Laparoskopiska miomektomija grūtniecības laikā
Miomektomija tiek veikta, lai no dzemdes ķermeņa sienas noņemtu labdabīgu audzēju (miomu). Operācija ietver fibromatozo mezglu noņemšanu, kamēr dzemdes ķermenis tiek saglabāts un reproduktīvā funkcija netiek traucēta. Bet ne visas miomas ir nepieciešams izņemt, un dažas, kas atrodas dzemdes dobumā, tiek operētas caur maksti, izmantojot histerorezektoskopiju. Laparaskopija kā miomu izņemšanas metode ir piemērota jaunām sievietēm, kuras plāno grūtniecību un kurām dzemdes izņemšana vairāku jaunveidojumu dēļ nav opcija. Miomas visbiežāk tiek izņemtas, lai rastos iespēju ieņemt bērnu. Pēc miomatozā mezgla izņemšanas sieviete var sākt plānot grūtniecību pēc pusgada.
Olvadu izņemšana kā piesardzības metode
Ārkārtas situācijās olvadi tiek izņemti ārpusdzemdes grūtniecības laikā, ja tas plīst tajā esošās olšūnas dēļ. Bet ir gadījumi, kad šādas operācijas tiek ieplānotas, lai palielinātu grūtniecības varbūtību (ja novērojami saaugumi) vai, tieši otrādi, kā radikāla grūtniecības novēršanas metode. Šī metode ir piemērota, ja sieviete vairs neplāno radīt bērnus.
Mūsdienu ginekoloģijā vairs nerunā par olvadu “nosiešanu”, bet tikai par to pilnīgu izņemšanu. Pastāv pieņēmums, ka olvadu vēža agresīvā forma veidojas olvados. Tāpēc laparoskopiskas operācijas laikā paciente vienlaikus saņem arī aizsardzību pret onkoloģiskiem riskiem.
Šīs kontracepcijas metodes neatgriezeniskums ar pacienti vienmēr tiek apspriests. Ja nākotnē paciente vēl joprojām plānos grūtniecību, tas ir iespējams tikai ar mākslīgās apaugļošanas palīdzību. Operācija tiek veikta jebkurā vecumā – sākot no 25 gadu vecuma līdz pat dabiskās menopauzes sākumam.
Sievietes bieži vien no operācijas baidās dažādu aizspriedumu dēļ. Tiek uzskatīts, ka pēc olvadu izņemšanas menstruācijas apstāsies uz visiem laikiem, taču tas ir mīts. Pēc operācijas sievietes dzīvē nekas nemainās, izņemot to, ka vairs nav iespējams dabiskā ceļā uzsākt grūtniecību. Olvadu trūkums neietekmē hormonālo līmeni: sievietei varbūt tikpat sāpīgas vai smagas menstruācijas, cistas un miomas, kas veidojas arī operāciju neveicot. Nepatiesi ir arī apgalvojumi, ka menopauze sākas pēc dzemdes izņemšanas operācijas. Sievietei pēc dzemdes izņemšanas vairs nav menstruāciju, taču kopumā viņas turpmākā dzīve vairs ne ar ko neatšķirsies. Par hormonālo aktivitāti atbildīgas ir olnīcas, un tās turpina darboties arī tad, kad tiek izņemta dzemde vai olvadi.
Endometrioze: operēt vai neoperēt?
Kad un kā operēt endometriozi ir sarežģīts temats. Bet arī šajā gadījumā, ja nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, priekšroka tiek dota laparoskopijai: ir vieglāk noteikt, kur atrodas endometriozes perēkļi un līdz kuriem orgāniem (zarnām, urīnpūslim) tie ir izplatījušies Izvēloties ārstēšanas taktiku, ļoti svarīga ir individuāla pieeja katrai pacientei. Tā kā šī ir augsta riska slimība, ja tiek nolemts endometriozi operēt, tad ārsts vienas manipulācijas laikā mēģina izņemt visus perēkļus uzreiz.
Laparoskopiskā metroplastika pēc ķeizargrieziena
Sievietēm, kurām veikta ķeizargrieziena operācija, uz dzemdes reizēm vērojamas nepilnvērtīgas rētas. Parasti šajos gadījumos sievietes sūdzas par ilgstošiem smērējošiem izdalījumiem pēc mēnešreizēm, kas ir saistīts ar menstruālo asiņu aizkavēšanos rētas nišā. Ārstēt šādu rētu ir nepieciešams arī tad, ja tiek plānota jauna grūtniecība – tas var būt saistīts ar dzemdes plīsuma un placentas ieaugšanas rētas rajonā draudiem.
Lai risinātu šo problēmu, laparoskopiskās rekonstruktīvās metroplastikas veikšana nepilnvērtīgu rētu gadījumā pēc ķeizargrieziena tiek uzskatīta par galveno efektīvo metodi. Tā ļauj sievietei plānot jaunu grūtniecību 3-6 mēnešu laikā, taču bērnu dzemdēt būs iespējams tikai ar ķeizargrieziena palīdzību.
Dzemdes kakla nepietiekamības problēma tiek risināta pirms grūtniecības
Šajā gadījumā runa ir par spontāno abortu dzemdes kakla nepietiekamības dēļ – auglim kļūst lielākam, palielinās dzemdes spiediens, kā rezultātā dzemdes kakls spontāni atveras priekšlaicīgi. Agrāk dzemdes kakls tika šūts caur maksti, kad sieviete jau bija stāvoklī, ja pastāvēja spontānā aborta draudi.
Tagad, ja jau ir informācija par šādas problēmas esamību (piemēram, sievietei jau ir bijuši spontānie aborti), ir iespējams veikt operāciju vēl pirms grūtniecības. Vislabāko rezultātu sniedz dzemdes kakla cerklāža – dzemdes kakla šūšana ar laparoskopijas palīdzību. Operācijas laikā dzemdes kakla iekšējā daļa tiek saspiesta ar spēcīgu sintētisko lenti.
Cerklāža neliedz sievietei palikt stāvoklī, un, ja tas notiek, tā neļauj dzemdes kaklam atvērties priekšlaicīgi. Liela šīs operācijas priekšrocība ir tā, ka to iespējams veikt tieši pirms grūtniecības un samazināt augļa zaudēšanas risku, piemēram, infekcijas dēļ. Retos gadījumos cerklāža tiek veikta grūtniecības laikā, nepieskaroties auglim. Pēc šādas operācijas dzemdēt ir iespējams tikai ar ķeizargrieziena palīdzību.
Dzemdes prolapsa korekcija
Laparoskopija tiek uzskatīta par zelta standartu iegurņa prolapsa ārstēšanā. Agrāk, lai orgāni atgrieztos normālā stāvoklī, tika izmantoti sintētiskie maksts implanti. Tagad tos lieto retāk. Lipex klīnikā arī šo problēmu ārstējam ar laparoskopijas palīdzību: tiek uzstādīts īpašs siets, kas paceļ un notur maksti, urīnpūsli, zarnas un dzemdi. Šai operācijai ir labi rezultāti un pacientes to pārcieš ļoti labi. Sieviete atgūst normālu iegurņa anatomiju un funkcijas – turpinās dzimumdzīve, ir iespējams sportot, būt aktīvai un justies labi.
Visas norādītās un citas mazinvazīvās ginekoloģiskās operācijas ir iespējams veikt LIPEX klīnikā. Konsultācijai pie ārsta-ginekologa ir iespējams pierakstīties pa tālruni (+371) 67333322