Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
lv
Facebook Instagram
Ārstniecība Aptaukošanās ārstēšana Aptaukošanās ārstēšana

Aptaukošanās ārstēšana

Aptaukošanās ārstēšana

Intragastrālo balonu BIB® System un ORBERA®/BIB implantācija

Saskaņā ar socioloģisko aptauju rezultātiem, 91% vīriešu nesaskata korpulentās sievietēs savas dzīvesbiedres. Ir arī alternatīva statistika – 90% vīriešu patīk korpulentās sievietes, bet pārējie 10% to slēpj. Taisnīguma dēļ, vārds "korpulenta" ir jāprecizē. Tas attiecas uz pikantiem sievietes ķermeņa apaļumiem, nevis resnums, kad tauku uzkrājumu dēļ nav saskatāmas figūras līnijas. Ir liels retums, kad dāma ar svaru vairāk nekā 120 kg, ir harmonijā ar saviem gabarītiem. Lielākā daļa korpulento sieviešu izmisīgi cīnās ar liekajiem kilogramiem, taču neuzvar šajā cīņā. Sievietēm ar kuplām formām, kuras bezrezultatīvi cenšas nomest svaru, par glābšanas riņķi var kļūt kuņģa (intragastrālā) balona uzstādīšanas metode, kas palīdz sasniegt normālu ķermeņa masu.

  • Korpulence. Augsts ĶMI (ķermeņa masas indekss) – vairāk nekā 27 kg/m2.
  • Diētu neefektivitāte.
  • Aptaukošanās: ĶMI 30 - 40 kg/m2.
  • Korpulence un ādas elastīguma zudums, ādas pārlieku izstiepšanās.
  • Nekontrolējama apetīte.
  • Liekā svara dēļ ir problēmas ar sirdi, aizdusa, tūskas.
  • Liekā svara dēļ parādās vēnu varikoze.
  • 75% sieviešu 35-55 gadu vecumā ārsti reģistrē lieko svaru. Aptaukošanās rādītājs strauji tuvojas 50 procentiem. Sieviešu ķermeņa masas pārsniegšana vairāk par 70% tiek uzskatīta par smagu aptaukošanās formu. Eiropā aptaukošanās ir katrai ceturtajai sievietei, Amerikā – katrai trešajai.
  • Latvijā katram trešajam iedzīvotājam ir problēmas ar lieko svaru. Vairāk nekā 42% sieviešu ir liekais svars. Eiropas Savienības statistikas birojs ir publicējis veiktu pētījumu European Health Interview Survey rezultātus: Latvija ir 3. vietā Eiropā pēc sieviešu skaita, kurām ir aptaukošanās.
  • Tauku īpatsvaram sievietes ķermeņa masā ir jābūt 18 - 26%. Aptaukošanās ir biežāk sastopama sievietēm, nekā vīriešiem. Viņām liekākā mērā ir nosliece uz liekā svara rašanos periodisku hormonālo izmaiņu dēļ, specifiskas ķermeņa uzbūves un zemādas tauku šūnu daudzuma dēļ. 70% sieviešu ir raksturīga svara palielināšanās pēc dzemdībām, kā arī vecuma izraisīto izmaiņu dēļ.
  • Jēdzieni "aptaukošanās" un "liekais svars" – nav sinonīmi. Aptaukošanās - ir lieko tauku audu uzkrāšanās organismā, kas apdraud veselību. Liekais svars nozīmē, ka konkrēta cilvēka ķermeņa masa pārsniedz normu, kāda tiek uzskatīta par normālu attiecībā pret viņa augumu. Kur ir robeža starp aptaukošanos un lieko ķermeņa masu? Lai to saprastu, ir jāaprēķina ķermeņa masas indekss vai ĶMI, t.i. svara (kg) un ķermeņa platības (m2) attiecība. Par aptaukošanos iet runa, kad ĶMI pārsniedz 27 kg/m2. Ja ĶMI ir no 30 kg/m2 līdz 34 kg/m2, tad ārsti diagnosticē I pakāpes aptaukošanos, no 35 līdz 39,9 kg/m2 – II pakāpes aptaukošanos, bet ja indekss ir lielāks par 40 – III pakāpes aptaukošanos. Sievietēm patoloģisks ir ķermeņa masas indekss virs 25 kg/m2.
  • Pēc tauku audu izkārtojuma tipa visraksturīgākā sievietēm ir ginoīdā aptaukošanās (apakšējais tips). Par tauku depo sievietēm kļūst, pirmkārt, gurni, gūžas, krūtis, apakšstilbi, vēdera apakšējā daļa, kas piešķir figūrai "bumbierveida" formu. Nosacīti šādu tauku izkārtojumu var parādīt trijstūra formā, kura bāze ir novirzīta uz leju. Aptaukošanās jauktajam tipam ir raksturīgs samērā vienmērīgs tauku izkārtojums.
  • Visā pasaulē aptaukošanās jau pārvēršas par pandēmiju – apgalvo PVO. Liekais svars tiek atzīts par vienu no galvenajiem draudiem cilvēku veselībai XXI gadsimtā. No aptaukošanās cietušo sieviešu, vīriešu un bērnu skaita ikgadējais pieaugums ir patiess izaicinājums pasaules veselības aizsardzības organizācijām. Ne ar vienu citu slimību cilvēki neslimo tik bieži, ne no vienas citas slimības tik bieži nemirst. Tieši tāpēc pasaules medicīnas zinātnes spēki ir virzīti uz svara samazināšanas un stabilizēšanas efektīvu metožu meklēšanu.
  • Tuklums, aptaukošanās un neiespējamība kontrolēt savu apetīti – tā ir sarežģīta problēma. Aptuveni 90% sieviešu vismaz vienu reizi dzīvē "sēžas" uz diētas, turklāt lielākā daļa tā arī nesasniedz vēlamos rezultātus. Ir aprēķināts, ka vidēji cīņai ar lieko svaru sieviete tērē praktiski 18 gadus no savas dzīves. Kā jūs jau nojaušat, runa ies ne par jaunu diētu. Jūs tik un tā jau esat izmēģinājusi simtiem diētu recepšu. Ja tās jums palīdzētu, tagad nebūtu iemeslu pārdzīvojumiem. Fakts: liekais svars un aptaukošanās – īstie draudi veselībai. Par to ir jāatceras vienmēr.

    Absolūti precīzi ir pierādīta saite starp lieko svaru un tādām smagām slimībām kā sirds išēmiskā slimība, hipertoniskā slimība, cukura diabēts, ateroskleroze, ļaundabīgie audzēji, žultsakmeņu slimība. Diezgan bieži ļoti tuklām sievietēm ir ginekoloģiskās problēmas – menstruālā cikla traucējumi, menstruālā asiņošana, neauglība, olnīcu policistoze, agra menopauzes iestāšanās. Tā kā slodze uz balsta un kustību aparātu ir paaugstināta, notiek stājas deformācija, parādās plakanā pēda, pazeminās kaulu blīvums, un tas nozīmē, ka kauli kļūst trausli - paaugstinās lūzumu risks. Liekais svars/aptaukošanās būtiski pasliktina dzīves kvalitāti – samazinās fiziskā un sociālā aktivitāte, pazeminās dzīvotspēja. Jūs droši vien pamanījāt, ka lielā svara dēļ jums ir problemātiski bieži satikties ar radiniekiem un draugiem, daudzas lietas jums padodas ar grūtībām, bet dažas ir kļuvušas pat nepieejamas. Jūsu tagadējās korpulentās formas ir ne tikai XXXL izmērs. Tās ir, pirmkārt, negatīvas fiziskās, sociālās un psiholoģiskās sekas. Svars ir obligāti jāsamazina, lai uzlabotu veselību un pagarinātu savu dzīvi!

    Diagnozi "aptaukošanās" nedrīkst traktēt vienpusīgi. Aptaukošanās – tas ir komplekss fenomens. Pats galvenais - zināt tās etioloģiju un faktorus, kuri veicina tās attīstību. Šo faktoru ir daudz: ģenētiskā nosliece, tauku audu konstitūcija, tauku vielmaiņas aktivitātes pakāpe, atbildīgo par sāta sajūtu un apetīti hipotalamisko centru stāvoklis; dishormonālie stāvokļi (grūtniecība/dzemdības/laktācija/klimakss), endokrīnās slimības, galvaskausa traumas, neiroinfekcijas, intrakraniālā spiediena ilgstoša paaugstināšanās, medikamentu lietošana, kas uzlabo apetīti/aktivizē liposintēzi, hipodinamija, vecums (aptaukošanās rašanās iespējamība divkāršojas pēc 35 gadu vecuma) utt. Pirms doties uzbrukumā savai tuklajai figūrai, ir jāvēršas pie ārsta, lai viņš uzstādītu precīzu diagnozi, un pēc tam var plānot stratēģiju un taktiku cīņai ar svaru.

    Stingrs ēšanas režīms prasa pašdisciplīnu un noteiktus ierobežojumus – ir nepieciešams kardināli mainīt savu dzīvesveidu. Tas ir sarežģīti. Stingra mazkaloriju diēta noved pie svara zaudēšanas, bet efekts nevar būt ilgstošs. Ja pēc ķermeņa masas samazināšanas nekas netiek darīts, lai novērstu recidīvus, sākotnējais svars atgriežas 96 gadījumos no 100 tuvākajos 6-8 mēnešos. Dažreiz atgriežas pat vairāk kilogramu nekā bija nomests, tikko vecie gastronomiskie ieradumi atkal ienāk jūsu dzīvē. Ja jūs daudzkārt zaudēsiet un atkal atgūsiet kilogramus, šādas krasas svara "sinusoīdas" noteikti apdraudēs jūsu veselību. Jūsu galvenais mērķis – normāla svara sasniegšana un tā stabilizēšana. Tagad, kad svari rāda draudošus ciparus, jums liekas problemātiski noteikt – kādam ir jābūt jūsu normālajam svaram. Mēs to izdarīsim jūsu vietā. Jūsu svars būs ideāls tad, kad tas būs dabisks jūsu organismam/vecumam, kad visi orgāni normāli funkcionēs un jūs atkal būsiet fiziski pievilcīga un dzīvespriecīga.

    Vai jums ir vajadzīgs intragastrālais balons? Ja jums ir 5-8 kg liekā svara, mēs jums nerekomendēsim šādā veidā zaudēt kilogramus. Ir arī citi paņēmieni svara normalizēšanai (pareizs/racionāls uzturs, nodarbošanās ar sportu, dažādi masāžu veidi, aparātprocedūras, refleksoterapija, psihoterapija un citi).

    Ja jūsu svars jau daudzus gadus pārsniedz normu par 15-20 kg un vairāk, un ĶMI ir 26 - 40 kg/m2, ja jūs daudzkārt mēģinājāt notievēt un katru reizi atgriezāties pie pirmatnējā vai pat lielāka svara, ja jums tā arī neizdevās sasniegt ilglaicīgu svara samazināšanos ar citu programmu palīdzību, ja jūsu tuklais ķermenis ir kļuvis par nopietnu problēmu jūsu dzīvē, tad ir pienācis laiks, lai tiktu vaļā no ienīstajām formām ar intragastrālā balona implantēšanas procedūras palīdzību. Jūsu izvēle neatceļ obligātu konsultāciju ar speciālistu, kurš pastāstīs par šīs manipulācijas gaidāmajiem rezultātiem un labumiem. Ārsts noteikti ievāks anamnēzi, veiks kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādas nepieciešamo endoskopisko izmeklējumu, kas ļauj apskatīt un novērtēt to stāvokli, kā arī ņems vērā jūsu ēšanas ieradumus, disciplinētības līmeni utt.

    Pamatkontingents, kas cieš no aptaukošanās – sievietes no 18 līdz 60 gadiem. Dāmas, kuras ir vecākas par 60 gadiem arī var cerēt uz intragastrālā balona uzstādīšanu, bet ņemot vērā viņu veselības stāvokli. Pacientēm ar izteiktām sirds un asinsvadu sistēmas problēmām, elpošanas mazspēju un citām dzīvībai svarīgo orgānu specifiskajām slimībām ir nepieciešama ilgstoša pirmsoperācijas sagatavošanās.

    Pirmkārt, intragastrālā balona uzstādīšana ir svara korekcijas neķirurģiska metode. Otrkārt, tā ir droša, uzticama, efektīva un netraumatiska. Tā ir reāla iespēja stabili tikt vaļā no būtiskas ķermeņa liekās masas daļas. Treškārt, pacientes panes šo procedūru samērā viegli. Komplikāciju risks procedūras laikā un pēc tās ir minimāls.

    Tomēr ir jāatceras, ka intragastrālais balons nav panaceja pret aptaukošanos. No otras puses, šī metode ir mūsdienu medicīnas patiess sasniegums. Pēc rezultativitātes tā pārspēj visas pazīstamās konservatīvās (neķirurģiskās) metodikas, tāpēc tā ir tik populāra visā pasaulē. Šī metode ir starppozīcija starp konservatīvo un ķirurģisko ārstēšanu. Metodei ir tikpat augsta liekā svara samazināšanas efektivitāte, kā kuņģa bandažēšanai, bet pēc intensitātes un ilguma atpaliek no ķirurģiskajām metodēm (ierobežojošā kuņģa gredzena uzlikšana, kuņģa šuntēšana).

    Kuņģa balons ir speciāla medicīniskā iekārta, kura palīdz kontrolēt svaru bez riskiem, kas ir saistīti ar ķirurģiju vai medikamentu lietošanu. Balons aizņem būtisku kuņģa spraugas daļu un dod pilnības/sāta sajūtu pat apēdot ierobežotu pārtikas daudzumu, samazina motivējošo impulsu ēst, t.i., samazina apetīti. Tas notiek tāpēc, ka balons pastāvīgi stimulē sāta receptorus, kuri atrodas kuņģa augšējā daļā. Divu faktoru apvienojums – kuņģa apjoma samazināšana un apetītes vājināšana noved pie tā, ka jūs sākat tievēt. Kombinācijā ar sabalansētu diētu, fizisko aktivitāšu kompleksu programmu un pareizu uzvedības algoritmu jūs varat droši un efektīvi izmainīt sava ķermeņa formu, uzlabot veselību un pacelt savas dzīves kvalitāti jaunā līmenī.

    Endoskopiskā ārstēšana ar intragastrālā balona pielietošanu ir lietderīga mēreni izteikta aptaukošanās gadījumā (ĶMI ir no 30 līdz 40 kg/m2), kad ķirurģiskā ārstēšana pagaidām ir pāragra, bet jau ir psihosociālie iemesli samazināt ķermeņa masu. Parasti tās ir pacientes ar svaru no 80 līdz 130 kg.

    Svarīgi: aptaukošanās krasi izteikto formu gadījumos intragastrālā balona uzstādīšana nevar būt ekvivalenta alternatīva ķirurģiskajām metodēm. Aptaukošanās smago formu gadījumos (ĶMI ir 40 kg/m2 un vairāk) mēs rekomendējam ķirurģisko pieeju. Kuņģa balona uzstādīšanas metode var tikt izmantota kombinācijā ar konservatīvo terapiju ļoti tuklu pacientu sagatavošanai aptaukošanās ķirurģiskajai ārstēšanai. Mērķis: pacientes svara samazināšana pirms ķirurģiskās iejaukšanās – operācijas riska mazināšanai. Kuņģa balonus arī izmanto tuklām pacientēm pirms varikozo vēnu operācijām un citām operācijām.

    Pilns nosaukums ir BioEntericsIntragastricBallon. Sistēmu ir izstrādājusi kompānija BioEnterics Сorporation (ВЕС). Zinātnieki ir modificējuši balona pamatmodeli, kurš bija izveidots 1980. gadā, un ir devuši tam jaunu nosaukumu – BioEnterics Intragastric Ballon vai BIBTM sistēma. Tas ir apvalks, kur atrodas saritināts balons ar iebūvētu rentgenkontrasta vārstu un cauruļu sistēmu. Integrēts rentgenkontrasta marķieris ļauj novērot balona stāvokli kuņģī.
    Visi komponenti sastāv no medicīniskā silikona – materiāla, kurš ir inerts pret organisma audiem un noturīgs agresīvajā kuņģa vidē. Kad balons tiek piepildīts ar speciālu šķīdumu, tas kuņģī pārvēršas par plānsienu elastīgu bumbu. Bumbas tilpums var svārstīties no 400 līdz 700 ml – šķīduma tilpumu var regulēt. Bioenterics Intragastric Balloon (BIB) sistēma tiek nozīmēta pacientēm ar ķermeņa masas indeksu 30 kg/m2 un vairāk.
    Intragastrālo balonu ORBERA®/BIB ir izstrādājusi amerikāņu medicīniskā korporācija Allergan, kura nodarbojas ar pētījumiem un inovāciju tehnoloģiju izstrādi daudzām medicīnas sfērām. Balons ORBERA®/BIB tiek izgatavots no bioloģiski inerta materiāla – medicīniskā silikona. Tas ir mīksts balons ar spēju izplesties, ar hermētisku vārstu, savienotu ar cauruli, kas ļauj ārstam-endoskopistam ievadīt balonu caur muti, barības vadu un uzstādīt to kuņģī un pēc tam piepildīt to ar sterilu fizioloģisko šķīdumu. Vārstam, caur kuru balons tiek piepildīts ar šķīdumu, arī ir integrēts rentgenkontrasta marķieris, kurš ļauj veikt balona hermētiskuma un viņa „uzvedības" dinamisko monitoringu. Piepildītam ar šķīdumu balonam ir gluda virsma un tas viegli pielāgojas kuņģa formai. Balona sistēma ORBERA®/BIB tiek nozīmēta pacientēm ar ķermeņa masas indeksu no 25-27 līdz 30 kg/m2.
    Ķermeņa masas indeksa rādītājs ir mazāks par 30 kg/m2, vecums līdz 18 gadiem vai pēc 70 gadiem, asins recēšanas traucējumi, asins slimības, nekontrolējams augsts arteriālais asinsspiediens, smagas sirds un asinsvadu sistēmas slimības, jebkuras hroniskas un infekciju slimības saasināšanās stadijā, saistaudu autoimūnās slimības, gremošanas sistēmas slimības saasināšanās stadijā, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas gļotādas erozijas vai čūlas aktīvā stadijā, grūtniecības plānošana, agrāk veiktas kuņģa operācijas, kuras ir deformējušas kuņģi, atkarība no alkohola vai narkotikām, psihiskie traucējumi, Krona slimība, alerģija pret silikonu. Smēķētājām ir paaugstināts komplikāciju rašanās risks.

    Uzreiz jūs informējam – tā nav operācija, bet endoskopiska procedūra kuņģa tilpuma samazināšanai. Balons tiek uzstādīts satītā veidā endoskopa kontrolē kuņģa augšējā daļā, pēc tam tiek piepildīts ar fizioloģisko šķīdumu (400-700 ml – tilpums pēc indikācijām) ar medicīniskās krāsvielas piejaukumu un iegūst bumbas formu. Balonu piepildošā šķīduma iekrāsošana ir nepieciešama, lai pacientam būtu iespēja laicīgi konstatēt sistēmas dehermetizāciju. Šajā gadījumā urīns iegūst zilganu/zaļganu nokrāsu. Vēlamies jūs nomierināt – tas notiek ļoti reti, bet tas arī ir jāzina.

    Piepildot lieku telpu, balons ierobežos vienā ēdienreizē apēstā daudzumu, radīs pilnības sajūtu (apēdot mazu ēdiena daudzumu) un sāta ilūziju. Šaurs kuņģa izejas caurums ļaus arī palielināt laiku, kas ir nepieciešams tālākajai sagremotā ēdiena kustībai. Pēc balona piepildīšanas silikona caurule tiek atvienota no vārsta un kopā ar apvalku tiek izņemta caur muti. Procedūras dienā paciente ierodas klīnikā tukšā dušā. Procedūras ilgums: 20-30 minūtes.

    Intragastrālā balona uzstādīšana – tā ir procedūra uz laiku, jo sālsskābe, ko satur kuņģa sula, pakāpeniski noārda balona sienas. Skābuma līmeņa samazināšanai laikā, kad balons atrodas kuņģī, pacientei tiek rekomendēts lietot preparātu Omeprazolu (Omeprazoli 20 mg) – 1 kapsula pirms gulētiešanas. Maksimālais balona darbības laiks ir 6 mēneši, neatkarīgi no tā veida, pēc tam to var izņemt. Ja pēc 6 mēnešiem sieviete vēlēsies turpināt ārstēšanos, tad pēc mēneša var uzstādīt jaunu balonu.

    Vispārējā kombinētā/intravenozā.

    Ēdiens (2-4 ēdamkarotes) nokļūst augšējā kuņģa daļā un caur šauru "tuneli" pāriet uz tā apakšējām daļām. Kuņģa gļotādas receptorus kairina ēdiens un balona sienas. Nervu galu signāli tiek nogādāti uz smadzenēm un kairina smadzeņu centru, kurš atbild par sāta sajūtu. Pacientes ātri pierod pie jauna ēšanas veida, neliela ēdiena daudzuma un nomest svaru.

    Sievietes vienmēr uztrauc jautājums: cik kilogramus var nomest ar balona palīdzību? Atbildam: svara samazināšanas process sākas uzreiz pēc balona uzstādīšanas. Samērā ātri svars "aiziet" 1-2,5 mēnešu laikā (individuāls rādītājs), pārējos dažus mēnešus kilogrami tiks zaudēti pakāpeniski, turklāt balons palīdzēs saglabāt jau iegūtos svara parametrus. Svara samazināšanās var būt no 3 līdz 30-40 kg un vairāk 6 mēnešu laikā (individuāls rādītājs). Vislabāko efektu iegūst pacientes agrīnās aptaukošanās stadijās. Pēc vēlēšanās (notievēšanas procesa labākai efektivitātei) ārsts nozīmē individuālu diētu.

    Ne mazāk aktuāls jautājums: vai pēc balona izņemšanas svars atgriežas? Lielā mērā tas ir atkarīgs tikai no jums! Ja pēc tā izņemšanas jūs atgriezīsieties pie ierastā ēšanas režīma, sevi lutināsiet ar ēdieniem ar bagātīgu kaloriju saturu, vakariņot vēlu vakaros, svara atgriešanās jums ir garantēta. Tādēļ šīs procedūras galvenais mērķis un arī jūsu uzdevums ir izstrādāt jaunu ēšanas stereotipu un dzīves algoritmu, kas ir jāsaglabā uz visu mūžu.

    1 diennakts stacionārā. Sākumā ārsti nerekomendē ēst, drīkst periodiski dzert ūdeni (1-2 malkus) - mutes dobuma mitrināšanai. Normāli dzert drīkst pēc 4-5 stundām. Pēc 3 dienām drīkst dzert līdz 2 litriem šķidruma (minerālūdens bez gāzes, tēja, kafija bez cukura), kamēr parādās vēdera izeja (patstāvīgi vai pēc klizmas). Vēlāk var dzert saldas augļu un dārzeņu sulas, pienu ar zemu tauku saturu.

    Parasti pēc balona uzstādīšanas 2-4 dienu laikā (individuāls rādītājs) notiek kuņģa adaptācija jaunajos apstākļos. Pacientei mēdz būt slikta dūša, pārsātinājuma sajūta, sāpes. Nepatīkamās sajūtas tiek atvieglotas ar speciāliem medikamentiem. Ļoti svarīga ir fiziskā aktivitāte. Jau dažas stundas pēc procedūras tiek rekomendēts celties no gultas. Reiboņa gadījumā jums palīdzēs medicīnas personāls. Ja galva nereibst, varat staigāt un veikt elpošanas vingrinājumus (pneimonijas profilakse) – uzpūst gaisa balonus, kuri jāiegādājas jau iepriekš. Lai neveidotos asins sastrēgums kājās, tiek rekomendēts maksimāli saliekt un atliekt pēdas. Pēc 7-10 dienām (individuāls rādītājs) paciente praktiski nejūt svešķermeņa esamību savā kuņģī. 6 mēnešu laikā ir jāievēro mazkaloriju diēta (1200-1500 kaloriju dienā), jāpalielina fiziskā aktivitāte, stingri jāievēro ārsta rekomendācijas. Ārsta kontrole: 1-2 reizes mēnesī.

    Rekomendējamzais laiks balona izņemšanai, kā mēs jau minējām, ir 6 mēneši pēc tā uzstādīšanas. Procedūra notiek ambulatoros apstākļos un ir līdzīga uzstādīšanas procedūrai, tikai apgrieztā secībā. Ilgums: 20-30 minūtes. Intravenozajā anestēzijā un fibrogastroskopa (endoskopa) kontrolē tiek likvidēts fizioloģiskais šķīdums, ar speciāla instrumenta palīdzību (ekstrakcijas pincete) caur muti tiek izņemts balona silikona apvalks.
    Atkārtoti (minimālais laika periods pēc balona izņemšanas ir 1 mēnesis) drīkst uzstādīt jaunu balonu un turpināt aptaukošanās ārstēšanu. 2-3 stundas pēc balona evakuācijas paciente atrodas medicīnas personāla uzraudzībā, pēc tam var doties mājās – palikt klīnikā uz nakti nav nepieciešams. Mēs nerekomendējam dāmām sēsties pie stūres balona evakuācijas dienā. Atsevišķos gadījumos (pēc indikācijām) paciente var palikt klīnikā līdz rītam.

    Kā pie visām medicīniskām/ķirurģiskām procedūrām, arī šeit pastāv negaidītu un nezināmu reakciju/komplikāciju risks. Par laimi, tas ir retums. Bet tomēr ir iespējams.

  • Sāpes epigastrijā (kuņģī) – liecina par kuņģa gļotādas iekaisuma (gastrīta) vai eroziju attīstību.
  • Jūtama bada sajūta, diskomforts kuņģī, spēja apēst lielu ēdiena daudzumu – balona izmēra samazināšanās vai plīsums. Šie simptomi ir iemesls steidzami vērsties pie ārsta.
  • Urīna iekrāsošanās zilganā vai zaļganā tonī liecina par balona dehermetizāciju.
  • Čūlas, erozija, asiņošana, plīsums mēdz notikt, ja paciente nelieto Omeprazolu, lai mazinātu sālsskābes veidošanos kuņģī.
  • Pastāv kuņģa balona nepanesamība (5-7%), kas izpaužas kā pastāvīga slikta dūša, vemšanas, kuņģa sāpju veidā. Ja paciente nespēj izturēt šādu stāvokli, neskatoties uz pretvemšanas līdzekļu lietošanu, balons tiek izņemts agrāk nekā bija nozīmēts.
  • Svars samazinās nepietiekami ātri vai vispār nesamazinās. Šāda situācija ir iespējama, ja paciente neierobežo patērēto kaloriju daudzumu.
  • Pastāvīga pārsātināšanās sajūta.
  • Grēmas
  • Ir iespējamas komplikācijas, kas ir saistītas ar anestēziju (elpošanas depresija) un ar gastroskopiju (kuņģa traumas).
  • to top