Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
ru lv en
Facebook Instagram

Klīnikas ziņas

“Jūsu dzemdē ir polips” – šādu diagnozi var dzirdēt sieviete ar pārāk ilgstošām menstruācijām. Kas tā par slimību? Vai tā ir bīstama? Kā to izārstēt? Klīnikas “Lipex” ārsts – ginekologs, dzemdību speciālists Antons Babuškins mierina: endometrija un dzemdes kakla polipi ir ne tikai ārstējami, bet tie arī ar milzīgu varbūtību var pazust uz visiem laikiem. Bet nepieciešama pareiza taktika.

Kas ir polips?

Katru mēnesi hormonu ietekmē dzemdes endometrijs, lai veiksmīgi varētu pieņemt embriju. Ja apaugļošanās nenotiek, endometrija funkcionālais slānis atkrīt un izvadās no organisma menstruācijas veidā, savukārt, apakšējais slānis – bazālais – no jauna “būvē” endometriju.

 

Diemžēl atsevišķos gadījumos šī sistēma pārtrauc strādāt, kā nepieciešams un endometrijs, neatkarīgi no cikla dienas, mainās patstāvīgi. Tā rezultātā var veidoties polips – jaunveidojums, kas sastāv no endometrija šūnām. Polips izskatās pēc sēne uz kājiņas un ar cepurīti. Pēc būtības, tas ir nepareizi, pārāk aktīvi un lokāli izaudzis endometrijs.  

 

Kāpēc veidojas polips?

 

Viena no ticamākajām polipu rašanās teorijām ir šūnu hiperreakcija uz hormoniem. Tas ir, iemesls nav tas, ka organisms producē vairāk vai mazāk sieviešu hormonu, bet tas, ka endometrija šūnā notiek mutācija, kuras dēļ šūna sāk absolūti neloģiski, nepareizi un pārāk aktīvi reaģēt uz estrogēniem.

Tieši tāpēc polipi visbiežāk parādās sievietēm reproduktīvajā vecumā. Polips, kurš tiek atrasts sievietei menopauzes laikā, visticamāk, ir izaudzis jau sen, vienkārši sievietei tas nav izraisījis sūdzības, un tāpēc nav veikusi nekādus izmeklējumus.

 

Kādi var būt simptomi?

 

Polipi ir galvenais iemesls asiņošanai, kas nav saistīta ar menstruāciju. Visbiežāk tie ir asiņaini smērējoši izdalījumi cikla vidū, pirms un pēc menstruācijas. Mēnešreizes kļūst šķietami garākas: sievietes sūdzas, ka no sākuma 4 – 5 dienas ilgst pati menstruācija, un pēc tam pēkšņi parādās asiņaini izdalījumi arī cikla vidū.

Sāpes ir reta parādība.

Ļoti bieži gadās, ka simptomu nav vispār – tad vairākumā gadījumu polipu atklāj “nejauši”, piemēram, ultrasonogrāfijas laikā. Cits gadījums, kas gan ir diezgan rets – polips aug, nostiprinās un sasniedz tādus izmērus, ka traucē grūtniecības iestāšanos – sievietei nozīmē izmeklēšanu saistībā ar neauglību un gala rezultātā atklāj polipu. Šādi gadījumi ir izņēmums – polipi nav šķērslis grūtniecībai, jo reti sasniedz tik iespaidīgus izmērus.

Atsevišķi var minēt polipu, kas izaudzis nevis dzemdē, bet zemāk – dzemdes kaklā vai arī ārpus tā robežām. papildus simptomi šajā gadījumā var būt asiņaini izdalījumi pēc dzimumkontakta. Bet tad šādam polipam parasti nav nepieciešama īpaša diagnostika – to var pamanīt parastas ginekoloģiskās apskates laikā.

 

Kā atrast polipu?

 

Primārā un galvenā polipu diagnostikas metode ir ultrasonogrāfija. Šai metodei ir savas īpatnības – pirmkārt, ir svarīgi, kurā cikla dienā paciente atnāks uz apskati. Polipus labāk diagnosticēt cikla 8.-9. dienā, kad endometrijs US izmeklējumā izskatās tumšs, bet polipi uz tā fona - spilgti un gaiši. Gadījumā, ja US izmeklēšana veikta pacientei pēc ovulācijas, kad endometrijs jau ir pārklājies ar asinsvadu tīklu un dziedzeriem, polipus ļoti viegli var nepamanīt – endometrijs būs tādā pašā krāsā. Protams, ja polips ir tiešām liels, tad to var ieraudzīt arī cikla otrajā pusē bet diagnozes apstiprināšanai paciente tiks nosūtīta uz atkārtotu US izmeklēšanu “pareizajā” laikā.

 

Reizēm US izmeklējumā nav iespējams viennozīmīgi pateikt, vai tiešām tas ir polips. Reizēm polipu ir iespējams sajaukt ar miomu, psidopolipu – endomedrija recekļiem, kas izdalās no dzemdes menstruāciju laikā.

 

Daudz augstāka jutība ir sonohisterogrāfijai, kas ir polipu diagnostikas zelta standarts. Pēc būtības tā ir tā pati ultrasonogrāfija, tikai detalizētāka – no sākuma dzemdes dobumā tiek ievadīts plāns, elastīgs katetrs, caur kuru tiek iešļircināts fizioloģiskais šķīdums, paplašinot dobumu un tādejādi uzlabojot redzamību. Tikai pēc tam ar intravaginālo ultraskaņu ārsts meklē sūdzību un simptomu iemeslus.

 

Vēl viens “bet” – ne US, ne sonohisterogrāfija nespēj atšķirt labdabīgu polipu no potenciāli ļaundabīgas šūnu atipijas. Polips pats par sevi ir tikai labdabīgs veidojums. Tomēr, ja pēkšņi uz polipa epitēlija notiek izmaiņas – šūnas sāk pastiprināti, nekontrolēti dalīties, mainās vizuāli – tad runa ir par atipiju, ļaundabīga veidojuma priekšvēstnesi. Protams, tāpat atipiskās šūnas var parādīties ne uz polipa, bet jebkurā citā endometrija vietā. Un tieši tādēļ, lai būtu pārliecība, ka polips ir labdabīgs un uz tā nekas neveidojas, pat ja nav nekādu simptomu, ir vēlams to izņemt un izmeklēt.

 

Ir četru tipu polipi: šķiedru polipi, dziedzeru-šķiedru, dziedzeru un adenomatozie polipi. Pēc nosaukumiem ir skaidrs, ka vieni polipi veidojas no šķiedru audiem, citi pārsvarā veidojas no dziedzeriem, bet citi ir jaukta tipa. Adenomatozie polipi ir ārkārtīgi reti. Bet tieši šie polipi ir tie, kurus uzskata par pirmsvēža slimībām, jo tie sastāv no netipiskām šūnām. Adenomatozie polipi ir biežāk sastopami pirms menopauzes.

 

Kā ārstēt polipu?

 

Ja pacientei nav sūdzību, un polips neaug – tas nav obligāti jāārstē, bet tas noteikti ir jākontrolē! Regulāri jāveic US izmeklēšanas, jāņem aspirāts – šūnas no dzemdes dobuma. Bet polipa gadījumā nekāda diagnostika nedod simtprocentīgu pārliecību par to, vai tiešām tas ir polips, tāpēc vislabākais variants tomēr ir tā likvidēšana.

Svarīgi: īsta polipa gadījumā hormonālā ārstēšana nedod rezultātu!

Vienīgā iespējamā ārstēšanas metode ir histerorezektoskopija. Tā ir vienlaicīgi gan diagnostika, gan polipa ārstēšana. Procedūras būtība ir histeroskopa, kas ir caurulīte ar mikrovideokameru, kas tiek ievadīta dzemdes dobumā – tas ļauj novērtēt polipu vizuāli (procedūras diagnostiskā daļa) un, nepieciešamības gadījumā, ar speciālu instrumentu to likvidēt (procedūras ārstnieciskā daļa). Vidēji tas aizņem apmēram 15-20 minūtes.

 

Kā sagatavoties operācijai?

 

Paciente iestājas klīnikā operācijas dienā, iepriekš veicot standarta sagatavošanās procedūras: analīzes vispārējā veselības stāvokļa novērtēšanai (asins analīzes), maksts mikrofloras izmeklēšana, maksts un dzemdes kakla iztriepes izmeklēšana, lai pārbaudītu pirmsvēža vai vēža šūnu esamību, elektrokardiogrāfija un fluorogrāfija.

 

Procedūra parasti tiek veikta īslaicīgā vispārējā anestēzijā dienas stacionārā. Pēc histeroskopa ievadīšanas dzemdes dobumā, redzes kontrolē polips tiek likvidēts ar speciālu endoskopisko instrumentu palīdzību. Šī manipulācija ir ātra, bez šuvēm. Izņemtais materiāls obligāti tiek nosūtīts uz histoloģisko analīzi. Jau 2 – 3 stundas pēc operācijas paciente var droši doties mājās.

 

Ko gaidīt pēc procedūras?

 

Pateicoties mūsdienīgai aparatūrai un ārstu augstajai kvalifikācijai, komplikācijas pēc histeroskopijas sastopamas reti.

 

Klasiska situācija – tās ir velkošas sāpes vēderā pirmajā dienā pēc procedūras un smērējoši asiņaini izdalījumi dažas dienas pēc tās, kuri noteikti pāries bez papildu iejaukšanās.

Vissmagākās iespējamās, bet mazticamas komplikācijas – dzemdes perforācija, blakus esošo orgānu trauma (urīnpūslis, zarnu trakts) un šķidruma pārslodzes sindroms, kuru attīstības iespējamība nepārsniedz 0,1 – 0,2%.

 

Svarīgi: Ja polips likvidēts pareizi, tas neatjaunojas (nerecidivē), un jau nākamajā ciklā pēc tā likvidēšanas vesela un laimīga sieviete var plānot grūtniecību. Taču ik pa laikam jāveic kontroles US, lai pārliecinātos par to, vai nav izauguši jauni polipi.

 

LIPEX klīnikā konsultācijas par ginekoloģiskām problēmām un mazinvazīvām operācijām iespējams saņemt pie sertificētā ginekologa Antona Babuškina.

 

Pierakstīties uz pieņemšanu pie Antona Babuškina var pa tālruņiem (+371) 67333322, (+371) 67579208.

Tūlītēja ādas atjaunošana visbiežāk saistās ar skaistumkopšanas injekcijām. Taču ir metode, kā panākt labāku efektu bez sāpēm un rehabilitācijas – tas ir PRX-T33 pīlings sejas atjaunošanai un tūlītējai pacelšanai. Doties pasaulē atjaunots un skaists cilvēks var jau tajā pašā dienā. Visu izdari no rīta un mirdzi jau vakarā!

PRX-T33 terapija ir sejas ādas attīrīšanas procedūra, kuras laikā īpašs preparāts iekļūst dziļākajos dermas slāņos, stimulē un atjauno to. Procedūra intensīvi atjauno sejas ādu un veido kolagēna rāmi. Rezultātā tiek panākts tūlītējs pacelšanas rezultāts, tiek savilkta āda, izlīdzināts reljefs un samazinātas poras. Pēc pīlinga seja neapsarkst un āda nenolobās. Jūs jau uzreiz varat uzklāt dekoratīvo kosmētiku.

Pīlinga īpatnības

Pīlinga sastāvā ietilpst vairāki komponenti, ieskaitot trihloretiķskābi (TCA). Agrāk šī skābe tika saistīta ar nedēļu ilgu rehabilitācijas periodu, sejas krevelēm un pigmentāciju. Lai iegūtu liftinga efektu, bija jāveic sāpīgu procedūru kurss ar ilgstošu atveseļošanos.

Trihloretiķskābes un ūdeņraža peroksīda kombinācija ir kļuvusi par unikālu medicīnisku atklājumu: tagad jūs varat piešķirt savai ādai veselīgu krāsu, tvirtumu un jaunību bez traumām. Metodika ir ļāvusi neitralizēt TCA negatīvās īpašības un stiprināt tās stimulējošo iedarbību. Ūdeņraža peroksīds vienlaikus ir antiseptisks līdzeklis, kas palīdz attīrīt ādas virsējo slāni no piemaisījumiem, piepilda to ar skābekli un palielina jutību pret citiem preparātiem. Sastāvā ietilpst arī kojskābe, kas palīdz ādai mirdzēt un izlīdzināties. PRX-T33 sastāvdaļas darbojas šūnu līmenī, nodrošinot spēcīgu biorevitalizējošu efektu, vienlaikus neiznīcinot augšējo ādas slāni.

Cik ilgu laiku aizņem šī procedūra?

Pati procedūra ilgst tikai 15-20 minūtes. To var veikt jebkurā gadalaikā. Netiek veiktas nekādas injekcijas. Vispirms seja tiek notīrīta, pēc tam pa masāžas līnijām tiek ieberzēti daži pilieni preparāta, pēc tam to nomazgā. Maksimālais, ko pacients var sajust, ir neliels tirpums un dedzināšana, kas pēc procedūras nav redzams vizuāli. Pīlinga beigās tiek uzklāts īpašs barojošs krēms.

Ko ar šo procedūru var izārstēt?

PRX-T33 pīlingu var veikt, lai apkarotu ar vecumu saistītas izmaiņas, kā arī jaunībā, lai ārstētu ādu, kurai ir nosliece uz izsitumiem (pūtītēm, pinnēm), pigmentāciju, kā arī lai ārstētu seboreju likvidētu strijas un rētas. Jūs varat veiksmīgi ārstēt rozāciju un pūtītes. Parasti ar šo metodi var cīnīties pret šādām problēmām:

  • Laika un saules izraisīta ādas novecošanās
  • Atoniska un nokarājusies āda
  • Virspusējas un dziļas grumbas
  • “Smēķētāja āda”
  • Taukaina āda, palielinātas poras
  • Atrofiskas pūtīšu rētas
  • Hiperkeratoze
  • Hiperpigmentācija, strijas

Vai ir kādas kontrindikācijas?

Ir iespējama alerģija pret preparāta sastāvdaļām, dermatīti un herpes aktīvajā fāzē. Nedrīkst veikt pīlingu grūtniecēm un mātēm, kuras bērnu baro ar kūti. Procedūru nedrīkst veikt, ja uz sejas ir brūces un nobrāzumi.

Procedūru labāk veikt 4-6 reizes, ne biežāk kā reizi nedēļā. Kursu var atkārtot vienu vai divas reizes gadā. Procedūru kosmētiskajā kabinetā veic sertificēts dermatologs. Pīlings nav piemērots veikšanai mājās, jo tajā ir augstas koncentrācijas skābes, kuras jālieto zinoši.

Konsultējusi sertificēta dermatoloģe Dina Mihailova

29. un 30. novembrī plastikas ķirurgs, ar vairāk kā 25 gadu darba pieredzi sejas estētisko operāciju jomā, Rīgas plastiskās ķirurģijas klīnikas LIPEX īpašnieks medicīnas zinātņu doktors Eduards Jurševičs un mutes, sejas un žokļu ķirurgs Vadims Kļimecs bija devušies uz Maskavu, kur Eduards Jurševičs kolēģiem veica pieres endoskopiskās pacelšanas operācijas paraugdemonstrējumu. Tā ir viena no pieprasītākajām sejas estētiskajām operācijām.

Kurss “Sejas estētiskā ķirurģija” veidots pamatojoties uz I.M. Sečenova Pirmās Maskavas valsts medicīnas universitātes bāzes, un to organizēja ārstu prakses mācību centrs “Praxi Medica”. Mediķi kursa ietvaros apsprieda jaunākās ķirurģiskās metodes plakstiņu plastikā, sejas nostiepšanā, pieres endoskopiskajā pacelšanā un citās sejas estētiskās ķirurģijas jomās. Apmācību laikā operāciju demonstrējumi tika veikti izmantojot bioloģisko materiālu, un operāciju norise tika detalizēti analizēta.

Kurss “Hands on” formātā norisinājās gan iesācējiem, gan pieredzējušiem ķirurgiem. Ārsti Eduards Jurševičs un Vadims Kļimecs ne tikai demonstrēja operācijas, bet arī dalījās zināšanās par modernām un jau pārbaudītām sejas augšējās (pieres), vidējās daļas un apakšējās trešdaļas atjaunināšanas metodēm.

Ārstiem tā bija unikāla iespēja gūt zināšanas no pieredzējuša sejas estētisko operāciju ķirurga rokām brīvas komunikācijas formātā. “Kurss ir vērsts uz pašattīstību estētisko operāciju jomā, inscenējot operāciju tehnikas uz bioloģiskā materiāla. Es apmācīju kolēģus, demonstrējot uzticamu un efektīvu sejas nostiepšanas un plakstiņu plastikas darba metodiku, kuru kursa dalībnieki varēs pielietot ikdienas praksē,” stāsta E. Jurševičs.

Oktobra beigās klīnikas LIPEX ķirurgi otolaringologi Dr. Tatjana Bogdanova un Dr. Andrejs Lifšics apmeklējuši septīto starptautisko “Live Surgey” kursu plastiskās ķirurģijas jomas profesionāļiem “Modernizēta estētiskā rinoplastika un sejas konturēšana 2019”, kas norisinājies Sanktpēterburgā.

Pasākumā piedalījušies 650 speciālisti no 63 pasaules valstīm. Kā atzīmē rīkotāji, “Live Surgery” kurss Sanktpēterburgā ir kļuvis par patiešām nozīmīgu notikumu ķirurgiem, jomas profesionāļiem, kurus interesē rinoplastika. Četru dienu garumā 60 pasaules klases pasniedzēji demonstrēja un apsprieda savu praktisko pieredzi un dalījās klīniskajās zināšanās.

Vairāk kā 40 stundu interesantas zinātnes: apaļie galdi, nozīmīgas lekcijas, video sekcijas un diskusiju paneļi ir kļuvuši par kaut ko vairāk, kā tikai unikālu lekciju materiālu. Piemēram, sekcija “Ko es esmu iemācījies, veicot rinoplastiku 30 gadu garumā” starp dalībniekiem bija viena no gaidītākajām. Lektori bija starptautiski atzīti speciālisti – Dīns Toriumi, Bahmans Gujurons, Rollins Daniels, Eižens Kerns un Īvs Sabans, kuri atklāti dalījās ar savu nenovērtējamāko pieredzi ar kursa dalībniekiem.

Kā atzīmēja otolaringoloģe Tatjana Bogdanova, Sanktpēterburgā ir sapulcējušies speciālisti, kuri savu profesionālo karjeru ir piekopuši daudzus gadus, kā arī aktīvi strādājoši kolēģi, kuri izstrādā jaunas metodes un tehnoloģijas. “Mēs izstrādājam metodes, analizējam un izmēģinām tās. Bet, lai izdarītu secinājumus par to, kā tie darbojas, ir jāpaiet gadu desmitiem. Ir ļoti svarīgi satikties un dalīties pieredzē. Kongresa laikā padziļināti izpētīti divi mūsdienu rinoplastikas attīstības virzieni. Viens no tiem ir slēgtā rinoplastika (kas tiek veikta ar endonazālo piekļuvi – griezumiem deguna iekšpusē), bet otra, kas stabili pastāv jau vairākus gadus un kuras piekritēja esmu es, ir atvērtā rinoplastika (kuras laikā tiek veikti nelieli iegriezumi gar deguna spārna skrimšļa malu, kā arī gar kolumellu). Pašlaik vērojama slēgtās rinoplastikas atgriešanās un es vēroju, kā šī metode attīstās,” skaidro ārste.

Paralēli tiek veiktas operāciju translācijas no divām operāciju zālēm. Divi pasaulslaveni ārsti demonstrējuši jaunus rinoplastikas paņēmienus tiešajā ēterā. Ārsti varēja vērot translāciju un uzdot jautājumus operācijas laikā ar moderatoru palīdzību. Trešā translācija tika veikta no anatomijas zāles, kurā “cadaver” kursa ietvaros vēl viens ārsts dalījās detaļās no zālēs veiktajām operācijām.

Ārsti, kuri apmeklēja “Live Surgery” kursu piedalījās diskusijās, kuru ietvaros bija iespējams apmainīties pieredzē ar citiem speciālistiem, uzzināt vairāk par pielietojamo metožu īpatnībām un dalījās viedokļos par modernajām tendencēm. Visas šīs zināšanas jau tiek izmantotas mūsu LIPEX klīnikā, lai nodrošinātu mūsu pacientiem lielisku pašsajūtu un sasniegtu izcilu rezultātu.

Fotogrāfijas – www.aasurgery.ru

Ir daudz iemeslu, kāpēc pasliktinās dzirde, parādās reiboņi vai trokšņi ausīs. Daži no tiem – autoimūnas vai ģenētiskas saslimšanas. Ja ausu problēmām uzmanību nepievērš ilgstošu laiku, varat pilnībā zaudēt dzirdi. Otolaringologs Andrejs Lifšics pastāsta par trim mikroķirurģiskām operācijām, kas ļauj atgūt dzirdi.

Par ko pacienti sūdzas?

Visbiežāk par to, ka sākuši sliktāk dzirdēt. Dzirdes zudumu bieži pavada trokšņi ausīs. Ja troksnis atgādina jūras viļņus, tas var liecināt par sēra korķi vai bungādiņu perforāciju (cilvēki saka “pārplēsta bungādiņa”). Ja trokšņi ir spalgi, čīkstoši, tad problēma var būt iekšējā ausī. Protams, mēs nepaļaujamies tikai uz šo informāciju: vienmēr veicam papildu izmeklējumus. Bet trokšņi ausīs ir simptoms, kas var norādīt uz dzirdes zudumu. Tādos gadījumos var būt arī reiboņi.

Tāpēc jebkurā gadījumā pirmais, kas jādara, ja ir trokšņi ausīs, problēmas ar vestibulāro aparātu un dzirdes zudums, ir konsultēties ar otolaringologu.

Kā tiek veikta diagnostika?

Dzirdes zudums var veidoties dažādu iemeslu dēļ, tāpēc sākotnēji es pacientu izmeklēju. Vizuālās apskates laikā ir novērojamas vairākas izmaiņās, piemēram, bungādiņas perforācija vai izdalījumi no auss. Tas var norādīt uz iekaisumu vai holesteatomu (audzējiem līdzīgi veidojumi – tie satur ādas šūnas, kas agresīvi vairojas vidusausī). Holesteatomas ir bīstamas – tās iznīcina kaulu audus, ieskaitot dzirdes kauliņus, kas atrodas vidusausī un ir atbildīgi par dzirdi.

Ārsts uz vietas var veikt audiometriju (dzirdes pārbaudi) un timpanometriju (bungādiņas elastīguma un vidusauss spiediena pārbaude). Ja nepieciešams, tiek veikta arī akustiskā refleksometrija (arī dzirdes pārbaude). Apvienojot izmeklējumu rezultātus, var noteikt, kāda ir problēma, un kā to ārstēt. Jo reizēm ausis sāp deguna slimību dēļ, piemēram, ja deguna starpsiena ir izliekta, kas noved pie hroniska deguna un deguna blakusdobumu iekaisumu, kā rezultātā veidojas problēmas ar dzirdes kanālu. Var traucēt arī deguna polipi, adenoīdi, utt. Papildus ārsts var nozīmēt magnētiskās rezonanses tomogrāfiju (MRT) un datortomogrāfiju (DT). Pēc tam tiek apspriests ārstniecības plāns.

Piemēram, pacients ierodas un saka, ka slikti dzird. Apskatām ausi un redzam bungādiņas perforāciju. Veicam arī dzirdes pārbaudi, lai saprastu, vai ar bungādiņas atjaunošanu būs gana vai arī ir vēl kādas citas problēmas. Piedāvājam ārstniecības plānu.

Daudzas ārējās auss un vidusauss problēmas mēs varam izlabot ķirurģiski, turklāt mazinvazīvā ceļā. Pastāstīšu par trim operācijām, kuras ļauj ārstēt auss patoloģijas un atjaunot dzirdi.

1. Operācija bungādiņas perforācijas gadījumā

Tā nav pati grūtākā operāciju, bet to veic stundas laikā ar vispārēju anestēziju. Tas ir juveliera darbs – bungādiņas diametrs ir tikai 8-10 milimetri, tāpēc visas manipulācijas tiek veiktas zem mikroskopa. Sākumā ņemam materiālu “ielāpa” izveidošanai (visbiežāk tā ir fascija – plēve, kas atrodas zem muskuļiem vai perihondrijs, vai pats auss skrimslis, ja atvere membrānā ir liela). Tad perfororācijas vietas malas tiek atsveidzinātas, lai ielāps saaugtu. Pēc tam tiek atvērta vidusauss, bungādiņa tiek pacelta un zem tās tiek ievietots implanta atloks.

Cik ātri pacients atkopjas?

“Pēc operācijas ārējās auss kanālā tiek ievietots īpašs tampons, kuru ir viegli izņemt, tas nelīp pie auss, bet laiž cauri šķidrumu. Tampons ausī ir jānēsā divas nedēļas un caur to jāievada antibakteriāls līdzeklis.”

Kad atgriežas dzirde?

”Ideālajā gadījumā atloks pieaug pēc mēneša, kas parasti ir redzams apskates laikā. Bet diemžēl 4-10% gadījumu nepieciešama atkārtota operācija.

Pacients paliek stacionārā diennakti, šajā laikā viņu novēro ārsts. Bet jau nākamajā dienā atgriežas pie ierastās dzīves. Tampona dēļ dzirde sākumā būs nedaudz apgrūtināta. Jābūt gatavam tam, ka maksimālie dzirdes uzlabojumi būs vērojami tikai pēc pusgada.”

2. Mikroķirurģija holesteatomas gadījumā

Holesteatoma ir veidojums, kas satur ādas šūnas, kas agresīvi vairojas vidusausī. Tā parasti ietekmē bungādiņu un dzirdes kauliņus (āmuriņu, laktiņu un kāpslīti). Slimība attīstās lēni un sākumā tā ir bez simptomiem. Viena no pirmajām pazīmēm – no auss sāk tecēt šķidrums. Ja slimība netiek ārstēta, var attīstīties pilnīgs kurlums, sejas paralīze vai pat galvas smadzeņu abscess.

Operācijas galvenais mērķis ir izņemt holesteatomu pilnībā. Ja paliek kaut neliels gabaliņs, veidojums var sākt augt no jauna.

Holesteatomas identificēšanas zelta standarts ir datortomogrāfija. Pēc tās rezultātiem noskaidrojas, kuras auss daļas ir bojātas. Operācijas apjoms ir atkarīgs no tā, kur redzami kaulu struktūras bojājumi; kur kaulu vietā ir dobumi, kuros kaulu vietā ir mīkstie audi; vai ir deformēti vidusauss kauli.

Kādā vecumā veidojas šī saslimšana?

Jauniem cilvēkiem. Vecāka gadagājuma cilvēkiem – reti, jo parasti viņi jau ir operēti. Agrāk šī slimība bija izplatīta starp bērniem. Tagad bērniem ar hronisku vidusauss iekaisumu bungādiņā tiek ievietota īpaša caurulīte, caur kuru, gadījumā, kad pa dzirdes kanālu tek šķidrums un ventilācija ir apgrūtināta, tiek novadīti sekrēti no vidusauss un palīdz tajā iekļūt gaisam, tādējādi bērnu dzirde tiek atjaunota. Agrāk šādu tehnoloģiju nebija, kas sākumā noveda pie hroniska iekaisuma (kas ilga vairāk kā trīs mēnešus), bet pēc tam pie holesteatomas.

Cik ātri pacienti atveseļojas pēc holesteatomas izoperēšanas?

Tā ir vissmagākā operācija, tāpēc ļoti bieži bez holesteatomas izņemšanas ir jāatjauno trīs miniatūro kaulu (āmuriņa, laktiņas un kāpslīša) ķēde. Agrāk viss tika darīts divos posmos – vispirms izņemta holesteatoma, pēc tam atjaunoti kauliņi. Tagad tā visbiežāk ir viena operācija, kas arī tiek veikta zem mikroskopa.

Varianti ir dažādi. Ja dzirdes kauliņi ir bojāti, tad tiek veikta protezēšana,. Ja saglabājušies divi no trim kauliņiem, tad tiek veikta interpozīcija, aizvietojot trūkstošo daļu ar daļu no paša pacienta kauliem. Pēdējā posmā tiek atjaunota bungādiņa, ko arī parasti šī slimība ietekmē.

Cik ātri pacientam atgriežas dzirde?

Jāsaprot, ka pēc pārciestās slimības dzirde vairs nebūs ideāla, bet būs labāk. Šajā operācijā galvenais ir apturēt infekcijas izplatīšanos un izārstēt patoloģiju, jo neārstēta holesteatoma var novest pie letāla iznākuma.

Mikroķirurģija otosklerozes gadījumā

Otoskleroze ir saslimšana, kas saistīta ar kaulu patoloģisku pārveidošanos. Parasti izaugums ir atrodams uz pēdējā dzirdes kauliņa – kāpslīša, tajā vietā, kur tas saskaras ar iekšējo ausi. Otosklerozes gadījumā kāpslītis saaug ar kaulaudiem, kļūst nekustīgs, kas izraisa dzirdes zudumu. Starp citu, visvairāk no šīs patoloģijas cieš sievietes. Lai gan tā bieži ir iedzimta, nereti tā izpaužas tikai pēc dzemdībām.

Ir arī cits iemesls saslimšanai ar otosklerozi – masaliņu izslimošana.

Kā tiek veikta operācija?

Operācija tiek veikta zem mikroskopa, ārsts izņem fiksētā kaula daļu, kāpslīša pamatnē izveido caurumu, tajā ievieto protēzi un piestiprina pie laktiņas. Atšķirībā no abiem pārējiem gadījumiem, dzirde atjaunojas uzreiz.

Diemžēl bieži vien ārstēšana ir simptomātiska, kas tikai īslaicīgi palīdz uzlabot dzirdi. Bet ir gadījumi, kad slimības attīstība pēc operācijas palēninās. Un dažreiz tā tiek apturēta pavisam.

Operāciju var veikt tikai ar vispārējo anestēziju vai vietējo anestēziju. Viss ir atkarīgs no pacienta vēlmēm un ārsta pieredzes. Bet jāzina, ka vietējās anestēzijas gadījumā operāciju veikt ir grūtāk: manipulāciju laikā pacientam var būt reibonis.

Kāds ir pēcoperācijas periods?

Pēc šīs operācijas klīnikā ir jāpaliek vienu dienu. Bet pēc izrakstīšanās jau pirmajās dienās var atgriezties pie ierastās dzīves.

Jāatzīmē, ka visas trīs operācijas pamatā ir ārstnieciskas un to mērķis ir atbrīvoties no vidusauss patoloģijām. Tāpēc dzirdes funkcijas tiek atjaunotas dažādos veidos. Ja cilvēks nedzird jau ilgstošu laiku un tas nav ārstēts, tad pastāv iespēja, ka dzirdes centrs jau ir atrofējies. Un tad dzirdi atjaunot ir grūtāk. Tāpēc labāk konsultēties ar ārstu uzreiz, tikko pamanāmas pirmās pašsajūtas izmaiņas.

Cienījamie kolēģi!

Cienījamie kolēģi! Aicinām Jūs 29.-30. novembrī piedalīties dissekcijas kursā “Sejas estētiskā ķirurģija”, kas veltīts blefaroplastikai, sejas pacelšanai, endoskopiskai pieres pacelšanai un citām sejas estētiskās ķirurģijas problēmām. Kurss tiks veikts ar bioloģisko materiālu (līķi), ar operāciju demonstrācijām un to detalizētu analīzi.

Operāciju demonstrācijas veiks viens no vadošajiem sejas estētiskās ķirurģijas līderiem, plastiskais ķirurgs ar vairāk nekā 25 gadu pieredzi sejas estētisko operāciju jomā, Rīgas “Lipex” plastiskās ķirurģijas klīnikas īpašnieks Eduards Jurševičs..

Kurss “hands-on” formātā būs interesants gan iesācējiem, gan pieredzējušiem plastiskajiem ķirurgiem, kuri vēlas apgūt mūsdienīgas un pārbaudītas periorbitālā reģiona, sejas vidējās un apakšējās trešdaļas atjaunošanas metodes, kā arī pieprasītu operāciju: endoskopisko pieres pacelšanu, kuru veiks ārsts Eduards Jurševičs.

VIDEO UZAICINĀJUMS

Šī ir unikāla iespēja iegūt personīgas zināšanas no pieredzējuša sejas estētisko operāciju ķirurga rokām brīvas komunikācijas formātā. “Kurss ir vērsts uz pašattīstību estētisko operāciju jomā, inscenējot operāciju tehnikas uz bioloģiskā materiāla (līķa). Kursa uzdevums ir iedvesmot un iemācīt sejas pacelšanas un blefaroplastikas darba metodiku, kuru kursa dalībnieki varēs pielietot ikdienas praksē. Dalība kursā dos unikālu iespēju ne tikai detalizēti apgūt anatomiju un uzzināt par sejas bīstamajām zonām, bet arī tiešās saziņas formātā iegūt visus veiksmīgas operācijas noslēpumus,” stāsta dakteris E. Jurševičs.

Dissekcijas kursu, kas veidots uz I.M. Sečenova Pirmās Maskavas valsts medicīnas universitātes bāzes, rīko ārstu prakses mācību centrs “Praxi Medica”.

Pēc kursa beigām tiks izsniegti valsts sertifikāti.

Mācieties no labākajiem!

Lai arī plastiskā un rekonstruktīvā ķirurģija tiek uzskatīta par vienu no galvenajiem medicīnas tūrisma virzieniem Latvijā, 80% «komforta medicīnas» pacientu ir vietējie iedzīvotāji un tikai 20% ir ārzemnieki, intervijā aģentūrai LETA pastāstīja Baltijas valstīs lielākās skaistuma klīnikas «Lipex» īpašnieks Eduards Jurševičs.

Pēc viņa teiktā, klīnikā apkalpo 1000 līdz 1200 pacientu no ārzemēm, lielākoties no Īrijas, Lielbritānijas, Vācijas Francijas, Norvēģijas un Zviedrijas. Tomēr daudz pacientu ir arī no Igaunijas un Krievijas. Klīniku apmeklē arī cilvēki no Baltkrievijas, Ukrainas, Kazahstānas, Uzbekistānas un pat Taizemes.

«Tomēr apmēram 80% klientu ir vietējie iedzīvotāju un tikai 20% ir atbraucēji, tā sauktie medicīnas tūristi,» saka Jurševičs. Pakalpojumu cena ārzemniekiem neatšķiras, jo katra operāciju veida standarti ir vienoti, tāpat kā medicīnisko manipulāciju izmaksas.

«Vai būtu godīgi par vienu un to pašu pakalpojumu ņemt no cilvēkiem atšķirīgu naudu tikai tāpēc, ka viņi ir no citām valstīm?» jautā klīnikas īpašnieks. «Un turklāt nav tik lielas atšķirības mūsu ienākumos, ja atskaita visas obligātās izmaksas. Procentuāli amerikāņi vai zviedri ir par mums nedaudz bagātāki. Un operāciju cenas viņiem ir apmēram tādas pašas kā mums,» viņš piebilda.

Latvijā vispopulārākās operācijas estētiskās ķirurģijas jomā ir sejas atjaunošana un krūšu formas izmainīšana - palielināšana, samazināšana, korekcija.

«Nedaudz vairāk par 90% ir sievietes vecumā no 45 līdz 55 gadiem - visdažādāko sabiedrības slāņu pārstāves, no pensionārēm līdz lielām valsts vadītājām,» norāda Jurševičs.

Pēc viņa teiktā, sejas savilkšana, neskaitot plakstiņus, izmaksā no 2500 eiro līdz 4000 eiro. Pilna sejas atjaunošana izmaksā līdz 8000 eiro. Krūšu korekcija maksā sākot ar 2000 eiro. Ir tomēr arī nelielas operācijas, kuru izmaksas nepārsniedz 1500 eiro.

Autors: Leta     Avots: tvnet

Latvijā šobrīd strādā apmēram 20 sertificēti plastiskie ķirurgi. Katru gadu viņu rindas papildina viens vai divi jauni speciālisti un parasti viņi paliek Latvijā un strādā Mikroķirurģijas centrā, intervijā pastāstīja Baltijas valstīs lielākās skaistuma klīnikas «Lipex» īpašnieks Eduards Jurševičs.

«Latvijā ir piecas dažāda lieluma klīnikas. Katrai ir savs «jājamzirdziņš«. Piemēram, mēs biežāk operējam seju, bet maz taisām rekonstruktīvās mikroķirurģijas operācijas, jo mums ir viens mikroķirurgs, bet Mikroķirurģijas centrā - 19 speciālisti. Pilnīgi cits potenciāls. Lielākā daļa kolēģu specializējās «uz krūtīm», jo ne visi uzreiz var operēt seju, vajadzīgi ilgi mācību un prakses gadi, lai cilvēki tev noticētu un uzticētos,» stāsta Jurševičs.

Runājot par plastisko ķirurģiju kā vienu no pieprasītākajiem medicīnas tūrisma virzieniem, viņš piebilda, ka noteicošais ir ne valsts vai pat cena, bet ārsts - viņa vārds un reputācija. Tādēļ cilvēki no sākuma meklē speciālistu, interesējas par viņa darba kvalitāti, viņa iepriekšējo pacientu atsauksmēm un, ja viņus tas pārliecina, dodas uz operāciju, viņš skaidro.

Pēc viņa teiktā, cena var būt noteicošais faktors citās sfērās - rekonstruktīvajā ķirurģijā, kardioķirurģijā. Bet sejas plastiskā ķirurģija ir gabalprece.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc Latvijā parādījies tik daudz sieviešu ar «uzpampušo lūpu» efektu, viņš norādīja, ka šodien tā ir ļoti liela medicīniska problēma, jo papildu lūpu gelam tiek lietoti gandrīz visi kosmētikas līdzekļi, bet plastiskajam ķirurgam pēc nākas likvidēt sekas.

«Mēs par to pat esam uzrakstījuši lielu rakstu profesionālā žurnālā un nolasījām lekciju kosmetologiem Baltijas konferencē, lai viņi saprastu, ko dara,» stāsta Jurševičs.

«Protams, skaistums mūsu sfērā ir ne tikai medicīna, bet arī bizness,» turpina ārsts. «Tomēr jāatrod līdzsvars starp šīm divām kategorijām. Ir lietas, kuras var darīt un ir lietas, kuras darīt nedrīkst,» viņš piebilst.

Dāvināt dāvanu kartes radiem, draugiem un mīļiem cilvēkiem - tā ir tradīcija, kura nekad nezudīs! Dāvana - tas ir uzmanības, cieņas un rūpju apliecinājums dāvanas saņēmējam. Cilvēki bauda dāvināšanas prieku. Dāvanu pasaule ir ļoti daudzveidīga, un tajā orientēties ne vienmēr ir viegli. Ideālai dāvanai ir jābūt vēlamai un praktiskai, laikā un vietā, tai ir jāsagādā bauda un pozitīvas emocijas. Iegādāties mūsu klīnikas Dāvanu Karti nozīmē dot īpašu priekšroku veselībai, jaunībai un skaistumam! Tā ir optimāla izvēle, pareiza līdzekļu ieguldīšana un jūsu dāvanas veiksmes garantija! Ar klīnikas Dāvanu Karti jūs varat patiesi iepriecināt tuvus un mīļus cilvēkus, tādējādi dāvinot procedūras, kuras uztur/atgriež ādas veselību un skaistumu. Šādu dāvanu nav iespējams pārvērtēt vai nenovērtēt! Tā sagādās baudu gan sievietēm, gan vīriešiem jebkurā vecumā!
to top