecība ir pakāpeniska, kompleksa, ilgstoša. Zinātniskās zināšanas tiek uzkrātas, motivējot zinātniekus veikt pētījumus un atrast jaunus ceļus, ka atrisināt šo problēmu.
Platelet-Rich Plasma - paļauties uz paša resursiem
Šodien pasaules medicīnā notiek "pārstartēšana" – vērojama tendence samazināt zāļu lietošanu, kā arī pakāpeniska atteikšanās no sāpīgām invazīvām procedūrām, lai veiktu atjaunošanu. Uzsvars maksimāli tiek likts uz paša cilvēka resursiem. Zinātnieki ir pārliecināti ka drīzumā reģeneratīvās medicīnas tehnoloģijas varēs būtiski izmainīt ādas struktūru, varēs atveseļot un atjaunināt bojātos audus, netraumējot tos. Jo vairāk zinātnieki atklāj par cilvēka organismu un sistēmām, jo vairāk viņiem ir optimistisku prognožu un reālu atklājumu. Ir izstrādāta jauna kvalitatīva, rezultatīva ārstniecības pieeja, kura pieder pie visaugstākajiem tehnoloģiju sasniegumiem. Metodika ir balstīta uz dabīgās reģenerācijas stimulācijas. Tā ir PRP-terapija (Platelet-Rich Plasma) – pacienta asins plazmas injekciju izmantošana, kura ir bagātināta ar trombocītiem un augšanas faktoriem.
Zināšanai
PRP-tehnoloģija ir apstiprināta FDA un līdzīgā organizācijā ES. Progresīvas metodes šodien ir pieprasītas dažādās medicīnas nozarēs: neiroķirurģijā, sejas un žokļa, rekonstruktīvā, sirds un asinsvadu ķirurģijā, ortopēdijā, tranplantācijā, traumotoloģijā, stomatoloģijā, otorinolaringoloģijā, sporta un apdegumu medicīnā... Šī metode savu efektivitāti ir pierādījusi arī estētiskajā medicīnā, tieši plastiskajā ķirurģijā, lai uzlabotu/ paātrinātu pēcoperāciju rētu sadzīšanu, dermatoloģiskajā kosmētikā, lai atjaunotu ādu un veiktu korekciju ar vecumu saistītām izmaiņām. PRP – terapija ir efektīvs klīnisks instruments triholoģijā. Šī metode efektīvi tiek izmantota, lai ārstētu dažādas galvas ādas problēmas.
PRP- reģenerācija
Cilvēka organisms slēpj sevī milzīgus rezerves spēkus. Savukārt, cirkulējošās asinis bez savām pamatfunkcijām ir spējīgas arī ārstēt. Asinis atbild gandrīz par visiem vielmaiņas procesiem, cirkulējot un iekļūstot katra orgāna šūnā un audā, nodrošinot viņu dzīvotspēju. Katram asins šūnas tipam ir sava nozīme. Eritrocīti nodrošina elpošanas audus. Leikocīti – aizsargā organismu no infekcijām un citām kaitīgām ietekmēm. Trombocīti – "galvenie spēlētāji" – sarežģītā procesā nodrošina asins recēšanu. Viņi ir dabīgs augšanas faktora avots – olbaltumvielu molekulas, kuras stimulē dalīšanos, regulēšanu un stimulēšanu (augšanu) un šūnu izdzīvošanu.
Šūnu dalīšanās nodrošina organisma attīstību/augšanu un audu atjaunošanos. Trombocīti ir spēcīgi reģenerācijas procesa bioloģiski reaģenti. Augšanas faktori – stipras molekulas, lai mijiedarbotos starp šūnām. Viņas ir nepieciešamas šūnu diferencēšanai un normālam šūnu ciklam. Pats pieejamākais augšanas faktora avots – trombocīti. Reālais augšanas faktora avota pielietojums ar mērķi aktivizēt reģenerāciju – ir plazmas izmantošana, kura ir piesātināta ar trombocītiem (PRP). Pie trombocītu koncentrācijas palielinās arī augšanas faktora koncentrācija. Pēc būtības PRP-terapija – ir inovatīvu izstrādātu tehnoloģiju apvienojums ar iedzimto cilvēka organisma spēju pašu sevi atveseļot. Ar PRP-terapiju tiek stimulēta organisma aizsargfunkcija, vielmaiņas aktivizēšana, ievadot audos bagātinātu ar augšanas faktoriem, trombocītiem, autentisku cilvēka plazmu. Ja burtiski tulko PRP, tad bagātināta ar trombocītiem plazma – tā ir plazma, kurā trombocītu koncentrācija daudzkārt ir paaugstināta. Normas robežās ir 150 tūkstoši mkl. – 350 tūkstoši mkl. Stimulējošs reģenerējošs efekts parādās pie trombocītu koncentrācijas 1.000.000/mkl. Trombocītu, augšanas faktoru piesātinājumu pēc PRP-tehnoloģijas var palielināt līdz šim līmenim. Tieši tāda plazma ir spējīga aktivizēt visu šūnu reakciju, paātrināt reģenerāciju (atjaunināšanu). Tas ir unikāls bioloģiski aktīvu vielu komponentu koncentrāts, ietverot sevī 7 pamata augšanas faktorus (viņu koncentrācija arī palielinās), kurš ir spējīgs uzreiz sākt atjaunināšanu un nostiprināt audus. Palielināta bioloģisko aktīvo olbaltumvielu koncentrācija iedarbojas kā katalizators, kas veicina atveseļošanās procesu bojātajās vietās. Jo vairāk trombocītu augšanas faktoru būs piegādāts audos, jo augstāks būs sadzīšanas/atjaunošanas potenciāls. Reģenerējošas plazmas īpašības aug proporcionāli trombocītu augšanas koncentrācijai.
Mūsu klīnikā
Lai iegūtu ar trombocītiem un augšanas faktoriem piesātinātu plazmu (APC +TM ) no individuālām pacienta asinīm, tiek izmantota speciāla iekārta, kas ir pazīstama pasaules medicīnas iekārtu kompāniju tirgū. Šī aparatūra ļauj dažu minūšu laikā izveidot koncentrētu šūnu suspensiju. APC +TM tiek ģenerēta no neliela daudzuma pacienta asinīm – vajadzīgs no 20-60 ml (atkarīgs no problēmas zonas). Tik niecīgs asiņu daudzums nekādi neiespaido klienta veselības stāvokli, nav nepieciešama rehabilitācija, netraucē dzīves ritmu. Asins paņemšana tiek veikta tieši tāpat, kā nododot asins analīzes tālākiem izmeklējumiem no vēnas, uzņemot sterilās vākuma vienreizējās mēģenēs. Pēc apstrādes asinis tiek sadalītas trīs frakcijās: eritrocitārā masa, plazma un frakcija, kas ir piesātināta ar trombocītiem un augšanas faktoriem.
PRP-terapija ar bioaktīvo koncentrātu APC +TM
Ir pierādīts, ka PRP-terapija var izprovocēt guļošo matu folikulas atmošanos, novērst viņu atmiršanu, piedalīties jauna kolagēna rašanos un ādas šūnu atjaunošanu. Matu folikulas aktīvi reaģē uz savu šūnu signālu un lieliski pieņem to. Trombocīti aktivizē dabisko atjaunošanas mehānismu, lai stimulētu izveseļošanos un veicinātu jaunu šūnu dalīšanos. Fizioloģiskais reģenerācijas mehānisms iedarbojās 100% un 100% gadījumos. Kāpēc? Tāds atjaunošanas mehānisms sākotnēji ir jau dabas iecerēts, bet ar PRP tehnoloģijas palīdzību var aktivizēt/pastiprināt reģenerācijas procesu tieši tur, kur tas visvairāk ir nepieciešams. Šodien ārstu klīniskajā praksē ir lieliski rezultāti – ievadot piesātinātu ar trombocītiem asins plazmu zonās, kur ir izkrituši mati, iespējams pārtraukt matu izkrišanu un izsaukt viņu augšanu. Ādas veselība tieši ir atkarīga no labas šūnu funkcionēšanas, it īpaši no fibroblastiem, kas ražo hiāluronskābi, kolagēnu un elastīnu, kuri, savukārt, atbild par elastību un ādas tekstūras kvalitāti, tas ir veselīgu matricu. Zems šo substanču daudzums provocē ādas problēmas. APC +TM injekcijas ievadīšana bojātos laukumos, kur nepieciešama atjaunošana, palīdzēs atvērt stratēģiskās rezerves (dabiskās rezerves) un sākt pārprogramēšanu uz bioloģiski aktīvo funkciju darbību. Bioaktīvais koncentrāts APC +TM satur augšanas faktorus, kuri stimulē fibroblastus ražot hiāluronskābi un kolagēnu. Liels daudzums trombocītu kopā ar augšanas faktoriem, kuri ievadīti problemātiskajā ādas zonā, restrukturizē viņu un būvē bioloģisko vienību "ķēdi". Šis pamats tiek piepildīts ar jaunām kolagēna un elastīna šķiedrām. Nostiprinās starpšūnu ādas pamats – uzlabojās vielmaiņas procesi, aktivizējās jaunā kolagēna sintēze un hiāluronskābes veidošanās. Paaugstinās tieši bojātās vietas imunitāte, uzlabojās mikrocirkulācija un metabolisms ādas šūnās, normalizējas audu elpošana, atjaunojas ādas dabīgā aizsargspēja. Pateicoties normalizētai asins cirkulācijai, uzlabojās matu sīpoliņa apasiņošana un barības vielu piegāde, līdz ar to uzlabojās to struktūra. Pataloģiskā matu izkrišana apstājas. Notiek matu augšanas aktivizācija – guļošo matu folikulas "atmostas", atrofijas process ieslēdz "atpakaļgaitu". PRP-terapija ar APC +TM ir ievērojams potenciāls, lai regulētu ciklisko matu folikulu augšanas spēju. Trombocītu un augšanas faktoru injekcija mikrotraumu/iekaisumu vietās izsauc virkni pozitīvo izmaiņu, tajā skaitā mainās arī augšanas cikliskums. APC +TM procedūra spēj normalizēt tauku dziedzeru darbību. Taukainā un sausā seboreja pazūd. Pie izteiktas alopēcijas sāk augt "matu pūciņas", pēc ārstniecības kursa beigām ir redzama normālu, veselīgu matu augšana. Pozitīvs rezultāts ir redzams jau pēc pirmās procedūras (mēneša laikā) – matu izkrišana palēninās vai pilnībā apstājas (tas ir ļoti individuāli).
Indikācijas
Palēnināta matu augšana, matu izkrišana, matu struktūras izmaiņas (plāni/sausi/lūstoši), nespodri, androgēnā alopēcija (plikpaurība) sievietēm un vīriešiem, perēkļa alopēcija, difūzā alopēcija, taukaina un sausa seboreja (blaugznas), paaugstināti sausi mati vai galvas āda, taukainas vai sausas blaugznas, ir hroniska pārslodze, stress, ķīmiskie ilgviļņi, biežā matu krāsošana, matu zaudēšana, jo trūkst noderīgo vitamīnu un mikroelementu, vecuma matu struktūras izmaiņas, sirmu matu parādīšanās agrīnā stadijā, matu galu šķelšanās, ādas slimības (seborejas dermatīts, sēnīšu infekcijas).
Kontrindikācijas
Trombocītu funkciju traucējumi, kritiskais trombocītu līmenis, nestabila hemodinamika, asins recēšanas traucējumi, asins saindēšanās, akūta infekcija un onkoloģiskā saslimšana, ādas iekaisuma slimības, dermatīti un saules apdegumi uz galvas ādas, hroniskās aknu slimības, iekaisumi organismā, grūtniecība, bērna barošana ar krūti, nieru/aknu mazspēja, depresīvs stāvoklis, psiholoģiskas saslimšanas, aspirīna lietošana.
Platelet – Rich Plamas terapijas procedūra
Notiek dienas stacionārā. Ārsts veic pacientam iekšķīgas mikroinjekcijas problēmu zonā, izmantojot mezoterapijas tehniku. Ilgums – 1 stunda, iekļaujot APC +TM sagatavošanu.
Procedūras algoritms
Pilns ārstniecības kurss sastāv no 3-6 procedūrām, kuras jāizdara 1 reizi pusgada vai 1 reizi gada laikā. Optimālais procedūru skaits tiek noteikts individuāli, atkarīgs no problēmas.
Efektivitāte
Platelet-Rich Plasma metodes neapšaubāma priekšrocība ir ilglaicīgs efekts. Sasniegtais efekts var saglabāties vairākus gadus (atkarīgs no katra individuālām organisma īpatnībām) un pakāpeniski pastiprināsies dabisko fizioloģisko ādas atjaunošanās procesu rezultātā. PRP-terapijas un APC +TM efektivitāte tiek uzturēta un palielinās, jo notiek kompleksā ārstniecības pieeja. Tādu terapeitisku programmu sastādīšana ir ārstu prerogatīva. PRP-terapijas efektivitāte lielā mērā ir atkarīga no savlaicīgas vēršanās pie speciālista un ļoti svarīga ir viņa kvalifikācija. Vajag adekvāti saprast, pieņemt plazmoterapiju un saprast, ka tā nav burvju nūjiņa un rezultāts ir sasniedzams tikai pakāpeniski. Nav iespējams iegūt kuplu matu sakārtojumu, ja pēc iedzimtās struktūras Jums visu dzīvi ir bijuši ļoti plāni mati. Ģenētiskais faktors paliek vissvarīgākais.
- Nekaitīga un uzticama – neapšaubāmi šie parametri PRP-terapijā ir svarīgākie! Ar trombocītiem bagātinātu plazmu iegūst no paša pacienta asinīm, nodrošināta pilnīga biosaderība. Viņa nav bīstama no infekciju pārnēsāšanas viedokļa (vīrusa hepatīts un citi), izslēgtas visas imunogēno un alerģisko reakciju parādīšanās iespējas, kā arī asins nesaderība. PRP-tehnoloģijas piemērošanas laikā blakusparādības netiek konstatētas. PRP-terapija ir piemērojama visiem ādas tipiem.
- Uzticamība PRP- terapijai – ir medicīniskās iestādes statuss, kur tiek veikta šī procedūra.
- Svarīgākais moments – atbilstoša kvalitatīva aparatūra un kvalitatīvs izejošais materiāls, lai veiktu šo trombocītu autoplazmas procedūru.
- Prognozētais iznākums no PRP-terapijas ir atkarīgs no galējā produkta kvalitātes – trombocītu un augšanas faktoru daudzuma. Ārstējošo efektu dod ne pati autoplazma, kā tāda, bet palielināts līdz vajadzīgam līmenim trombocītu skaits, kas satur augšanas faktorus. Augsts dzīvotspējīgu trombocītu daudzums un augšanas faktori ir paši vērtīgākie no trombocītu koncentrāta. Bagātinātu ar trombocītiem un augšanas faktoriem asins plazmu var iegūt, tikai izmantojot specializētu augstas tehnoloģijas aparatūru no ražotāju kompānijām, kas specializējas šūnu tehnoloģijā.
- Parastās laboratorijas centrifūgās nav iespējams iegūt pilnvērtīgu bioaktīvu koncentrātu, tāpēc procedūra jau pamatā būs neefektīva. Tāda pieeja nepareizi interpretē metodi, diskreditē to un ir bīstama pacientam.
- Brīdinām pacientus no kļūdainiem secinājumiem: PRP-terapijai (Platelet-Rich Plasma) nav nekāda sakara ar šūnu terapiju, tās ir pilnīgi atšķirīgas metodes.
Riski
Pie jebkuras injekcijas metodes var būt nelielas hematomas, viegls pietūkums uz pāris stundām.