Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
ru lv en
Facebook Instagram
Estētiskā medicīna Estētiskā kosmetoloģija Ceļš uz ideālu ādu. Aknes ārstēšana

Ceļš uz ideālu ādu. Aknes ārstēšana

Ceļš uz ideālu ādu. Aknes ārstēšana

Pinnes (akne) ir ne tikai kosmētisks defekts, kas nereti liek novērsties no sava atspulga spogulī. Šīs slimības ārstēšanai ir nepieciešama īpaša un profesionāla pieeja. Par to, kā novērst šīs slimības attīstību, stāsta klīnikas “Lipex” dermatoloģe Jevgēnija Valenteičika.

Kas ir akne?

Akne ir slimība, ko izraisa tauku dziedzeru darbības traucējumi. Pārmērīgas sebuma (seborejas) izdalīšanās dēļ aizsprostojas matu folikulu tauku dziedzeru kanāli.

Galvenā loma šajā procesā ir androgēniem – steroīdiem hormoniem, kurus ražo sieviešu un vīriešu dzimumdziedzeri. Tāpēc šī slimība ir novērojama abiem dzimumiem, bet visbiežāk tā sastopama hormonālo izmaiņu periodā – pusaudžu vecumā un sievietēm pēc 40 gadu vecuma.

Akne nereti izraisa kosmētisku defektu veidošanos – rodas punkti, rētas, pūtītes, sarkani plankumi, melnās pinnes un strutainas pinnes. Tas viss izpaužas dažādos veidos, atkarībā no slimības smaguma pakāpes. Lielākoties tiek skarta seja (T-zona, piere, deguns un zods), un citas “seborejas zonas”, kurās tauku dziedzeru ir vairāk. Tas pats attiecas uz ausīm, galvas ādu, zonu starp lāpstiņām, krūtīm un pleciem.

Aknes cēloņi

Ar pinnēm uz sejas dzīves laikā saskaras līdz 80% cilvēku. Ir faktori, kas izraisa hiperaktīvu tauku dziedzeru darbību (sebuma hiperprodukciju), kā rezultātā veidojas iekaisuma perēkļi.

  • hormonālās sistēmas darbības izmaiņas (pubertātes periods, noteiktas menstruālā cikla fāzes, grūtniecība, menopauze);
  • endokrīnie faktori;
  • ģenētiskie faktori;
  • nesabalansēts uzturs, kaitīgi ieradumi;
  • nepareiza ādas kopšana;
  • noteiktu medikamentu lietošana.

Aknes klīniskās formas

Dermatologi akni iedala četrās smaguma pakāpēs:

  1. pakāpe, aknes komedonālā forma - komedonu un atsevišķu papulu veidošanās;
  2. pakāpe, papulopustulozā akne – papulāri izsitumi un neliels pustulu daudzums, smagāka aknes forma;
  3. pakāpe, mezglveida akne – papulas, pustulas un no 3 līdz 5 mezgliem, kuru gadījumā jau nepieciešama sistemātiska ārstēšana;
  4. pakāpe, smagas formas akne – izteikta iekaisuma reakcija dermas dziļajos slāņos ar vairāku sāpīgu mezglu un cistu veidošanos – šajā gadījumā nepieciešama kompleksa ārstēšana.

Beziekaisuma akne

  • Slēgtie komedoni (sauktas arī par zemādas pinnēm) – izsitumi, kas sastāv no sabiezējušiem un iekaisušiem ādas izdalījumiem (pārsvarā melni un pelēki)
  • Atvērtie komedoni (melnie punkti) – to būtība ir tāda pati kā slēgtajiem, taču tie veidojas tikai ādas virspusē.

Iekaisuma akne

  • Komedoni – cieti un mezglaini zemādas veidojumi, kurus papildina iekaisums un sāpes. Dažos gadījumos tos ieskauj strutainas pinnes.
  • Papulas – mazas, sāpīgas un sarkanas pūtītes, kurās nav strutu.
  • Pustulas – labi pamanāmas (“klasiskās”) pinnes. Tās pavada strutaini izdalījumi un izteikts iekaisums

Aknei ir vairākas stadijas, kuras noteikt palīdzēs ārsts. Katrā gadījumā ārstēšana būs atšķirīga, tāpēc ir ļoti svarīgi nevis veikt ārstniecību pašrocīgi, bet gan savlaicīgi konsultēties ar ārstu, lai saņemtu palīdzību problēmas risināšanā.

Aknes ārstēšana

Klīnikā izmantojam ne tikai medikamentozo, bet arī kombinēto terapiju, kas apvieno klasisko ārstēšanu ar diodes lāzeru vai fotodinamisko ārstēšanu – šādā gadījumā dzīšanas process ir ātrāks. Kompleksā aknes terapija tiek veikta, ņemot vērā slimības smaguma pakāpi, hormonālo stāvokli un pavadošās saslimšanas.

Galvenie aknes terapijas uzdevumi ir atbrīvoties no komedoniem, attīrīt seju no iekaisuma un palēnināt pastiprinātu tauku izdalīšanos un tauku dziedzeru keratinizāciju.

Aptiekas kosmētika

Ja problemātiskas ādas kopšanai pareizos produktus ir iespējams atrast aptiekās, tad aknes ārstēšanā visus medikamentus izraksta tikai ārsts, atkarībā no slimības smaguma pakāpes. Vieglas formas gadījumā – lokālā terapija terapeitisko krēmu un želeju, skrubju un putu veidā. Tie ir preparāti ar azelaīnskāpi, retinoīdiem (A vitamīna atvasinājumiem), benzoilperoksīdu ārējai lietošanai.

Antibiotikas

Papulopostulāro formu parasti pavada iekaisums. Ja pustulu dēļ ir nelieli izsitumi, tiek izrakstītas arī antibiotikas ārējai lietošanai. Smagākās aknes formās, kad veidojas iekaisums vai pat cistas, iekšķīgai lietošanai tiek nozīmēta sistēmiskā terapija (antibiotikas, minociklīns, doksiciklīns, tetraciklīns un eritromicīns, sistēmiskie retinoīdi)

Hormonālā terapija

Mezglveidu formas gadījumā, ja vienlaicīgi ir arī hroniskas slimības (endokrīnās patoloģijas, ginekoloģiskas slimības, kuņģa un zarnu trakta traucējumi), ārstēšana tiek veikta paralēli ar attiecīgajiem speciālistiem (tiek veiktas kopīgas korekcijas).

Pēc izteikta iekaisuma procesa likvidēšanas ārstēšana tiek apvienota ar fizioterapeitiskā procedūrām.

Ārstēšana ar diodes lāzeru

Procedūra ir maksimāli droša un pilnīgi nesāpīga, pateicoties integrētajai lāzera ādas kontakta dzesēšanas sistēmai, kas atrodas uz lāzera manipulas. Efekts ir pamanāms jau pēc pirmās procedūras. Sejas aknes gadījumā var būt nepieciešamas 4-8 procedūras. Procedūras ļauj likvidēt 90% no visiem iekaisuma elementiem un tās vislabāk veikt ar 1 nedēļas intervālu. Pēc kursa pabeigšanas sasniegtais rezultāts saglabājas vairākus gadus (atkarībā no organisma individuālajām īpatnībām). Arī pēcaknes ārstēšana sniedz lieliskus rezultātus.

Fotodinamiskā terapija

Tā ir antibakteriāla procedūra, kas palīdz normalizēt tauku dziedzeru darbību. Manipulācija ir ļoti vienkārša: vispirms aknes skartajām vietām tiek uzklāts īpašs gēls – fotosensibilizators. Preparāta sastāvā ietilpst komponenti, kas ir jutīgi pret termisku iedarbību.

Pēc uzklāšanas fotosensibiliators selektīvi koncentrējas tajās šūnu grupās kas pārklāj tauku dziedzeru kanālus, un impulsa lāzera starojuma ietekmē tiek metabolizētas par vielu, kuras turpmāka apstarošana izraisa patoloģisko šūnu iznīcināšanu.

Fotodinamiskās iedarbības efekts kļūst pamanāms kādu laiku pēc procedūras. Lai iegūtu vislabāko rezultātu, nepieciešams 4 līdz 6 procedūru kurss.

Lāzerslīpēšana

Tā ir estētiska procedūra, kas palīdz izlīdzināt ādas reljefu un krāsu pēc aknes. Seansa laikā lāzers iedarbojas uz ādas augšējo un vidējo slāni, novēršot dažādus defektus un pastiprinot pašatjaunošanās procesu. Rezultātā tiek atjaunota epiderma un āda iegūst veselīgāku izskatu. Atkarībā no rētu lieluma var būt nepieciešama viena procedūra vai pilns manipulāciju kurss.

Rehabilitācija pēc procedūras ir 5-7 dienas, efekts ir ilgstošs. Lai pastiprinātu efektu, papildus var veikt biorevitalizācijas un plazmas terapiju.

Geneo+ procedūra

Šī procedūra neārstē akni, bet ļauj to uzturēt optimālā stāvoklī. Tā ļauj atjaunot seju un vienas sesijas laikā padarīt to tonizētāku, veicinot dziļu ādas attīrīšanu, mikropīlingu, eksfoliāciju un bagātināšanun ar bioloģiski aktīvām sastāvdaļām. Ar inovatīvās Capsugen kapsulas un dabīgā barojošā gēla palīdzību tiek veikta sejas attīrīšanas procedūra. Kapsulas saturs uzlabo asinsriti, paātrina šūnu vielmaiņu, uzlabo tonusu, piesātina ādu ar skābekli, palīdz ievadīt aktīvās daļiņas, piemēram, cinku.

Pēc tam tiek veikts radiofrekvences liftings, kā rezultātā tiek nostiprināts sejas rāmis. Ultraskaņa sašaurina poras, izvada lieko mitrumu un toksīnus, kā arī veicina izmantoto barības vielu uzsūkšanos. Lai gūtu ilgstošu efektu, procedūru nepieciešams veikt 4-8 reizes.

Pareizs uzturs

Vienlaicīgi tiek ieviestas korekcijas arī pacienta uzturā. Tiek ierobežots kafijas, šokolādes, piena produktu un ātro ogļhidrātu daudzums uzturā.

Pateicoties kompleksai terapijai, ārstēšana notiek ātrāk.

Vai akni iespējams izārstēt pavisam?

Aknes ārstēšana ir ilgstoša un turpinās vismaz četrus mēnešus. Tāpēc pirmā vizīte pie dermatologa sākas ar konsultāciju! Mēs vienmēr informējam savus pacientus, ka viņiem ir jānoskaņojas uz ilgstošu un kopīgu darbu. Tikai abpusēja uzticība starp ārstu un pacientu ir panākumu atslēga ārstēšanā.

to top