Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram

Rētu ārstēšana

Rētu ārstēšana

Patoloģisko rētu neķirurģiskā ārstēšana

Nav noslēpumaināka, dramatiskāka un apburošāka skata par sievieti, kas aplūko sevi spogulī. Par ko viņa domā? Nu, protams, par skaistumu – acumirklīgu, aizslīdošu, zaudētu, iespējamu, nākotnes... Bet kas ir skaistums? Iešana pa naža asmeni: solis pa labi vai pa kreisi un tā vairs nav. Nejauša trauma, negaidīta slimība, steidzama operācija, neapdomāta tieksme, ekstremāls sports, avārija, sagriešanās, visbeidzot, muļķība.... un par atmiņu paliek tikai rētas. Un lai ko deklarētu „rētu”, tetovējumu un pīrsinga fanātiķi, sievietes ķermeņa labākā „rota” vienmēr bija un būs samtaina āda smalka parfīma dūmakā tīta. Rētu korekcija ar lāzeru ir vislabākā iespēja atgūt ādas sākotnējo gludumu, skaistumu un harmonizēt savu ārieni. Šī metode apvieno sevī ķirurģiskās un ārstnieciskās kosmetoloģijas priekšrocības, garantē ātrus un pamanāmus rezultātus.

  • Pēc ķeizargrieziena palikusi neglīta rēta.
  • Sarkana izspiedusies rēta – divu operāciju rezultāts.
  • Rēta pēc ateromas izņemšanas.
  • Pūtīšu sekas.
  • Apdeguma rēta.
  • Rēta pēc sagriešanās.
  • Rēta pēc apendicīta likvidēšanas.
  • Izstiepumi.
  • Svaigas rētas uz sejas un ķermeņa pēc vējbakām.
  • Rēta uz pieres un vaiga pēc traumas.
  • Rēta pēc pīrsinga.
Svarīgs moments: kādā rētas formēšanās stadijā jūs vērsāties pie ārsta. Neatlieciet vizīti pie dermatologa/ķirurga „uz vēlāku laiku”. Ja jums ir „svaiga” rēta, labāk parūpēties par tās stāvokli agrīnā attīstības stadijā (rētaudi formējas mēneša laikā). Jo tā ir „jaunāka”, jo mazāk laika prasīs tās ārstēšana. 3 mēnešu laikā pēc gūtās traumas/operācijas rēta apaug ar asinsvadiem, pēc gada ar nervu galiem un kļūst par jūsu ādas/organisma daļu. Ārstēšanas stratēģija un tās rezultāti ir atkarīgi no pareizas diagnostikas, rētas atrašanās vietas un blīvuma pakāpes. Ja vesela āda dažādu traumējošu faktoru dēļ ir transformējusies rētādā, atgūt tās sākotnējo izskatu ir neiespējami. Tomēr, ārsti, kas pārzina ādas patoloģiju ārstēšanas metodes, var manāmi uzlabot rētas ārējo izskatu un padarīt to mazāk pamanāmu. Šodien tiek izmantots ne mazums metožu, bet visefektīvākā – ķirurģiska rētu izgriešana un lāzerkorekcija. Kāda tehnoloģija būs optimāla jūsu gadījumā, var noteikt tikai konsultācijas un rētas apskates laikā. Ārstēšanas algoritma un tehnoloģijas izvēle tāpat ir atkarīga no rētas atrašanās vietas, laukuma un dziļuma. Ārsts noteiks, kāds lāzeraparāts būs visefektīvākais tieši jūsu problēmas risināšanai.
  • Rēta, kā likums, ir rēta, zīme uz ādas, ko atstāj sadzijusi brūce. Medicīnā ir pieņemts termins „rēta”. Par spīti savai daudzveidībai, rētas tiek iedalītas piecās pamata grupās: Normotrofiskās (normālās) – atrodas vienā līmenī ar ādu, neizraisot tās deformāciju. To krāsa un elastība atbilst vesela ādas seguma parametriem. Patoloģiskās: Atrofiskās – rodas pazeminātas saistaudu reakcijas dēļ uz traumu (nepietiek kolagēna). Atrodas vienā līmenī ar apkārtējo ādu, ir spilgti–rozā krāsā ar smalku struktūru, caur kuru var redzēt asinsvadus. Sīkas un plakanas visbiežāk veidojas uz sejas, daudz lielākas – uz ķermeņa. Parasti veidojas pēc traumām, apdegumiem, pārciestām saslimšanām. Hipotrofiskās – veidojas dziļu ādas bojājumu gadījumā. Atrodas zemāk par apkārtējo audu līmeni – parasti ļenganas, iekritušas. Hipertrofiskās – biežāk veidojas pēc apdegumiem un ķirurģiskas iejaukšanās, īpaši pēc ilgstoša iekaisuma traumas vietā vai rētas izstiepuma rezultātā. Parasti izliektas/reljefas formas („ādas kunkulīši”, „auklveida” atsaites), rozā krāsā, izmērs atbilst bojātās ādas virsmas izmēram. Kā likums, 1,5–2 gadu laikā var patstāvīgi izlīdzināties. Pareizas ārstēšanas gadījumā recidīvi netiek novēroti. Keloīdās – kā likums, veidojas uz pazeminātu vispārējo un audu imunitātes rādītāju fona. Tās paceļas virs veselās ādas līmeņa, ir atšķirīgas formas, pēc izmēra pārspēj bojātos ādas audus. Blīvas, paugurainas, sarkanas krāsas, ar gludu spīdīgu virsmu, ir tieksme uz rētaudu izplešanos visos virzienos. To patoloģiskā „attīstība” sagādā pacientiem pietiekamu diskomfortu (nieze, dedzināšana, sāpes, duršana, dažreiz notirpums). Ir tendence uz recidīviem.
  • Sadzīšana – tā ir kolagēna šķiedru sintēze un tā degradācijas process. Lai ādas bojājuma vietā izveidotos normāla rēta, abiem procesiem ir jābūt ideālā līdzsvarā vienam ar otru. Ja kolagēna sintēze noris ātrāk nekā tā degradācija, tad arī veidojas patoloģiskas rētas. Predispozīcijai uz hipertrofisko un keloīdo rētu veidošanos piemīt iedzimts raksturs. Starp citu, patoloģisko rētu veidošanās ir iespējama jebkurā vecumā, bet biežāk tās veidojas jauniem vīriešiem – viņi vada dinamisku dzīvesveidu, ir biežāk pakļauti traumām, atjaunošanās procesi noris aktīvi, tai skaitā arī kolagēna sintēze ādas šūnās.
  • Atrofiskās rētas – tās ir strijas (izstiepumi), tās sauc arī par grūtniecības „rētām”. Pēc statistikas, izstiepumi rodas 80–97% nākamo māšu. Citi to rašanās iemesli: fizioloģiska hormonālā pārbūve (dzimumnobriešanas periods), endokrīnās saslimšanas, hormonālo preparātu lietošana, strauja svara palielināšanās/samazināšanās, organisma bioķīmiskie traucējumi, kas saistīti ar ādas reģenerācijai nepieciešamo komponentu deficītu. Vislielāko izstiepumu vietas: gurni, gūžas, vēders, piena dziedzeri. Svaigi izstiepumi – bāli–rozā krāsas vai bāli–violetas krāsas dzīsliņas, to izmērs ir 6–10 mm. Ar laiku tās kļūst gaišākas, tievākas, bet nekad patstāvīgi neizzūd! Izstiepumu korekcija – tā ir fibroplastu darbības stimulācija, uz kā rēķina var palielināties kolagēna un elastīna sintēze. Lāzers ir spēcīga šo procesu iedarbināšanas svira.
Ir universālie vācu kompānijas Asclepion Laser Technologies GmbH lāzeri – MCL 30 Dermablate un MultiPulse, kurus mēs izmantojam ādas atjaunošanā un tās nelīdzenumu izlīdzināšanā, aknes ārstēšanā un slimību (piņņu, pūtīšu) seku novēršanā, rētu korekcijai utt. Pateicoties plašam instrumentu (uzgaļu) salikumam un plašai iedarbības programmu/režīmu izvēlei var atrisināt vairākas ādas problēmas: koriģēt rētas pēc aknes, hiperkeratozes un praktiski bez pēdām novērst lielu skaitu ādas defektu. Lāzerprocedūra ir vienmēr efektīva normotrofisko rētu stāvokļa uzlabošanā. Atrofiskās rētas tiek „piepildītas” ar speciāliem medicīniskiem preparātiem uz hialuronskābes bāzes plus lāzerkorekcija. Hipertrofisko un keloīdo rētu ārstēšanas metodes: ķirurģiskā un konservatīvā, bet ja nepieciešams, dažādu ādas plastikas veidu pielietošana. Pilnībā atbrīvoties no keloīdajām rētām, diemžēl, nav reāli. Tomēr, ievērojami uzlabot to ārējo izskatu un pat modificēt tās par gandrīz normālu ādu, ir iespējams. Šim mērķim tiek izmantots dažādu metožu un to kombinācijas salikums. Keloīdo rētu augšanas kavēšanai mēs papildus izmantojam mezoterapijas metodi (dažādu ārstniecības preparātu kombinācija mikroinjekciju veidā). Tie ir preparāti, kas sekmē rētu fibrozes (keloīdo audu paplašināšanās) novēršanu/samazināšanos. Tie vienmēr tiek piemeklēti konkrētajam rētas veidam. Palīdz arī fizioterapijas kurss. Ķīmiskos pīlingus mēs esam nolēmuši nepielietot – noteiktos gadījumos tie provocē rētas un apkārtējo audu augšanu, hiperpigmentāciju. Ar lāzera stara palīdzību izdodas daļēji likvidēt pietiekami lielas rētas, bet nelielas pēc–traumas rētas un pārējās „pēdas” tiek koriģētas pilnībā. Keloīdajiem rētaudiem piemīt tendence reģenerēties, tāpēc tikai izgriešana vai lāzerkorekcija negarantē, ka pēc neilga laika tie neparādīsies no jauna. Mēs veicam kompleksveida terapiju, kas virzīta uz keloīdo audu augšanas novēršanu. Plašas pēcoperācijas un pēc–traumas rētas ir jākoriģē plastiski. Mūsu klīnikā ir izstrādāta efektīva aknes (piņņu, pūtīšu) un šīs slimības seku ārstēšanas sistēma – ādas nelīdzenumu, neglītu rētu un paplašinātu poru. Kompleksa aknes ārstēšana klīnikā ietver: pilnīgu izmeklēšanu, mūsdienīgas ārstnieciskās kosmētikas pielietojumu, lāzerterapiju. Daži seansi ļauj atbrīvoties no aknes uz ilgu laiku. Mūsu speciālistu pieredze ļaus pacientiem ātri ieraudzīt lielisku rezultātu. Lai sasniegtu optimālu jebkādu rētu patoloģiju ārstēšanas rezultātu, par prioritāti jāizvirza kompleksās metodikas. Mēs garantējam jums rezultātu jau pēc pirmās lāzerprocedūras.
Būtība – secīga audu mikroporciju likvidēšana ar lāzera staru. Lāzers darbojas ādas virskārtu līmenī, kārtu pēc kārtas iztvaicējot patoloģiskās rētaudu šūnas, stimulē jauna kolagēna un elastīna sintēzi problemātiskajā zonā un apkārtējos audos. Raupjo, patoloģiski veidoto audu vietā veidojas jauni. Procedūras ilgums no 30 minūtēm līdz 1 stundai. Procedūru skaits ir atkarīgs no rētas izmēriem un izteiktības. Parasti, lai optimāli koriģētu rētu ir nepieciešami 4–6 lāzerterapijas seansi. Pēc procedūras tiek uzklāts speciāls dermatoloģisks krēms. Apsējs nav nepieciešams. Pirmo ārstēšanas efektu var novērtēt pēc 1–2 nedēļām. Galīgo – pēc 3–6 mēnešiem. Atkārtotu lāzerslīpēšanu, ja tā ir nepieciešama, veic 1–2 mēnešus pēc pirmās. Pēc lāzerkorekcijas procedūras nozīmē dermatoloģiskās kosmētikas kursu, lai uzlabotu audu epitelizāciju un aizsardzību pret UV–stariem. Kombinētais lāzeru pielietojums ļauj precīzi un delikāti apstrādāt rētu virsmu, padarot tās praktiski nemanāmas. Hipertrofisko un keloīdo rētu gadījumā, lāzerkorekciju papildina īpaša pirms un pēcoperācijas terapija. Pēc procedūru kursa plašu rētu zonas (pēc appendektomijas, ķeizargrieziena, jaunveidojumu izgriešanas utt.) tiek izlīdzinātas un kļūst daudz estētiskākas, bet smalkas rētas kļūst praktiski nemanāmas. Ir jābūt pacietīgām – rezultāts jūs iepriecinās.
Vietējā (atsāpinošais krēms).
Pēc rētas lāzerkorekcijas būs neliels apsārtums un nenozīmīgs diskomforts apstrādes zonā. Pacientiem nozīmē preparātus infekcijas profilaksei, tūskas un nepatīkamo izjūtu samazināšanai, ādas barošanās uzlabošanai. Ir iespējama nelielu garoziņu veidošanās, kas nolobās pašas 3–5 dienu laikā. Dekoratīvo kosmētiku atļauts uzklāt dažas dienas pēc procedūras. Pēc ādas sadzīšanas ārstēšanu papildina dermatokosmētiskie līdzekļi (hidrogēli ar antiseptiķiem, antioksidantiem, imūnstimulatoriem...) un speciālas procedūras. Mājās jums ir jāizmanto kosmētiskie līdzekļi ar retinolu un augļskābēm – šie komponenti palīdz izlīdzināt ādas virsmu. Pavasara–vasaras periodā šos līdzekļus jāizmanto kompleksā ar saules aizsargkrēmiem. Ādas kopšanā pirms – un pēcoperācijas periodā ir lietderīgi izmantot profesionālās kosmētiskās līnijas, kas radītas šiem mērķiem. Tās jums piemeklēs dermatologs/kosmetologs.
Eritēma (vairumā gadījumu gandrīz pilnībā pāriet otrās nedēļas beigās pēc procedūras), pigmentācijas traucējumi, dzīšana, infekciju sarežģījumi. Infekciju sarežģījumu risks lāzerslīpēšanas gadījumā ir neliels. Lāzeram piemīt baktericīda iedarbība, kas ievērojami pazemina infekciju risku. Pirms lāzerslīpēšanas ir iesakāma profilaktiskā аntibiotiku terapija un pretvīrusu ārstēšana. Parādoties hiperpigmentācijai iesakāmi balinošie līdzekļi. Mūsu ārstu pieredze ir rezultāta un risku minimizācijas garantija.
to top