Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
ru lv
Facebook Instagram
Plastikas ķirurgija Plastiskā estētiskā ķirurģija Sejas un kakla plastiskā estētiskā ķirurģija

Sejas un kakla plastiskā estētiskā ķirurģija

Sejas un kakla plastiskā estētiskā ķirurģija

Plakstiņu plastika (Blefaroplastika)

Blefaroplastika ir plastiskā operācija, kuras mērķis ir vecuma izmaiņu un periorbitālās zonas estētisko nepilnību likvidācija. Ķirurģiskās korekcijas būtība ir liekās ādas izgriešana un tauku nogulšņu likvidēšana augšējo un apakšējo acu plakstiņu zonā. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj ne tikai atjaunināt skatienu, bet arī mainīt acu formu un griezumu, pacelt uzacis, tikt galā ar dažiem grumbu veidiem, asimetriju, novērst dažādus plakstiņu ādas defektus, veikt izmaiņas etniskajās acu uzbūves īpatnībās.

 • Noslīdējuši acu kaktiņi
 • Augšējio plakstiņiu liekās ādas pārkarāšanās
 • Maisiņi zem acīm
 • Ļengana un krunkaina āda zem acīm
 • Noslīdējušas uzacis un acu kaktiņi
 • Liekā augšējo plakstiņu āda izraisa acu nogurumu
 • „Smagie” plakstiņi – ādas krokas gar augšējiem plakstiņiem
 • Ādas krokas acu ārējos kaktiņos veido “mājiņas” formu un padara vecāku
 • Augšējo plakstiņu liekās ādas pārkarāšanās sakropļo acu kontūru
 • Nepatīk Āzijas tipa acu griezums

Ir kļūdaini uzskatīt blefaroplastiku tikai par „vecuma” operāciju. Šis mīts liek daudzām jaunām sievietēm (sākot ar 30 gadu vecumu), kurām ir tiešas indikācijas operācijai, izmēģināt dažādas neķirurģiskās metodes, kas, diemžēl, nevar nodrošināt vēlamo un gaidīto rezultātu.

Ir svarīgi zināt, ka indikācijas blefaroplastikas veikšanai ir nevis vecums pasē, bet gan periorbitālās zonas stāvoklis – liekās ādas esamība ar lielu kroku daudzumu uz augšējiem plakstiņiem, tauku trūces apakšējio plakstiņiu zonā, krunkaina un ļengana āda ap acīm, uzacu un acu ārējo kaktiņu ptoze. Blefaroplastikas priekšrocība ir, salīdzinājumā ar visām neķirurģiskajām metodēm, ka tās labais rezultāts atbrīvo pacienti ne tikai no dusmīga, „smaga” skatiena, bet arī ļauj būtiski atjaunināt seju.

Nav pareizi uzskatīt blefaroplastiku par vieglu operāciju. Šī ķirurģiskā iejaukšanās prasa diferencētu pieeju, precīzu aprēķinu katrā konkrētā gadījumā. Ārsta kvalifikācijai un pieredzei ir pati svarīgākā nozīme. Jautājums, pret kuru jāattiecas īpaši nopietni – tā ir plastikas ķirurga izvēle.

Vecuma izmaiņas, iedzimti defekti, vājš plakstiņu muskuļu tonuss, acu uzbūves īpatnības ir sastopamas vienlīdz bieži – tieši to korekcijai tiek veikta blefaroplastika. Operācija tiek veikta vispirms vienam plakstiņam, pēc tam – otram. Pastāv dažādi blefaroplastikas veidi. Plakstiņu ķirurģiskās korekcijas veidu un operācijas veikšanas tehniku ķirurgs izvēlas individuāli – atkarībā no pacientes konstitucionālajām īpatnībām un problēmām.

Augšējo plakstiņu plastika
Tiek veikta pie augšējo plakstiņu ādas pārpalikuma, ļenganuma un tās nokarāšanās uz acīm. Līdz ar vecumu šis stāvoklis pasliktinās kopā ar pieres lieko audu nobīdi zemāk par uzacu līniju, kam seko redzes lauka ierobežošana, īpaši, kad acis ir dziļi „sēdošas”. Korekcijas nozīme ir samazināt pamanāmas vecuma izmaiņas.

Ķirurģiskie griezumi tiek veikti dabiskajās plakstiņu padziļinājuma krokās (palpebrālajās krokās). Liekā plakstiņu āda tiek izgriezta, tiek likvidētas tauku brukas (tauku kamoli), kas atrodas zem muskuļiem, tiek savilkti audi un plakstiņu muskuļi, griezumi tiek sašūti – tiek uzliktas šuves. Dažreiz ķirurgs likvidē slāni zem acs slēdzējmuskuļa. Pēcoperācijas rēta sakrīt ar dabisko acs plakstiņa kroku un būs nepamanāma pēc sadzīšanas.

Pēdējā laikā, veicot augšējo plakstiņu operācijas, ir tendence nevis likvidēt, bet saglabāt augšējā plakstiņa tauku audus. Lai izvairītos no iekritušo acu efekta, atsevišķos gadījumos tiek veikta intraorbitālo tauku pārvietošana.

Vislabāko sejas augšējās trešdaļas atjaunināšanas rezultātu sniedz augšējo plakstiņu blefaroplastika kopā ar endoskopisko pieres savilkšanu. Samazinās acu novecošanas pazīmes, nokarājušies pieres un uzacu audi atgriežas savā dabiskajā pozīcijā, izlīdzinās pieres horizontālās un vertikālās grumbas.

Seja izskatās jaunāka un atpūtusies, tā iegūst daudz laipnāku izteiksmi. Atklāts acu skatiens ļauj „nomest” 8 – 10 gadus.

Apakšējo plakstiņu plastika
Operācijas gaitā var likvidēt izstaipītas, krunkainas ādas pārpalikumus, dziļas krokas zem acīm, kā arī zemādas trūces apakšējo plakstiņu zonā, izteiktus deguna asaru kanālus.
Apakšējā plakstiņa trūču iemesls var būt iedzimta nosliece vai acu slēdzējmuskuļa vecuma atslābums. Gadījumā, ja maisiņi zem acīm ir ļoti izteikti, ir nepieciešama arī muskuļu sieniņas nostiprināšana un papildus sejas vidējās daļas nostiepšana. Griezums tiek veikts tieši zem skropstu kontūras (zem skropstu augšanas līnijas). Caur griezumiem tiek likvidēti liekie tauku audi. Pēc tam tiek izgriezti ādas pārpalikumi, tiek uzliktas šuves. Pēcoperācijas šuves nebūs pamanāmas.
Apakšējo plakstiņu plastika ir ļoti delikāts, diezgan sarežģīts process. Ja operācija ir veikta pareizi, tad rezultāts vienmēr ir iespaidīgs. Seja kļūst jaunāka par desmit gadiem.

Augšējo un apakšējo plakstiņu plastika
Augšējo un apakšējo plakstiņu plastika tiek veikta vienas operācijas laikā – „soli pa solim”. Šis blefaroplastikas veids ir visvairāk pieprasīts, jo ļauj būtiski atjaunināt sejas augšējo trešdaļu.

Transkonjuktivālā blefaroplastika
Ideālās kandidātes šai operācijai ir jaunas sievietes 30 – 35 gadu vecumā ar minimāliem ādas pārpalikumiem apakšējo plakstiņu zonā, bet kurām ir apakšējo plakstiņu tauku brukas (trūces). Ir svarīgi zināt, ka transkonjuktivālo blefaroplastiku var rekomendēt visām sievietēm, neatkarīgi no vecuma, ja viņām nav ādas pārpalikumu un audu ptozes, bet ir tauku brukas apakšējo plakstiņu zonā un āda ir saglabājusi blīvumu un elastību.

Maisiņi tiek likvidēti caur maziem griezieniem no konjuktīvas (gļotādas) puses. Pēc tauku brukas likvidēšanas šuves netiek uzliktas, mikrogriezums sadzīst pats. Pēc operācijas nekādas rētas nepaliek.

Kopā ar transkonjuktivālo blefaroplastiku ir iespējama endoskopiskā pieres un uzacu savilkšana. Caur nelieliem griezumiem – dūrieniem galvas matainajā daļā var veikt pieres un uzacu liftingu ar endoskopisko instrumentu palīdzību, kā arī savilkt muskuļus un fascijas sejas vidējā daļā.

Apakšējo plakstiņu plastika acu saišu aparāta stiprināšanai
Mediāli (blakus degunam) saites ir izturīgas un neatslābst līdz ar vecumu, bet laterāli (pie deniņiem) tās ir garākas, smalkākas un ar laiku izstiepjas. To vājināšanās (var būt arī iedzimta) izraisa acu kaktiņu nolaišanos. Lai nostiprinātu apakšējo plakstiņu, tiek veikts īpašs kantoplastikas veids ar mērķi pacelt un savilkt saites, kā arī savilkt un fiksēt acu slēdzējmuskuļa daļu.

Etniskā blefaroplastika
Operācijai ir arī citi nosaukumi: “Āzijas acu blefaroplastika”, “augšējo plakstiņu eiropeizācija”.

Šīs operācijas pieprasījumam ir, lielākoties, etniskais raksturs – „eiropeisko” acu veidošana sievietēm ar Āzijas tipa ārieni padara viņu skatienu atklātāku un izteiksmīgāku.

Āzijas tipa acu īpatnības: šaurs acs spraugas griezums, augšējo plakstiņu supraorbitālo kroku gludums vai trūkums, epikantus esamība (ādas kroka iekšējos acu kaktiņos). Āzijas acu griezumam ir sīkas acu orbītas, bieza plakstiņu āda, orbitālo tauku pārpalikums un augstāks uzacu izvietojums.

Operācijas mērķis: Āzijas acu griezuma un formas maiņa un / vai trūkstošas krokas veidošana.

Griezums tiek veikts gar augšējo plakstiņu. Operācijas gaitā ķirurgs atslāņo ādu no muskuļiem, likvidē epikantu, augšējā un/vai apakšējā plakstiņa tauku audus, veido kroku. Acs slēdzējmuskuļa daļas izgriešana vai citu acs īpatnību korekcija tiek veikta pēc indikācijām. Pēc operācijas acis vizuāli kļūst lielākas.

Smalkās pēcoperācijas rētas nav pamanāmas – tās ir paslēptas augšējo plakstiņu ādas krokās, kuras ir izveidojis ķirurgs. Stabils estētiskais rezultāts saglabājas visas dzīves garumā.

Klīnikā tiek izmantota vēl viena tehnoloģija, ar kuras palīdzību, otrādi - acis var padarīt nedaudz slīpas.

Blefaroplastiku var kombinēt ar dažādiem kantoplastikas variantiem (acs spraugas pagarināšana un paplašināšana), kantopeksiju (nokarājušos plakstiņu korekcija) un kantomioplastiku (acs slēdzējmuskuļa plastika, kas nostiprina apakšējo plakstiņu) un citiem. Kompleksas operācijas ļauj atjaunināt skatienu, novērst ādas defektus uz plakstiņiem un ap acīm, izmainīt to formu un griezumu.

Kopā ar blefaroplastiku var veikt pieres un sejas atjaunināšanu.

 • Slikti kontrolējama arteriālā hipertenzija
 • Subkompensēts cukura diabēts
 • Hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) ar izteiktu elpošanas mazspēju
 • Patoloģiska aptaukošanās (ĶMI >40)
 • Aktīvs hepatīts
 • Hronisks hepatīts ar aknu mazspēju
 • Sirds izsviedes frakcijas mērena samazināšanās
 • Hroniska nieru mazspēja, kam nepieciešama regulāra hemodialīzes veikšana
 • Anamnēzē (mazāk par 6 mēnešiem): miokarda infarkts, insults, īslaicīga išēmiska lēkme, sirds išēmiskā slimība vai stentēšana
 • Perorālo antikoagulantu lietošana, kad nav iespējams tos aizvietot ar mazmolekulāriem heparīniem
 • Akūta vīrusa (t.sk. herpes) vai bakteriālā infekcija

No 30 minūtēm līdz 1,5 stundai. Operācijas ilgums ir atkarīgs no ķirurģisko manipulāciju apjoma

Vietējās un vispārējās kombinētās anestēzijas apvienojums

Stacionārā – 1 diennakts. Pirmajās stundās uz plakstiņiem uzliek atvēsinātus gēla spilventiņus, lai mazinātu pēcoperācijas tūsku. Smēķējošām pacientēm ir jārēķinās, ka rehabilitācijas periods var būt ilgāks. 4 – 6 dienas pēc operācijas ir ieteicams atrasties mājās. Acīm būs nepieciešams miers – no dienas kārtības ir jāizslēdz lasīšana, darbs ar datoru. Ir jāizvairās no spilgtas gaismas iedarbības (2 – 3 nedēļu laikā ir vēlams nēsāt saulesbrilles). Ir jālieto antiseptiski acu pilieni 2 diennaktis. Dušā var iet nākamajā dienā, bet piesardzīgi, nepieskaroties plakstiņiem. Pirms šuvju noņemšanas nedrīkst pieskarties, berzēt un citā veidā iedarboties uz ādu ap acīm. Nāksies atturēties no kontaktlēcu izmantošanas. Acu higiēniskā kopšana prasīs īpašas rūpes. Vēlams 3 nedēļas ierobežot fizisku slodzi.

Šuves tiek noņemtas 4. – 7. dienā. Griezumu malas tiek fiksētas ar stripiem (uzlīmēm), kas paliek uz 6 – 7 dienām. Tūska pastiprinās 3. – 4. dienā pēc operācijas, pēc tam pazūd 1 – 2 nedēļu laikā (individuāls rādītājs). Zilumi var saglabāties ilgāk par nedēļu. Kādu laiku rētas būs sārtas, pēc 3 mēnešiem kļūs nepamanāmas. Operācijas galarezultātu var novērtēt pēc 2 mēnešiem. Operācijas rezultāts saglabājas līdz 15 gadiem. Efekta ilgums ir atkarīgs ne tikai no ķirurga kvalifikācijas, bet arī no pacientes veselības stāvokļa, kaitīgiem ieradumiem, dzīvesveida.

Blefaroplastikai parasti neseko nopietni sarežģījumi. Pirmajās dienās var būt acu apsārtums, sausums, acu gļotādas dedzināšana, svešķermeņa esamības izjūta. Speciālo acu pilienu nozīmēšana veicina ātru esošo simptomu novēršanu. Nopietnāki sarežģījumi: konjuktivīta attīstība, sausas acs sindroms (asaru izdales samazināšanās), pastiprināta asarošana, plakstiņa nolaišanās (muskuļa, kas paceļ augšējo plakstiņu, bojājuma dēļ), nespēja aizvērt aci (langoftalms), ektopija (apakšējā plakstiņa malas izvērsums), pēcoperācijas rētu iziršana. Jūs būsiet pasargātas no šīm nepatikšanām, ja operāciju veiks augsti kvalificēts un pieredzējis plastikas ķirurgs,
to top