Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
ru lv en
Facebook Instagram
Plastikas ķirurgija Matu transplantācija

Matu transplantācija

Matu transplantācija

Kļūstot vecākiem, mūsu mati kļūst plānāki un izretojas. Turklāt tas notiek ne tikai ar vīriešiem. Alopēcija ir multifaktorālā slīmība un to izārstēt ir ļoti grūti, kaut gan pastāv daudz paņēmienu/veidu, kā ar to var cīnīties. Eksperti uzskata, ka šīs problēmas neefektīvā risināšana ir saistīta ar nepietiekamu izpratni par šīs slīmības iemesliem un attīstības mehānismiem, kā arī ar to, ka ir izveidojusies klīniskā noturība pret vispārpieņemtajiem tās ārstēšanas metodēm. Toties estētiskā medicīna nepadosies plikgalvības "ekspansijai". Matu transplantācija ar FUE metodi ir iespēja atrisināt matu izkrišanas problēmu uz visiem laikiem.

Ārsti-trihologi identificē vairākus alopēcijas (plikpaurības) cēloņus. Vīriešiem visizplatītākais iemesls ir androgēna (ģenētiski iedzimta) matu izkrišana, kas saistīta ar hormonālajiem traucējumiem. Iemesls tam, kāpēc mati kļūst plānāki, var būt arī stress, medikamenti, rētas un apdegumi uz galvas (traumēta āda, folikuli), vitamīnu un minerālvielu trūkums un daudzas citas problēmas.

Sievietēm matu izkrišana visbiežāk tiek saistīta ar hormonālām izmaiņām organismā un tas attiecas gan uz sievietēm reproduktīvā vecumā, gan pēc menopauzes.

Jebkurā gadījumā, neatkarīgi no tā, kas izraisa plikpaurību, ar šo slimību ir iespējams veiksmīgi cīnīties un to vajadzētu darīt. Mūsdienās viena no efektīvākajām ķirurģiskajām ārstniecības metodēm ir matu transplantācija, izmantojot folikulu vienību ekstrakcijas (Follicular Unit Extraction - FUE) metodi.

Kas jūs satrauc?

  • Matu izkrišana vai to neesamība uz galvas;
  • Matu izkrišana vai neesamība ūsu, bārdas, vaigu bārdas, uzacu vai skropstu zonās;
  • Rētas, brūces, apdegumi, alopēcijas skartās vietas, neveiksmīgu plastisko operāciju sekas, kuras palīdzētu noslēpt mati.

Kād veikt operāciju?

Tas nav atkarīgs no vecuma, kurā sākusies alopēcija. Plikpaurība var sākties gan 30, gan 50 gadu vecumā. Procedūru var ieteikt jebkāda vecuma pacientiem, kuriem alopēcijas pazīmes ir novērojamas uz sejas vai citās zonās.

Pateicoties FUE metodei, matu transplantāciju var veikt arī sejas zonā. Sievietes var atgūt biezās uzacis un skropstas, bet vīrieši – skaistas ūsas un bārdu. Pārstādītie mati ne tikai padarīs jūsu seju izteiksmīgāku un atgriezīs jaunību, bet arī palīdzēs noslēpt defektus, piemēram, rētas.

Tehnoloģijas īpatnības

1. posms:

Ar cauruļveida nazi (panču), kas atgādina lodīšu pildspalvu, donora zonas virsmā tiek veikti iegriezumi, no kuriem pēc tam, uzmanīgi pavelkot, tiek izņemtas atsevišķas folikulu grupas. Donora zona visbiežāk ir pakausis, pakauša lejasdaļa, dažreiz deniņi. Folikulu grupa ir dabisks matu folikulu saišķis galvas ādā. Katra grupa sastāv no 1-3 (retākos gadījumos 4-5) matiem.

2. posms:

Pēc tam, kad matu paraugi ir iegūti, tiek sagatavota vieta folikulu grupu pārstādīšanai (vietā, kuru skārusi plikpaurība). Lai veiktu iegriezumus zonā, uz kuru nepieciešams pārstādīt matus, tiek izmantoti skalpeļi. Ar asmeni tiek veikti iegriezumi (caurumiņi) dažādos leņķos, kuros pēc tam tiks pārstādīti mati.

3. posms:

Iegriezumos tiek pārstādīti grafti. Tie tiek ievietoti individuāli, lai tie sakristu ar matu augšanas virzienu un matu līniju. Ja zona, uz kuru nepieciešams pārstādīt matus, ir liela, tad ārsts var nozīmēt vēl vienu operāciju.

Kontrindikācijas

  • Slikti kontrolējama arteriālā hipertenzija
  • Subkompensēts cukura diabēts
  • Hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) ar izteiktu elpošanas mazspēju
  • Patoloģiska aptaukošanās (ĶMI >40)
  • Aktīvs hepatīts
  • Hronisks hepatīts ar aknu mazspēju
  • Sirds izsviedes frakcijas mērena samazināšanās
  • Hroniska nieru mazspēja, kam nepieciešama regulāra hemodialīzes veikšana
  • Anamnēzē (mazāk par 6 mēnešiem): miokarda infarkts, insults, īslaicīga išēmiska lēkme, sirds išēmiskā slimība vai stentēšana
  • Perorālo antikoagulantu lietošana, kad nav iespējams tos aizvietot ar mazmolekulāriem heparīniem
  • Akūta vīrusa (t.sk. herpes) vai bakteriālā infekcija

Operācijas ilgums

Manipulācija tiek veikta guļus stāvoklī 1. posmā, un sēdus stāvoklī 2. un 3. posmos, ar pārtraukumiem pēc pacienta lūguma. Visa operācija var aizņemt no 5 līdz 8-10 stundām, atkarībā no folikulu grupu skaita.

Anestēzija

Galva ir jutīga vieta, tāpēc operācija tiek veikta ar vietējo anestēziju: anestēzija tiek injicēta vietās, no kurām tiek iegūti mati (donora zona) un transplantācija (zona, kuru skārusi plikpaurība). Vietas, no kurām plānots izņemt graftus (folikulu grupas) iepriekš tiek pārrunātas ar pacientu.

Pēcoperācijas periods

Donora zona, no kuras tiek ņemti mati, sadzīst ļoti ātri. Seklas brūces saglabājas no 2 līdz 5 dienām. Vispirms mati pārstādītajās vietās atgādinās pūkas un izkritīs. Īstie mati parādīsies tikai 5-6 mēnešus pēc operācijas. Parasti pēc operācijas iedzīvojas 95-87% folikulu.

Ko nedrīkst darīt pēc operācijas:

- apmeklēt pirti (mazgāt matus var jau nākamajā dienā);

- ķemmēt matus (var pēc 3-4 dienām);

- atrasties saulē, karstumā (tas pastiprina svīšanu);

- nodarboties ar sportu;

- lietot alkoholu;

- vilkt cepuri (ja nepieciešama galvassega, tad sievietēm iesaka vilkt šalli, vīriešiem – kapuci);

- vilkt brilles (kājiņas var pieskarties pārstādīšanas zonai deniņos).

Komplikācijas, blakusefekti, riski

Ārsta galvenais uzdevums jau konsultācijās pirms operācijas ir izprasta pacienta izpaustās vai neizpaustās vēlmes un izskaidrot paredzamos un sasniedzamos rezultātus pēc operācijas.

Neskatoties uz pacienta vēlmi un iespējām veikt matu pārstādīšanas operāciju, ārstam konsultācijas laikā ir kritēriji transplantācijas kandidātu atlasei. Šie kritēriji, pēc kuriem ārsts izvērtē pacientu konsultāciju laikā, parāda, vai konkrētais pacients ir piemērots matu transplantācijai. Ārsts izvērtē pacientu pēc šādiem kritērijiem: pacienta vecums, matu biezums, donora matu kvalitāte, plikpaurības veids (vīriešu vai sieviešu) un, protams, pacienta vēlmes. Konsultācijā ārstam ir jābūt atvērtam un godīgi pacientam jāizskaidro visas iespējas, ko sniedz operācija un laiks, kas nepieciešams, lai sasniegtu maksimālos rezultātus. Ir gadījumi, kad operācija dažādu iemeslu dēļ nav iespējama, tāpēc ārsts atsakās no tās veikšanas vai iesaka to atlikt uz kādu citu laiku. Visbiežāk operācijas atteikuma vai pārplānošanas galvenie iemesli ir pacienta vecums (jaunieši vecumā no 18 līdz 22 gadiem), plāni donora mati, to kvalitāte un nespēja sniegt pacienta sagaidīto rezultātu.

 

 

Speciālisti

Vjačeslavs Simonovs
to top