Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram
Plastikas ķirurgija Plastiskā estētiskā ķirurģija Plastiskā estētiskā ķirurģija

Plastiskā estētiskā ķirurģija

Plastiskā estētiskā ķirurģija

Atkārtotā deguna plastika (revīzijas rinoplastika)

Degunam ir harmoniski jāsaskan ar pārējiem sejas vaibstiem un normāli jāfunkcionē - tie ir skaista un vesela deguna galvenie atribūti. Rinoplastikas mērķis - deguna funkciju un tā estētiskā izskata uzlabošana. Vairākumā gadījumu tas ir sasniedzams. Diemžēl, pastāv arī cita statistika: veiktās rinoplastikas neapmierinošie rezultāti.

  • Pēc rinoplastikas palikuši nelīdzenumi uz deguna tilta.
  • Pārāk nokarens degungals.
  • Pēc operācijas paradījusies nāsu asimetrija.
  • Visa deguna asimetrija.
  • Elpošanas traucējumi caur degunu.
  • Plata deguna siena.
  • Neadekvāts deguna garums.
  • Pēc operācijas ir ožas traucējumi.
  • Degungals pēc rinoplastikas izskatās pārāk pacelts.

Atkārtota (revīzijas) rinoplastika vienmēr tiek veikta pēc objektīviem iemesliem - iepriekšējās operācijas rezultāts neatbilst kritērijiem un cerībām. Šīs operācijas galvenais mērķis ir saprotams -pēc pirmās rinoplastikas palikušo problēmu korekcija. Problēmas var būt kā maznozīmīgas, un tāpēc viegli likvidējamas, tā arī diezgan nopietnas, kas nozīmē, ka atkārtota operācija būs darbietilpīga un ilgstoša.

Rinoplastika pieder pie ļoti sarežģītām, var arī teikt, juvelieru operācijām. Tā vienmēr paredz dažādu metodiku sintēzi - rinoķirurģijā ir daži simti ķirurģisko metožu un deguna plastikas tehniku. Katrs deguns ir individuāls un tas padara katru operāciju par unikālu. Nepietiek vien tikai labi pārzināt visu rinoplastikas veidu tehnisko pusi, visgrūtākais ir - atrast vienīgo optimālo risinājumu pacientam. Visu ķirurģisko paņēmienu nevainojama izpildīšana ir pa spēkam tikai ekstra-klases ķirurgiem.

Ir vairāki iemesli atkārtotas rinoplastikas veikšanai. Diemžēl, ir bieži gadījumi, kad pacienti gatavojas veikt sava deguna pārvērtību operāciju, nepārbaudot operējošā ķirurga autoritāti rinoķirurģijas jomā. Pieredzes trūkums/nepietiekoša kompetence/ ķirurga zema kvalifikācija spēj novest pie tā, ka viņš nepareizi izvēlas operācijas veikšanas metodiku, un operācijas gaitā tiek pieļautas kļūdas. Risks vienmēr sagaida pacientus, kuri izvēlas nekvalificētu ķirurgu! Atkārtota ķirurģiska iejaukšanās prasa īpašu uzmanību, īpaši, ja pirms tam jau ir veiktas vairākas operācijas. Pacientam ir arī skaidri jāsaprot, kāds rezultāts var būt gaidāms un iespējams, un kādu sasniegt ir nereāli. Konsultācijai šajā gadījumā ir ārkārtīgi svarīga nozīme.

Cilvēkiem, kuri ikdienā ir tālu no medicīnas, būs vieglāk saprast, ja mēs izvairīsimies no profesionālās terminoloģijas un paskaidrosim: vairākums operāciju, kas ir bijušas veiktas pirms atkārtotām revīzijas rinoplastikām, var tikt sadalīts sekojošās grupās: operācijas, kuru gaitā tika izdarīts mazāk, nekā vajadzēja („nepietiekoša" operācija); operācijas, kuru gaitā tika izdarīts vairāk, nekā bija nepieciešams („pārpalikuma" operācija) un to kombinācijas. Tagad skaidrosim sīkāk. Nav reti gadījumi, kad pirmā „pārpalikuma" rinoplastika noved pie deguna deformācijas un elpošanas traucējumiem. Deguna harmonizācijas, t.i., estētikas un funkciju optimāla līdzsvara sasniegšanai ir nepieciešama delikāta iekšējo struktūru atjaunošana.

Noteiktu daļu ieņem pēcoperācijas sarežģījumi, kuri ir saistīti ar rētaudu veidošanos - var rasties iekšējas rētu kontraktūras. Ir iespējams gļotādas zaudējums, sinehijas (saaugumi).

Jebkurš bojājums vai deguna sedzošā ādas-zemādas audu kompleksa sašaurināšanās rada papildus grūtības atkārtotās operācijas gaitā. Ja deguna mīkstie audi un kaulu balsti tika traucēti/likvidēti/savādāk orientēti, atkārtotās operācijas veikšanai ķirurgam jāpiemeklē/jāizmanto pareizas operatīvās pieejas problemātiskajai zonai.

Operācijas rezultātu var ietekmēt arī pacienta individuālās īpatnības - ādas biezums un struktūra, deguna kaulu un skrimšļu uzbūve, kā arī hronisku slimību esamība. Hronisks process organismā ir nelabvēlīgi ietekmējošs faktors pēcoperācijas brūču sadzīšanai.

Bieži ir gadījumi, kad pacientu neapmierinātību izraisa deguna asimetrija. Šādas situācijas izlabošanai tiešām ir nepieciešama atkartota operācija.

Sarežģītas deguna posttraumatiskās rekonstrukcijas dažreiz prasa pat dažus etapus problēmas risināšanai - ne visu ir iespējams izlabot vienas operācijas laikā, tādēļ rinoķirurgs veic vēl vienu operāciju - laba/optimāla rezultāta sasniegšanai.

Degungala rekonstrukcija ir diezgan sarežģīta tēma plastiskajā rinoķirurģijā. Daudzas atkārtotās operācijas ir saistītas tieši ar šo deguna zonu. Pastāv bezgalīgi liels daudzums individuāli-anatomisko degungalu variantu, tādēļ nekādā gadījumā nevar būt viena kopēja metodika to korekcijai. Katrai operācijai ir sava specifika un īpašs problēmas risināšanas veids.

Atkārtota operācija ir nepieciešama, kad skrimšļu un citu struktūru, kas atbalsta degungalu, radikālā izgriešana noved pie tā balsta zaudēšanas, pie deguna šķībuma un tā nedabiska izskata. Tādi gadījumi nav reti. Agresīvai audu izgriešanai vienmēr seko ilgstoša un slikta deguna dzīšanas procesa risks. Kad ķirurgs izstrādā operācijas plānu, viņam jāņem vērā daudzi faktori, kuri var ietekmēt galīgo rezultātu. Tiek ņemta vērā deguna skrimšļu forma un izturība, leņķu velves anatomija, deguna sienas kontūrs, deguna platums un garums, deguna-lūpu leņķis, ādas biezums. Svarīgs orientieris - pacienta vēlmes/cerības.

«Pāroperētie» deguni prasa īpašu uzmanību. Ir arī paradoksāli gadījumi: nav pieļautas nekādas ķirurģiskās kļūdas - operācija ir vienkārši nenovesta līdz galam.

Atkārtotas rinoplastikas atsevišķos gadījumos ir rekonstruktīvā operācija. Rinoķirurgs atjauno bojātās/deformētās/trūkstošās struktūras. Rekontrukcija tiek veikta ar audu transplantācijas palīdzību. Parasti izmanto paša pacienta audus - ādu un skrimšļus.

Ja atkārtotas operācijas gaitā tiek paredzēts apvienot deguna estētisko korekciju ar starpsienas ķirurģiskajām manipulācijām sakarā ar elpošanas traucējumiem - tā jau ir funkcionāli-estētiskā operācija (Rinoseptoplastika).

Dažreiz deguna normālas funkcionēšanas atjaunošanai un tā estētiskā izskata uzlabošanai ir nepieciešama divu speciālistu - plastikas ķirurga (pieredzējuša rinoķirurga) un operējoša otorinolaringologa - piedalīšanās.

Rinoplastika, kas tiek veikta ar estētiskiem nolūkiem, nevar izraisīt deguna funkciju - elpošanas, ožas, u.c. dobumu funkciju zaudēšanu. Atkārtotas operācijas tiek veiktas, lai šīs funkcijas atjaunotu.

Lai izdarītu šādu kategorisku secinājumu, ir jāpaiet laikam. Neapšaubāmi, atšķirības „pirms" un „pēc" rinoplastikas pacients pamana uzreiz. Tomēr galīgo rezultātu var redzēt ne tik drīz. Galvenais - pacietība! Ir jāpaiet rehabilitācijas periodam un jāpazūd tūskai. Pirmajās 2-3 nedēļās pazudīs 60% tūskas. Var izmainīties ādas krāsa (apsārtums virsdeguna zonā). Apsārtumam jāpazūd pēc 3-4 nedēļām. Pēc 3 mēnešiem pāries gandrīz 80% tūskas, bet pēcoperācijas palikušās „pēdas" pazudīs vēl dažu mēnešu laikā. Lai redzētu/saprastu, kāds ir kļuvis deguns pēc rinoplastikas, ir vajadzīgs gads, atsevišķos gadījumos - pusotrs gads (individuāls rādītājs). Ja pēc šī termiņa izbeigšanās, pretenzijas „jaunajam" degunam joprojām paliek, ir atkārtoti jāvēršas pie rinoķirurga.

Deguna atkārtota plastika vienmēr ir tehniski daudz sarežģītāka nekā pirmā. Ķirurgs, kurš ir veicis viduvēju operāciju ar zemajiem rezultativitātes rādītājiem, diez vai varēs labipaveikt arī atkārtoto. Viņa pūles kaut ko izlabot var saasināt jau radušās problēmas. Labākais risinājums izvairīties no problēmām - tās neizraisīt. Tādēļ rinoplastikas operācijas veikšanu vajag uzticēt tikai un vienīgi augsti kvalificētiem speciālistiem, kuriem ir pieredze rinoķirurģijā. Viņi varēs atrast pareizu pieeju, lai atrisinātu šo neparasto klīnisko uzdevumu.

Starp pirmo operāciju un otro mēģinājumu atrisināt problēmu ir jābūt intervālam ne mazāk par 1 - 1,5 gadu (individuāls rādītājs).

Rinoķirurģija piedāvā operāciju plašu spektru (estētiskās, funkcionāli-estētiskās, rekonstruktīvās). Endoskopiskā rinoķirurģija tiek pielietota deguna dobuma un blakusdobumu hronisko slimību ārstēšanā kā vienlaicīga problēmu risināšana.

Atkārtotas (revīzijas) rinoplastikas veikšana pacientiem, kuri nav ieguvuši gaidīto rezultātu pēc pirmās operācijas citās medicīnas iestādēs, ir nerets gadījums mūsu praksē. Sākumā obligāti tiek veikta rūpīga/kompleksā diagnostika - deguna struktūru stāvokļa novērtēšanai un konkrētas problēmas iemeslu atklāšanai, tiek analizēta radusies situācija, pēc tam tiek plānota/veikta atkārtota operācija.

Ilgums - no 2,5 līdz 5 stundām (atkarībā no ķirurģisko manipulāciju apjoma).
Asins recēšanas traucējumi, akūti iekaisuma procesi deguna blakusdobumos, smagas iekšējo orgānu saslimšanas, infekciju slimības, nekontrolējams augsts arteriālais asinsspiediens, nopietnas sirds-asinsvadu un onkoloģiskās saslimšanas, cukura diabēts, dekompensēta aknu un nieru patoloģija, pilnīgs ādas elastīguma zudums, nosliece uz pārmērīgu rētošanos (keloīdajām rētām), vairogdziedzera hiperfunkcija.
Vispārēja kombinēta.

Palikšana stacionārā - 2-3 dienas (atkarībā no operācijas apjoma). Sāpju sajūta ir mēreni izteikta. Atkārtota rinoplastika noris ar ne tik spilgti izteiktām hematomām - tās pazūd pēc 1-2 nedēļām. Neērtības var izraisīt nepieciešamība kādu laiku elpot ar muti. Tāpat kā pēc pirmās operācijas, deguna ejās tiek ievietoti tamponi - tos izņem pēc 1-2 dienām pēc operācijas. Obligāti tiek uzlikta ārējā ģipša longete/speciāla deguna šina, lai fiksētu deguna formu. To varēs noņemt pēc 6-7 dienām. Šuves tiek izņemtas pēc 6-7 dienām.

Pacientiem jāsaprot/jāatceras, ka tūska pēc atkārtotās operācijas turas ilgāk un pāriet lēnāk! Audu atjaunošanās process var ievilkties līdz 1-2 gadiem! Pēc operācijas nav iesakāms iet karstā vannā, apmeklēt saunu un solāriju, 1-2 mēnešu laikā nedrīkst atrasties saulē. 1,5-3 mēnešu laikā ir jāizvairās no aktīvo sporta veidu nodarbībām un smagas fiziskas slodzes, kā arī jāierobežo fiziskā aktivitāte, lai izvairītos no iespējamas deguna traumas.

Sīkākas rekomendācijas ķirurgs jums sniegs pirms izrakstīšanās no stacionāra. Atgriezties darbā ir iespējams pēc 1,5-2 nedēļām. Pirmie operācijas rezultāti ir redzami pēc 2-3 nedēļām. Galīgo formu pēc atkārtotās rinoplastikas deguns iegūs, minimāli, pēc gada, dažreiz pat pēc 2 gadiem (individuāls rādītājs).

Komplikācijas pēc atkārtotas rinoplastikas ir analoģiskās tām, kas var rasties pirmās operācijas rezultātā. Agrīnie sarežģījumi: mīksto audu iekaisīga rakstura izmaiņas (infekcijas) - var rasties pacientiem ar pazeminātu imunitāti. Ir iespējama deguna asiņošana, hematomas, pēcoperācijas brūces iekaisums, kā arī audu slikta dzīšana ap skrimšļa implantu. Vēlīnie sarežģījumi: problēma paliek neatrisināta un vēl vairāk saasinās. Vairākumā gadījumu nopietnas komplikācijas ir nekvalificētu ķirurgu kļūdu sekas. Vienmēr esiet uzmanīgi izvēloties ķirurgu un klīniku!
to top