Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram
Plastikas ķirurgija Plastiskā rekonstruktīvā ķirurģija Plastiskā rekonstruktīvā ķirurģija

Plastiskā rekonstruktīvā ķirurģija

Plastiskā rekonstruktīvā ķirurģija

Priekšējās vēdera sienas rekonstrukcija (abdominoplastika)

Gribas domāt, ka tauku uzkrāšanās uz gurniem un vēdera vairs nekad nevarēs kļūt par sievišķības simbolu, kā tas bija agrāk. Izstiepumi, ļengani muskuļi un nokarens vēders pēc dzemdībām arī netiks uztverti, kā neizbēgamas grūtniecības sekas. Viss tāpēc, ka ir plastiskā ķirurģija un tās „burvju” tehnoloģijas. Izstaipīta vēderplēves sieniņa šodien vairs nav šķērslis kārojamo formu sasniegšanai. Galvenais abdominoplastikas veikšanas iemesls – vēdera anatomiskās konfigurācijas traucējumi. Šī operācija ir visefektīvākais veids, kā padarīt vēderu skaistu, gludu un plakanu, ja visi pārējie līdzekļi ir kļuvuši bezspēcīgi. Jūs iegūstat jaunas, maksimāli dabīgas un harmoniskas ķermeņa formas un kontūras, atbrīvojaties no liekās ādas, tauku uzkrājumiem, atjaunojat vēdera muskuļu korseti.

  • Liekā āda uz vēdera, ko nevar likvidēt ar diētu un fizisku vingrinājumu palīdzību.
  • Neglītas rētas vēdera apakšējās daļās.
  • Vēdera formas izmaiņas ādas krokas attīstības dēļ tā apakšdaļā – „priekšauta efekts”.
  • Priekšējās vēderplēves sieniņas nolaišanās.
  • Izteiktu izstiepumu esamība liekās vēdera ādas gadījumā.
  • Ļenganums, muskuļu un ādas izstiepumi plus nabas bruka.
  • Sprauga starp taisnajiem vēdera muskuļiem.
  • Pārāk daudz ļenganas ādas uz vēdera.
  • Liels nokāries vēders, nav iespējams veikt lipoksāciju ādas elastības un tvirtuma zuduma dēļ.
  • Pēc grūtniecības ir nokāries vēders un izteikti pēcdzemdību izstiepumi.
  • „Liels vēders” iedalās vīriešu un sieviešu. Tie formējas dažādi. Sievietēm tauki pamatā nogulsnējas zem ādas, bet vēdera deformācija notiek tauku nogulsnēšanās un ādas izstiepumu dēļ. Pēc dzemdībām bieži notiek vēderplēves sieniņas izstiepšanās un taisno muskuļu izkliede. Vēderplēves sieniņa kļūst apvītusi, zem tās veidojas tauku nogulsnējumi, bet elastīgo šķiedru plīsuma dēļ veidojas izstiepumi (biežāk vēdera apakšdaļā starp nabu un kaunumu).
  • Katram cilvēkam ir mērķa–zonas, kurās uzkrājas liekie taukaudi. Sievietes kļūst apaļīgākas atbilstoši bumbiera tipam, bet vīrieši – ābola tipam, pamatā vēdera apvidū un ļoti reti gurnos.
  • Deformētais vēders var kļūt par kunģa–zarnu trakta funkcionālo traucējumu cēloni, sirds–asinsvadu sistēmas, elpošanas un citu orgānu traucējumu iemeslu. Tāpēc abdominoplastiku var aplūkot kā funkcionāli–estētisku operāciju. Pieņemot lēmumu par to, kādu operācijas tipu ieteikt pacientei, ķirurgs ņem vērā vispārējo veselības stāvokli, ādas kvalitāti, tauku slāņa biezumu un vēdera muskuļu stāvokli.
Vidējais vecums, kurā sāk taisīt abdominoplastiku ir 30–40 gadi. Ja jums ir pāri 40 un augstāk minētie cēloņi jums sagādā morālu diskomfortu un fiziskas ciešanas, abdominoplastika var kļūt par vienīgo pareizo lēmumu. Obligāts nosacījums ir pieredzējuša ķirurga izvēle.
Smagas iekšējo orgānu saslimšanas, saistaudu–asinsvadu un onkoloģiskās saslimšanas, asins reces traucējumi, nekontrolējami augsts arteriālais spiediens, nekompensējama plaušu nepietiekamība, cukura diabēts, pilnīgs ādas elastības zudums, nosliece uz pārmērīgu dzīšanu (keloīdās rētas), vairogdziedzera saslimšana, kurai seko tā hiperfunkcija, vecums mazāk par 18 gadiem, izteikta aptaukošanās, tuvākā gada laikā plānota grūtniecība.
Kā likums, vispārējā kombinētā. Var būt spinālā vai epidurālā (pēc norādēm).
Ilgums 1,5–3,5 stundas. Operācijas gaitā tiek likvidēta liekā āda, tiek savests kārtībā (normalizējas) muskulatūras (muskuļu–aponeirotiskā kompleksa plastika) stāvoklis, likvidēti taukaudi (maksimāli samazinās vēdera apjoms), formējas (samazinās) vidukļa apkārtmērs. Pēc lieko ādas–tauku nogulumu un ādas segas pārvietošanas lejup, tiek formēta jauna nabas atvere, kurā tiek fiksēta naba. Svarīgs posms – brūces slāņveida sašūšana. Pēc tam tiek uzstādīta drenāža, tiek uzlikti apsēji, uzvilkta savelkoša bandāža. Smalko pēcoperācijas rētu virs kaunuma noslēps apakšveļa. Rēta ap pārvietoto nabu būs praktiski nemanāma. Abdominoplastikas izpildes tehnika ir sarežģīta un individuāla, katras no tām īpatnības nosaka papildus ķirurģiskās manipulācijas. Izteikta tauku pārmēra gadījumā abdominoplastika tiek veikta kompleksā ar liposakciju vai liposkulptūru. Operācijas gaitā var likvidēt brukas (nabas, cirkšņa, pēcoperāciju), kā arī novērst taisno vēdera muskuļu izkliedi.
Ķirurgs izņem lieko ādu no priekšējās vēderplēves sieniņas bez nabas pārvietošanas. Dažreiz šī operācija tiek apvienota ar liposakciju vai liposkulptūru.
Abdominoplastika – operācija ne jau aptaukošanās arstēšanai un svara samazināšanai. Pirms tās veikšanas ir jānoskaidro aptaukošanās iemesli un jāizmanto visi svara smazināšanas veidi. Ja operācija tiek izpildīta ar maksimālo svaru, tās rezultāts pēc novājēšanas var būt nepietiekams, jo atkal veidojas liekā āda.
Stacionārs 2–4 dienas. Tūska un zilumi var saglabāties 3–4 nedēļas. Šuves noņem 10–14 diennaktī. Fiziskās slodzes ierobežojums 1–2 mēneši. Kompresijas veļas nēsāšana – 1,5–2 mēneši. Rētas blīvums un tās krāsa mainās 5–6 mēnešu laikā. Audu sadzīšanas paātrināšanai ir stingri jāievēro visi ķirurga ieteikumi, ēšanas režīms un jāved veselīgs dzīvesveids. Visu pēcoperācijas rētu kārtu pilnīga sadzīšana pēc 4–8 nedēļām.
Šuves ificēšana (pacientiem ar pazeminātu imunitāti). Ādas jūtības pagaidu traucējumi mēneša laikā pilnībā atjaunojas. Zemādas hematomu un limfas sablīvējumu attīstīšanās gadījumā, liek drenāžas vai nosūc šķidrumu ar šļirces palīdzību. Doto sarežģījumu attīstības risks palielinās smēķējošiem pacientiem. Ja abdominoplastikas veikšanas zonā ir jau bijušas operācijas un ir pēcoperācijas rētas, ādas rētas malām var paaugstināties barošanās traucējumu bīstamība. Šajā gadījumā papildus tiek veikta ādas plastika. Pārāk agra pacienta aktivitāte var sekmēt plašas un raupjas rētas formēšanos.
to top