Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram

Dermatoloģija

Dermatoloģija

Ādas jaunveidojumu ķirurģiskā likvidācija

Grūti nosaukt saslimšanas, kuras cilvēki slēptu vairāk par ādas slimībām. Tās ielaužas cilvēka dzīvē un daudz ko var „pastāstīt” par iedzimtību, dzīvesveidu, vecumu, uzturu, kaitīgajiem ieradumiem... Bieži, nezinādami, mēs šo „kaut ko” uz ādas saucam par tās defektu vai trūkumu. Jebkuros citos gadījumos trūkumus varētu pārvērst labajās īpašībās, tikai ne tos, kas saistīti ar ādu. Labdabīgi jaunveidojumi nenodara manāmu kaitējumu veselībai, bet izraisa asas – fiziska un psiholoģiska diskomforta sajūtas. Diemžēl ādas stāvoklis dzīves laikā krasi mainās, ir svarīgi laikus pamanīt šīs pārmaiņas un pieņemt nepieciešamos mērus.

  • Padušu rajonā ir „caurspīdīgi” jaunveidojumi uz kājiņas.
  • Uz kājas ir vairāk kā 10 mazu kārpu.
  • Uz ķermeņa ir parādījušās papillomas.
  • Uz plakstiņa pāris gadus atpakaļ ir parādījies mazs jaunveidojums baltā krāsā. Tagad tādu jaunveidojumu ir ļoti daudz un visi tie, uz abiem plakstiņiem un uz skropstu augšanas līnijas, ir dažāda izmēra.
  • Dīvainas sārti–sarkanas krāsas „dzimumzīmes” kniepadatas galviņas lielumā.
  • Liels sarkans plankums – angioma.
  • Mazi ķiršu krāsas audzēji – gludi un sīki, nedaudz paceļas virs ādas.
  • Liels tauku audzējs uz sejas (lipoma).

Pirmkārt, atkarīgs no jūsu attieksmes pret savu veselību un ārieni kopumā, otrkārt, no tā, cik nopietnas ir ar jūsu ādu notiekošās izmaiņas. Vesela āda – tīra āda, un tātad bez „rotājumiem”, kas turklāt vēl var radīt draudus. Visi jaunveidojumi, kas „pēkšņi” tiek atklāti uz ādas vienā vai otrā dzīves periodā, ir attiecināmi uz tās novecošanās pazīmēm vai arī ir ādas saslimšanas. Tāds ir acīmredzamais, kam piemīt arī fakta spēks. Kādām jābūt jūsu darbībām, ja pēc ādas diagnostikas un biopsijas veikšanas ir atklāta patoloģija? Noteikti nav jāvelk garumā ar vizīti pie onkodermatologa. Ārsts katrā ziņā noteiks ķirurģiskās operācijas lietderību „cito” (paātrinātā) režīmā. Jūs esat apjukuši minējumos un aizdomās? Lai jūs beidzot atbrīvotos no šaubām sakarā ar „nenosakāmajiem objektiem” uz ādas, pierakstieties uz konsultāciju pie speciālista. Tālāk, bez komentāriem.

  • Angioma – labdabīgs asinsvadu veidojums. Sarkans pigmenta plankums. Tā pamatu veido asinsvadi (hemangioma) un limfvadi (limfangioma), nevis ādas pigmenta sablīvējums. Limfangiomas sastopamas retāk nekā hemangiomas. Hemangioma var ātri augt un atstumt apkārtējos audus. Vienkāršā forma attīstās uz sejas, galvas, lūpu ādas – apaļīgi plakani vai mazliet nelīdzeni sabiezējumi, sarkanas vai zili–tumšsarkanas krāsas. Tie ir nesāpīgi, bet dažreiz aizņem lielus ādas laukumus uz vaigiem, plakstiņiem, deguna, un padara seju ļoti neglītu. Pastāv vairāki angiomu veidi: Kapilārā (paplašināti kapilāri) – sarkani vai zili–tumšsarkani plankumi. Atrodas biežāk uz sejas/ķermeņa. Kavernozā (dobumu) hemangioma – lieli dobumi, kas piepildīti ar asinīm. Tie ir mezglaini tumšzilas krāsas veidojumi, kurus klāj plāna āda vai gļotāda. Atrodas uz sejas, galvas, muskuļos, iekšējos orgānos (aknu patoloģija/ogļhidrātu apmaiņas traucējumi). Kavernozās angiomas var izaugt cauri muskuļiem un pat kauliem. Tās bieži asiņo, īpaši ja atrodas uz lūpu, mēles, mutes dobuma gļotādas. Zarainā hemangioma sastāv no stipri paplašinātiem, pulsējošiem asinsvadiem. Daži ir smagu iekšējo orgānu saslimšanu simptoms. Ar angiomu var piedzimt, bet tā var attīstīties arī pieaugušam cilvēkam. Iemesls – ādas vecuma izmaiņas, kas bieži sastopamas cilvēkiem pēc 40–50 gadiem un vēlāk. Zvaigžņveida angioma ir sastopama jebkurā vecumā. Mēs iesakām likvidēt virspusējās angiomas (ir nepieciešama diagnostika), jo ar laiku to izmērs palielinās, savukārt tas var radīt diskomfortu – sāpju sajūtas – saspiežot, asiņošanu – traumas gadījumā. Angioma var iekaist un sastrutot. Seborejas keratomas un angiomas nereti sastopamas apaļiem cilvēkiem un cukura diabēta slimniekiem.
  • Papilomas vīrusa infekcija – vīrusa saslimšana. Ierosinātājs – papilomas vīruss. Tās īpašnieki – lielāka daļa veselo cilvēku. Slimība noris bez izteiktiem simptomiem. Veidojumi (smailgala kondilomas, papilomas) var lokalizēties dažādos ādas rajonos, gļotādās. Par spīti labdabīgajam raksturam, dažas, atkarībā no atrašanās vietas, slēpj sevī onkoloģisko saslimšanu attīstības risku. Izslēgt to palīdzēs speciālista konsultācija.
  • Kondiloma – norobežots papillas veida ādas izaugums uz gļotādām, kam piemīt iekaisuma raksturs. Parasti tās rodas pastāvīga kairinājuma vai berzes vietās. Platas kondilomas – „sēņveida” izaugumi ar platu pamatni (mēdz būt otrā sifilisa perioda izpausme). Smailgala kondilomas „sēž” uz tievas kājiņas, attīstās uz sakairinātas, ar izdalījumiem samitrinātas ārējo dzimumorgānu ādas, starpsēžas un cirkšņa krokās, retāk padušu iedobēs, mutes kaktiņos. Patstāvīgi nepazūd.
  • Kārpas – labdabīgi jaunveidojumi, kurus izraisa vairāki papilomas vīrusu tipi. Tās var parādīties uz jebkuras ķermeņa daļas. Sastopamās kārpas: parastās (mezgli–puslodītes, ar izteiktām robežām, blīvi, pelēki–dzeltenas krāsas, ar hiperkeratozi uz virsmas. Lokalizācija – traumējamie rajoni (roku pirksti, delnas, ceļi), pēdu (dzeltenīgi–pelēkas krāsas papula vai plātnīte ar rupju nelīdzenu virsmu). Lokalizācija – spiediena vietas (pēdu balsta zonas), plakanās – izliektas papulas ar izteiktām robežām, gludu virsmu, sārtas vai gaišbrūnas krāsas, var atbilst ādas seguma krāsai. Sastopamas grupās, traumu vietās. Lokalizācija – visbiežāk seja, delnu ārmala, stilbi, mutes dobuma (vīrusa izcelsme).Lokalizācija – mēles gala sānu virsmas, mutes kaktiņi. Uz mutes dobuma gļotādas atrodas plakanās un smailgala kārpas. Šie jaunveidojumi ir lipīgi, viegli tiek nodotas caur cilvēku tiešo kontaktu un sadzīves priekšmetiem. Pēc statistikas, 93% planētas iedzīvotājiem kaut vai reizi dzīvē ir bijušas kārpas. Ja jums ir kārpa vai papilomas, tātad jūs esat inficēšanās avots attiecībā uz apkārtējiem – vīrusa nēsātājs.
  • Dažreiz uz plakstiņiem var izveidoties hondromas, lipomas un fibromas. Tie ir labdabīgi audzēji no skrimšļu, taukaudiem vai saistaudiem. Dažreiz tie sasniedz lielus izmērus un izraisa acs funkcijas traucējumus.
  • Lipoma (tauku audzējs) – labdabīgs audzējs. Lipomas rodas tauku dziedzera izejas atveres aizsprostošanās rezultātā. Tās ir nesāpīgas, var intensīvi palielināties, bet nav bīstamas. Lipomas zemādas tauku audos pārveidojas liposarkomā galēji reti.
  • Ateromas rodas tauku dziedzera izejas atveres aizsprostošanās rezultātā.

Pastāv dažādas jaunveidojumu likvidēšanas metodes, katrā konkrētajā gadījumā ārsts darbojas vadoties pēc situācijas. Ķirurģiska izgriešana ir nepieciešama, lai izņemtu plašus labdabīgus jaunveidojumus. Operācija tiek veikta operāciju zāles nosacījumos. Anestēzija – vietējā. Pēc ķirurģiskajām manipulācijām tiek uzliktas zemādas kosmētiskās šuves, kuras noņem pēc 6–7 dienām. Pēc izņemšanas paliek gaiša un tieva (2–3 mm) rēta. Visi izņemtie ādas veidojumi obligātā kārtībā tiek nosūtīti uz histoloģisko analīzi. Kapilārās angiomas mēs likvidējam ar lāzeraparatūras palīdzību, kavernozās ir jāārstē ķirurģiski. Hondromu, lipomu un fibromu ārstēšana – ķirurģiska izgriešana. Pēc izņemšanas recidīvu nav.

Labdabīgu asinsvadu jaunveidojumu likvidēšanai tiek pielietoti (saskaņā ar norādēm) kompānijas Asclepion Laser Technologies GmbH lāzeri QuadroStar+ un MeDioStarXT. Lāzers QuadroStar+ Asclepion ļauj ātri un vienmērīgi likvidēt lielus patoloģisko veidojumu laukumus. Tiek sasniegts unikāls kosmētisks efekts ar minimālu pacienta diskomfortu. Lāzerkoagulācija: stars „iziet” caur ādu, to absorbē asins hemoglobīns, pārveidojot siltumā, kas aizlodē asinsvada gaismas spraugu. Stars selektīvā kārtībā iedarbojas uz paplašinātiem asinsvadiem, neskarot apkārtējos audus. Pēc lāzera iedarbības paliek tikai padziļinājums, kas bez pēdām pazūd pēc 2 nedēļām. Lāzertehnoloģija, koagulējot audus, noslēdz ceļu vīrusa infekcijai, novēršot atkārtotu vīrusa izraisīto jaunveidojumu rašanos. Svarīgi zināt, ne visi lāzeri, kas tiek izmantoti asinsvadu patoloģiju likvidēšanai, ir vienlīdz efektīvi. Izvēloties klīniku, kas piedāvā lāzerprocedūru, labāk izvēlēties to, kas izmanto pēdējās paaudzes lāzerus. Kāpēc? Tie nodrošina optimālu parametru savienojumu, kas nepieciešami efektīvai ārstēšanai (jaudu, garumu, impulsa ilgumu un stara diametru). Tāpēc ārsts var veikt jebkura tipa un diametra asinsvadu koagulāciju. Jaunās paaudzes lāzeri ir aprīkoti ar atvēsināšanas sistēmu – ādas apdegumu nav. Lāzera stars iedarbojas nesāpīgi – procedūras komfortablums ir garantēts. Pēc procedūras uz ādas paliek neliels apsārtums, kas noiet pēc 24 stundām. Virspusējas asinsvadu patoloģijas korekcijai mēs izmantojam MeDioStarXT lāzeru (saskaņā ar norādēm). Mūsu klīnikas speciālistiem ir liela darba pieredze ar tamlīdzīgiem veidojumiem uz ādas.
Jebkādi iekaisuma procesi un ļaundabīgi jaunveidojumi paredzētajā apstrādes zonā, infekciju slimības, cukura diabēts, asinsrites traucējumi, nopietnas sirds–asinsvadu saslimšanas, sistēmiskas saistaudu saslimšanas, psoriāze, atopiskais dermatīts saasinājuma stadijā, epilepsija.
Precīza, paredzama, droša iedarbība uz patoloģijas perēkli, iedarbības dziļuma kontrole ar datoru – lieliska ārstnieciskā rezultāta garantija, praktiski, rehabilitācijas perioda neesamība.
to top